TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

YALAKALIKLA GAZETECİLİK ARASINDAKİ İNCE ÇİZGİ 

A+A-

Her mesleğin kendine göre doğruları yada yanlışları vardır. Yapılış  şekilleri hatta kendince kuralları vardır. Ufak tefek sapmalar olsa da bu kurallar meslek için kriter oluşturur. Çalışandan beklentiden tutun iş verenin görevlerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsayabilir. Örneğin bir fabrikada çalışan personelin günlük hedefleri yada ürün kalitesi için yapması gerekenler bildirilmiştir. Bu şekilde işleyiş sürer. 
Konuya farklı bir sektörden girsem de mademki 10 Ocak henüz geçti yine sektörümüzün içinde olalım. 2013’ten bu yana görev yaptığım mesleğin içinde bir çok kişiyle tanışma fırsatı buldum. Mesleğin duayenlerinden aldığımız bilgilerle, onların sahada yetiştirmesiyle biraz da kendi çabalarımızla bir yere kadar geldik. Ancak geride kalan yıllara baktığımda sektörde öyle bir çizgi var ki koruması pek kolay değil. 

Gazetecilik mi? Yalakalık mı?

Her meslekte olabileceği gibi bizim mesleğimizde de maalesef çürük elma oluyor.  Her ne kadar işini hakkını vererek yapanlar varsa da bir kesim ise sektörü sadece çevre edinme, itibar kazanma aracı olarak görüyor. Bu tespit yeni değil bu arada. Yıllardır gözlemlenen bir gerçekten benim gözümde. Hazır 10 Ocak yeni geçmişken ve bu süreçte bile bunca şey gözlemlemişken konuya değinmek istedim. 
Sektörümüz içinde gazeteci kimliğini her kapıyı açar mantığıyla kullananlar olduğu gibi kullanmak için nabız yoklayanlar da az değil. Yıllarını bu işe vermiş. Her kademesinde emek harcamış. Yağmurda, çamurda, soğukta ekmek mücadelesi vermiş olan meslektaşlarımızın yanında yukarıda bahsettiğim kişilerin aynı kefeye konulduğunu da görebiliyoruz. Asıl düşünülmesi gereken budur bence. Elbette kimseyi ayırmayalım ancak hak edene verelim itibarı. Yoksa bu meslek daha nice çıkarcılar gördü daha nicelerini görecektir. 
Buradan hakkıyla bu işi yapan meslektaşlarımın (onlar kendilerini biliyor) geçmiş 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tekrar kutluyorum. Umarım bir gün hak edilen değer hak edilen kişilere fazlasıyla verir bu sektörde. Bu vesileyle meslek hayatıma katkı sunan ustalarıma da selam olsun.         

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar