TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yan sahaların heyecanını özledik

İnsanlar faklı alanlarda sosyalleşebilir. Bu tiyatro, sinema yada sergi gibi farklı sanatsal alanlarda olabileceği gibi bir kafedeki arkadaş ortamında da yaşanabilir. Yaşanabilirdi demeliyiz sanırım. Çünkü malum pandemi her konuda olduğu gibi bu alanlardan da bizi uzaklaştırdı. Pandemiyi atlatmak adına bu tedbirler önemli. Eskiden bir araya gelip sosyalleşirken şimdi sosyal mesafeye dikkat eder olduk. Ama ben konuyu çok özlediğimiz spor alanlarına getirmek istiyorum. Bir senedir maçlara haber yapmak için gidiyoruz. Evet işimiz gereği canlı izleme şansımız var ama boş tribünler önünde sporun tadı da yeterince olmuyor bence. Yine dönüp dolaşıp geldiğimiz nokta herşeyin insanların katılımıyla güzelleştiği. 

Tribünlerden ve insanların etkinliklere katılımından bahsetmişken Aydın'ın 
Efeler ilçesinde spor severlerin en büyük tutkularından birisi haftasonu oynanan amatör maçlar. Adnan Menderes Stadı yan sahalarında yaşanan heyecanı bilen bilir. Hafta sonları nerdeyse sabah 10:00'dan başlayıp akşam 22:00'ye kadar süren çok sayıda maça ev sahipliği yapan bu sahalarda farklı liglerden, farklı yaşlardan onlarca sporcu sahaya çıkıyor. Spor yapma imkanı açısından büyük fırsat sunan bu sahalar bir çok insanın da bir araya gelmesini sağlıyordu. Tel örgülerin ardında bazen binlerce seyircinin heyecanla takip ettiği bir çok maç anımsıyorum. Spor camiasından bir çok kişiyle konuştuğumuzda söz ettiğim maçları, o kalabalığı özlediklerini duyuyorum. Çünkü alışılmış bir durumdu. Hatta yaz döneminde yani sezonların tamamlandığı dönemde 3 aylık ara bile fazla gelirken 1 yılı geçen süre bir çoğuna çok uzun geldi. 

Sadece spor yapanlar olarak bakmamak gerekiyor konuya. Bu sahalar aynı zamanda yıllardır Aydın'ın önemli sosyalleşme alanı olmayı da başarıyor. Efeler'le sınırlı  da değil sadece. Yakın yada uzak bir çok ilçeden hafta sonu için gelen takımlar, yöneticiler hatta taraftarlar bu maçlara adeta akın ederdi. Şimdi ise boş tribünler ve sahalarda futbol hasreti çekiliyor. 
Burada bir kez daha farkettik ki sporun ciddi bir birleştirici gücü var. Bir araya getiren ortak nokta burada futbol olabilir ancak her branş için bu geçerli. Voleybol yada basketbol farkemeksizin sporun hayatımızdaki yerini, değerini pandemide bir kez daha anladık.  Umarım bir an önce kurtuluruz bu pandemiden ve özlediğimiz günlere geri döneriz. Bunu başarmak da elimizde. Tedbirlere uyarak pandemiyle mücadeleye en güzel kakıyı sunabiliriz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar