ETHEM ORUÇ

ETHEM ORUÇ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

YAHUDİLER NEDEN GÜÇLÜ?

A+A-

Yahudiler neden güçlü hiç düşündünüz mü? Dünyada yalnızca 14 milyon Yahudi var, Kuzey ve Güney Amerika'da yedi milyon, Asya'da beş milyon, Avrupa'da iki milyon ve Afrika'da 100,000 kişi. Tek bir Yahudi'ye 100 tane Müslüman düşmektedir. Buna rağmen Yahudiler tüm Müslümanların toplamından yüz kez daha güçlüdürler. Nedenini hiç merak ettiniz mi?                                                 

Tüm zamanların en etkin bilim adamı ve Time dergisi tarafından ' Yüzyıl'ın Adamı ' seçilen Albert Einstein bir Yahudi'ydi. Psikanalizin babası Sigmund Freud bir Yahudi'ydi. Karl Marx, Paul Samuelson ve Milton Friedman da öyle. Son 105 yılda 14 milyon Yahudi bilim dalında 100 ün üzerinde Nobel ödülü kazanırken, 1.4 milyar Müslüman yalnızca üç Nobel kazandı.                                                 

Soru: Neden Yahudiler bu kadar güçlüdür?                            

Yanıt: Eğitim (Sorgulayıcı, Araştırıcı, Yaratıcı)                        

Soru: Neden Müslümanlar bu kadar güçsüzdür?                        

Yanıt: Yanlış Eğitim veya Sıfır Eğitim (Din Eksenli, Sorgusuz, Araştırmasız, Ezberci)    Gezegenimizde yaklaşık 1.476.233.470 Müslüman yaşamaktadır. Asya'da 1 milyar, 400 milyon Afrika'da, 44 milyon Avrupa'da, ve 6 milyon Amerika kıtasında. Toplam dünya nüfusu içinde her beş kişiden biri müslümandır.                           

 İslam dünyası bilgi üretebilecek kapasiteden yoksundur.  1000 kişiye düşen günlük gazete sayısı ve bir milyon kişiye düşen kitap çeşidi bilginin toplum içine yayılıp yayılmadığının iki önemli göstergesidir. Pakistan'da 1000 kişiye 23 günlük gazete düşerken bu sayı Singapur'da 360 dır. İngiltere'de her 1000 stand için 2000 çeşit kitap bulunurken, Mısır'da  kitap çeşidi 20 dir. Sonuç: İslam dünyası bilgi yayılmasını gerçekleştirmekte başarısızdır.                                                 

Neden Müslümanlar güçsüzdür ? Çünkü bilgi üretmiyoruz, bilgiyi yayamıyoruz, bilgiyi uygulamıyoruz.                                             

Ve gelecek bilgi- temelli toplumlara aittir. İlginçtir, OIC üyesi 57 ülkenin gayrı safi milli hasılalarının toplamı 2 trilyon doların altındadır. ABD , tek başına 12 tri lyon dolar değerinde mal ve hizmet üretmekte, Çin 8 trilyon dolar, Japonya 3.8 trilyon dolar ve Almanya 2.4 trilyon dolarlık üretim yapmaktadır.                                         

Petrol zengini Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Katar hep birlikte 500 milyar dolarlık mal ve hizmet üretmektedirler ve bunların çoğu petroldür. Mal ve hizmet üretimi İspanya'da 1 trilyon doların üzerindedir. Katolik Polonya 489 milyar dolarlık mal ve hizmet üretimi gerçekleşmektedir. Budist Tayland 545 milyar dolar değerinde mal ve hizmet üretimi yapmaktadır. İslam Dünyasının gayrı safi milli hasılasının tüm dünya gayrı safi milli hasılası içindeki oranı hızla azalmaktadır.                                 

O halde Müslümanlar neden bu kadar güçsüzdür ? Cevap: Eğitim Yoksunluğu. Tam anlamıyla söylersek kaliteli eğitim yoksunluğu.Çok kesin biçimde söylersek akılcı olmayan, din eksenli öğretim tekniği ve çağdışı eğitim.  

Belki de Atatürk’ün “Eğitim birliğ, çağdaş eğitim,” deyişinden birşeyler anlamışsınızdır. Bilimin aydınlatmadığı yol, yol değildir. Durmadan, “dava, dava,” diyenler Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılıda, 2023’te, İslam Cumhuriyeti ilan etmeyi düşünüyorlar. Atatürk gibi düşünmek diye bir deyim var İskandinav ülkelerinde. Duygusallıktan arınarak akılcıl düşünme. Küçük duygusallıkları bırakarak akılcıl düşünelim. Yoksa Atatürk adına Atatürkçülüğü de katlederiz.
 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar