AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

VİCDANLARIMIZ FAZLASIYLA SAĞIR…

A+A-

Kadını her konuda ikinci insan görmeye çalışan bir zihniyet kabul edilemez. 
 Sizi doğuran büyütüp besleyen, ateşlendiğinizde sabahlara kadar başınızda bekleyen ve bu güne getiren annede bir kadın…
Kendinden güç olarak daha düşük başka bir canlıda kuvvet denemesi yapmak aslında adaletsizliğin başladığı nokta, bunun hesabını hiç kimse sormasa, bu hesap mahşer günü sorulacak. Bundan herkes adı gibi emin olsun! Neye inanırsanız inanın, hangi dinden olursanız olun inandığımız tek bir güç var ve hepsinin ortak ilahı YARADAN. İçinde bir parça ALLAH korkusu olan zaten eşine, sevdiğine, annesine, kız kardeşine bunu yapmaz, yapamaz.
Kadın namussuzluk yaptı diye şiddet görüyor ve ölüme mahkum ediliyor ya peki kadının birlikte olduğu erkek neden namussuz sayılmıyordu? Bu nasıl bir mantık silsilesi idi! Ata sözlerimiz bile var bu Konu da "Kadının alnının lekesi, erkeğin elinin kiri"  Kadın tam alnının ortasından damgalanıyordu. Bu kadın namussuz deniliyordu. Bu dışlanmak, hakarete uğramak, küçük görülmek, herkesin kolay kadın gözüyle bakması ve cinsel istismara açık olması demekti. Peki olayın diğer tarafındaki erkek nasıl algılanıyor?  O adı üzerinde erkek ve elinin kiri olan namussuzluğu elini yıkayınca temizleniyor. Kadın toprak kap gibi üzerine koku siniyor çıkmıyor erkek ise teflon tava gibi üzerine hiçbir şey yapışmıyor. Hatta çapkınlığı İle gurur duyuyordu.
En azılı suçluların bile aylarca yargılandığı ve savunma hakkı verildiği günümüzde kadınlar savunmasını yapmadan, kendi yakınlarının verdikleri karar İle suçsuz yere yaşamlarından oluyor. Namus cinayeti indirimi olur mu? Kadın ölmüş zaten kendisini savunacak durumda değil, ne söylersen söyle onun hakkında, at tut, iki de kendin gibi psikolojisi bozuk, hayata başka pencereden bakan şahit bul, cinayet indirimini kap.
Bu mu kadın hakları veya kadın erkek eşittir olayı!
Namus algınız, erkek egemenliğiniz, annelerini tarafından kadından daha üstün olduğunu zannedecek şekilde yetiştirilmeleriniz, kadınlar üzerinden yaptığınız leş mizah anlayışınız ve ülkede asla olmayan adalet anlayışı sayesinde her 2 kadından 1 tanesi eşi tarafından öldürülüyor... Bu çığlıklar beynimizin bir yerlerinde sürekli yankılansın. Çünkü vicdanlarımız artık fazlasıyla sağır olmuş ne yazık ki…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar