Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Bakan Uraloğlu, YÖK ile BTK bünyesinde hizmet veren BTK Akademi iş birliğiyle yürütülen çalışmaya dikkat çekti. Uraloğlu, söz konusu çalışmayla dijital teknolojiler ve yapay zekayla ilgili derslerin üniversitelerde müfredata dahil edileceğini dile getirdi. 
 
"YÖK DERSLERİ HAVUZU OLUŞTURULACAK"
"BTK Akademi derslerinin, üniversitelerdeki hedefi ve amacı olan dersleri birebir karşılaması için düzenleme ve eklemeler yaptık" ifadelerini kullanan Uraloğlu, şunları kaydetti: "BTK Akademi dersleriyle ön lisans programlarındaki derslerin eşleştirilmesi amacıyla ders bazında rapor hazırlama çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmayla ilgili raporların haziran sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Ortaya çıkacak raporlara göre BTK Akademi, kendi dersleri üzerinde düzenleme yaparak ön lisans programlarındaki dersleri doğrudan karşılayacak şekilde YÖK dersleri havuzu oluşturacak. Proje kapsamında pilot olarak ön lisans programlarında 2024-2025 güz döneminde okutulacak dersler için çalışmaları ağustos sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz." 

Dünya Sağlık Örgütü Duyurdu: Covid'den Sonra Yeni Bir Varyant Yayılmaya Başladı! Dünya Sağlık Örgütü Duyurdu: Covid'den Sonra Yeni Bir Varyant Yayılmaya Başladı!

"KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLER TARAFINDAN KULLANILABİLİYOR"
Bahar dönemi ve bir sonraki yılın dersleri için çalışmalar ve eşleştirmelerin devam edeceğine parmak basan Uraloğlu, "Mevcut ön lisans derslerinin bir kısmı için BTK Akademi'de uygun içerik bulunamıyor veya uygun olan dersler içerik olarak eksik kalabiliyor. Bu nedenle ilave olarak yeni ders veya eksik içerik tamamlama çekimi için ilgili üniversitelerimizden teklifler alacağız. Yapay zeka neredeyse hayatımızın her safhasında kullanılıyor. Maalesef yapay zekanın sunduğu imkanlar kötü niyetli kişiler, yabancı istihbaratlar ve terör örgütleri tarafından da kullanılabiliyor. O nedenle gençlerimizi yapay zeka ve teknoloji konusunda doğru eğitmeliyiz. Bu kapsamda YÖK ile yaptığımız bu işbirliğini çok önemsiyoruz" sözlerini kaydetti.

Kaynak: HABER MERKEZİ