AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Vesayet altındakiler heyecan duymaz

A+A-

Aydın yanıyor; iki üç gündür kırk derecenin üzerinde bir sıcaklık. Termometrelerin ölçtüğü sıcaklık bu ama bir de hissedilen sıcaklık var ki, Avrupa ülkelerinde birinci derece risk olarak kabul edilir ve insanların sokağa çıkmaması için gerekli önlemler alınır, resmi kurumlar tatil edilir, kentin çeşitli yerlerinde vatandaşın serinlemesini sağlamak için gerekli önlemler alınır.
Peki bizde ne oluyor?
Kelimenin tam anlamı ile ‘saldım çayıra mevlam kayıra’ anlayışı hüküm sürüyor. Hiçbir önlem yok. Zaten meydan diye yaptığımız yerlerde dikili ağaç yok, olanları da düzenleme yapıyoruz diye kestik. Bir ağaç gölgesinde insanların biraz soluklanıp nefes almasını sağlayabileceğimiz bir avuç yerimiz yok. 
Kapalı mekanlarda çalışanlar zaten klimanın önünde rahatlar rahat, keyifleri keyif, vatandaşı, o kurumla işi olan ve bu sıcakta dışarı çıkmak zorunda kalan vatandaşı düşünen yok. 
SİYASET ISINACAK
Aydın yanıyor. 
Meteorolojik olarak böyle bir ortamdayız. Sıcaklıklar termometrelerce kırk derecenin üzerinde ölçülüyor. Rüzgar eserse bir ölçü serinliyorsunuz, esmezse bunaltıcı bir sıcak. Önümüzdeki günler Aydın’a siyaset de ısınmaya başlayacak. Onun derecesi ne olur bilemiyorum, ancak görünen o ki, iktidar partisinde sular iyice kaynayacağa benzer.
Reis Ankara’dan sesleniyor, “Kurulduğumuz günkü heyecanı yeniden yakalamalıyız” diye. Bu bir anlamda kadroların yenileneceği anlamına geliyor. Yeni kadrolar, yeni heyecanlar ve önümüzdeki seçimleri yeniden kazanmak gibi bir plan program uygulanacağa benziyor önümüzdeki kongreler sürecinde.
Ancak şöyle bir durum var. Bundan önce, yaklaşık bir-iki yıl önce de ‘Metal yorgunluğu’ söylemi ile yola çıkılmış ve kadroların yenilenmesi girişiminde bulunulmuştu ama görünen o ki, metal yorgunu olanlar kenara çekilse de değişen bir şey olmamış, tıpkı Aydın’da olduğu gibi.
Kurulduğu günkü heyecanı, arzuyu ve anlayışı yeniden yakalamak isteyen iktidar partisi bir gerçeği gözden kaçırıyor gibi geliyor. Zira bu tip kurumlarda başarı örgütün değil, örgüt üzerindeki bazı güçlerin ise yeniden eski günlere dönmek, eski heyecanları yakalamak gibi bir durum söz konusu bile olamaz. Örgütler tam bir vesayet altında ise yine heyecandan söz edilemez.
Her başarıyı kendinize, her başarısızlığı örgüte yüklemeye çalışır, örgütün üstünde kendinizi daha değerli görmeye başlarsanız, işte o zaman örgütü kaybetmeye, örgütün heyecanını yok etmeye başlamışsınız demektir. İşte bu noktadan bakıldığında da ısınan Aydın siyasetinde ya da Türkiye siyasetinde iktidar partisinin kadroları ne kadar yeniler bilinmez ama kurulduğu yıllardaki heyecanı yeniden yakalaması olası değildir.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar