Aydın Hedef Gazetesi Muhabiri Murat Tan'ın haberine göre, Aydın'ın Kuşadası ilçesinde 29 Haziran Cumartesi günü öğleden sonra çıkan ve kısa sürede büyüyen orman yangını, uzun uğraşlar sonucunda 30 Haziran Pazar günü kontrol altına alındı. Yangında yüzlerce dönüm ormanlık alan kül olurken, yüreklerin ağza geldiği en kritik anlarda Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel'in ortalıkta görünmemesi vatandaşların tepkilerine neden oldu. 

Whatsapp Image 2024 06 30 At 12.57.42

Kuşadası'nda Sular Kesilecek! Kuşadası 9 Temmuz 2024 Su Kesintisi Kuşadası'nda Sular Kesilecek! Kuşadası 9 Temmuz 2024 Su Kesintisi

BÖLGEDEYMİŞ GİBİ İZLENİMLERİNİ AKTARDI

Yangının yaşandığı ve zamanla yarışılan uzun saatler boyunca tatil amaçlı bulunduğu yurtdışından ilçeye dönmemesi nedeniyle eleştirilen Günel’in sorumsuzluğu, hem Kuşadası sakinleri, hem de ilçeye gelen yetkililerin tepkilerini de beraberinde getirdi. Ekiplerin hummalı şekilde yangını söndürmeye çalıştığı saatlerde ulusal bir televizyon kanalına canlı yayınla bağlanarak sanki bölgedeymiş gibi izlenimlerini aktaran Günel’in, kendisini yangına müdahale noktasında ön planda gösterme amaçlı yaklaşımınaysa anlam verilemedi. 

Whatsapp Image 2024 06 30 At 12.57.43

BÖLGEDE BULUNAMADIĞINA DEĞİNEMEDİ!

Canlı yayınla bağlandığı programda, kendisine verilen malumat çerçevesinde, yangın nedeniyle konutların boşaltıldığını, tüm kurumlar, Aydın Büyükşehir Belediyesi, İzmir, Muğla ve Denizli’den de ekiplerin yola çıktığını belirten Günel’in, çevre ilçelerden belediyelerin de yola çıktığını söyleyerek, “Var gücümüzle çalışıyoruz” ifadelerini kullanmasıysa akıllara durgunluk verdi. Akşam saatlerinde katıldığı canlı yayında program sunucusuna sanki oradaymış gibi bölgede çok şiddetli rüzgar olduğunu aktaran ve bu nedenle de yangının kontrol altına alınmasının zor olduğunu söyleyen Günel’in, sabah saatlerinde katıldığı bir başka programda da bölgede bulunamadığına değinmeden açıklamalarda bulunması şaşırttı. 

Whatsapp Image 2024 06 30 At 12.58.40

VATANDAŞLAR ‘SORUMSUZLUK’ OLARAK NİTELENDİRDİ 

Günel'in zor zamanda görevinin başında olması gerektiğini belirterek, yangın söndürme çalışmalarına bizzat katılmasının belediye ekiplerinin sevk ve koordinasyonda büyük önem taşıdığını savunan vatandaşlar, yangın sırasında tatilini bölüp ilçeye dönmemesini ‘sorumsuzluk’ ve ‘görev bilincinden yoksunluk’ olarak nitelendirdi.

Öte yandan Günel yangınla ilgili olaraksa sosyal medya hesabındansa şu ifadelere yer verdi: ''Selçuk-Kuşadası arasında bulunan Arvalya bölgesindeki orman yangınını büyük bir endişe ve üzüntüyle takip ediyorum. Yangın söndürme çalışmalarını gerçekleştirmek üzere ekiplerimiz ve araçlarımız sahada.Çalışanlara kolaylıkla diliyor, can ve mal kaybı olmamasını temenni ediyorum.'' 

Muhabir: Murat Tan