Yarım asrı geride bıraktı ama hala 'Sevim'li 

Yarım asrı geride bıraktı ama hala 'Sevim'li 
ABONE OL
Nazilli'de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak görev yapan ve yarım asrı geride bırakan 77 yaşındaki Okşan Sevim mesleğin güzel yanları olduğu kadar sıkıntılarının olduğunu da söyledi.

(SİMGE ATA- ÖZEL HABER) Aydın Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası kurucusu ve ilk oda başkanı olan, mesleğinde yarım asrı geride bırakan Nazillili Okşan Sevim, muhasebecilerin sorunlarına dikkat çekilmesi ve yoğun iş temposundan arınması için kutlanan 1-7 Mart Muhasebeciler Haftası kapsamında mesleğinin sırlarını anlattı.

"ÇANTASINI ALAN MALİ MÜŞAVİR OLABİLİYORDU"

Nazilli'de mali müşavirlik yapan 77 yaşındaki Okşan Sevim mesleğe başladığı ilk yılları anlatarak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler için geçmişten günümüze kadar pek çok imkan getirildiğini belirtti. Muhasebecilik mesleğinin 1989 yılında çıkarılan "Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu" ile iyileştirildiğini söyleyen Okşan, "Bu kanunla birlikte odalar kuruldu. Ben de Aydın'daki odanın kuruculuğunu üstlenerek ilk başkanı oldum. Bu imkan o yıla kadar mesleğimiz açıcından elde edilen en iyi imkandı diyebilirim. Çünkü 1989'dan önce durum çok vahimdi. Eline çantasını alan Mali Müşavir olabiliyordu. Bugün gerekli yerlerden gerekli diplomaları alarak, belli bir süre staj eğitiminden geçerek mali müşavir olunuyor" dedi.

ZAMANLA YARIŞIYORLAR

Yine 1989'a kadar muhasebeciler arasında uygulama farklılıkları olduğunu, kanunla birlikte bunların ortadan kalkarak tek düzen muhasebe sistemine geçildiğini anlatan Sevim, bugün her şeyi bilgisayar ortamından halledebilmenin getirdiği avantajlardan söz etti. Buna rağmen yoğun bir tempoyla çalışlarını kaydeden meslek erbabı, "Tatilimiz yok. Mükelleflerin defterleri ve her türlü mali konularıyla ilgileniyoruz. Mevcut defterlerini işliyor, beyannamelerini vergi dairesine, sigorta işlemlerini de SGK'ya göndeririz. Bu bir kısır döngü. İşlerin hepsi süreli ve zamanında yetiştirmemiz gerekiyor" dedi. 

"TAHSİLAT YAPAMAYAN TAKDİR DE ETMİYOR"

Günümüzde büyük önemi olan ve en çok iş alanına sahip olan Muhasebeciliğin zor yanlarından da söz eden Sevim, mükelleflerin gerekli evraklar konusunda yeterince hassasiyet gösteremediğini dile getirerek, "Mükellefin tahsil durumuna göre değer görüyoruz. Tahsilatı zamanında yapamayan mükellef takdir de edemiyor. Bilgilerin zamanında gelmesi konusu da çok önemli. Bilgiler belirli bir düzen içerisinde gelmediğinde mükelleflere teker teker ulaşmak durumunda kalıyoruz" dedi.

NAZİLLİ'NİN YARIM ASIRLIK ULU ÇINARI

Geçtiğimiz yıl mesleğinde 50'nci yılını dolduran Okşan Sevim, Muhasebeciler Haftası kapsamında TÜRMOB Genel Başkanı Masis Yontan'ın elinden "Meslekte 50'nci Hizmet Yılı" plaketi alan Aydınlı 2 kişiden biri oldu. Yarım asra sığdırdığı bilgi ve tecrübesini bu ödülle taçlandıran Sevim mesleğine hala tutkuyla bağlı olduğunu belirtti. Türkiye'de en çok aranan nitelikli elemanların başında muhasebecilerin geldiğini kaydeden Sevim gençlere şu tavsiyelerde bulundu: "Sevdikten sonra güzel bir meslek. Meşakkatli de. Ama kendine güvenen gençleri sahada görmek isteriz. İleride daha da güzel şeyler olacağını düşünüyorum."

yarim-asri-geride-birakti-ama-hala-sevimli-94595-093041324b8e8448e6056d14b01dc2f3.jpgyarim-asri-geride-birakti-ama-hala-sevimli-94595-668405829649b1150461c5d73beb8807.jpgyarim-asri-geride-birakti-ama-hala-sevimli-94595-c2236cce737609c5aa4f5f3cd1f089c4.jpg

 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.