AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yabancı hayranlığı

A+A-

Başka bir ülkeden, başka bir ulustan olan (kimse) ya da başka bir ülkeyle, başka bir ulusla ilgili, ona özgü olan (şey). Aileden ya da yakın çevreden olmayan. Yerelleştirecek olursak, aynı şehirden olmayan, başka bir şehirden olan olarak da tanımlayabilir YABANCI sözcüğünü.
Güzel bir şey karşısında duyumsanan şaşkınlıkla karışık beğenme duygusu, hayran olma durumu. Mecazi olarak da aşırı istek, tutku şeklinde tanımlanmaktadır HAYRINLIK kelimesi.
Bu yazıyı neden yazdığıma gelince; önceki akşam sosyal medyada bir arkadaş “Bu aydın siyasileri ve bürokratları yerel basının yaptığı haberleri değil, ulusalın yaptığı haberleri paylaşımda rekor kırdılar” diye yazarak bir anlamda Aydınlı siyasetçi ve bürokratlara sitemde bulunuyordu. Bu paylaşım sonrasında böyle bir yazı yazma gereği duydum.
Bundan yıllar önce bir iş için bir iş adamı ve siyasetçi ile birlikte yapacağımız yatırım ve iş ile ilgili bir toplantı için bir araya gelmiştik.
İş adama (bugünkü yaygınlaştırılmaya çalışılan deyimi işe iş insanı) toplantıya başlamadan önce sekreterini çağırdı ve “Hiçbir şekilde bizi rahatsız etme, kimseyi de içeri alma” talimatını verdi. Biz görüşmelere başladık. Henüz toplantının başlamasının üzerinden yarım saat, kırk beş dakika gelmemişti ki sekreter içeri girdi. İş adamının kulağına gazeteci Yavuz Donat’ın geldiğini fısıldadı. Anında iş adamı bize dönerek “Arkadaşlar toplantı bitmiştir” dedi ve sekreterini Yavuz Donat’ı içeri almışını söyledi. Oysa aynı iş adamı ve siyasetçi ile görüşebilmek için Aydınlı gazeteciler dakikalarca beklemek durumunda kalıyorlardı. İşte o gün net bir biçimde anlamıştım Aydın’ın iş adamı da, siyasetçisi de, bürokratı da kendi çocuklarına vermediği değeri başkalarına veriyordu.
Bugün otuz yıl öncesinden anlattığım bu anıda yaşananlardan farklı bir şey yaşanmıyor. Siyasetçi de, bürokrat da iş adamı da yabancıya HAYRAN. Yabancı olsun ne olursa olsun gibi tanımlama yapmak istemem ama yaşananlar aynen bu tanıma benziyor.
Günlerdir otomobil fabrikasının Aydın’a kurulması ile ilgili Aydınlı gazeteciler ve yazarlar kalem oynatıyor, ancak ne Aydınlıdan ne de Aydınlı siyasetçi ve iş adamlarından herhangi bir tepki yok. Hatta Aydınlı vekillerin bile tepki vermediğini var sayarsa, aslında biz Aydınlı gazeteciler biraz da kendimiz çalıyor, kendimiz oynuyor gibi görünüyoruz.
Aydınlı siyasetçi ve iş adamları ile bürokratlara tek söyleyeceğim söz var. Unutmayın, her başınız sıkıştığında ilk başvurduğunuz ve derdinizi anlattığınız kişiler Aydınlı gazeteciler ve Aydın Yerel Basını.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar