AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yasaklar genişletiliyor

A+A-

Çocukluk yıllarıma baktığımda, hemen her evde içilsin veya içilmesin bir iki paket sigara bulunur, gelen misafirlere ikram edilirdi. Böylesine bir statü sembolü gibi bir şey de sigara.
Bugün geldiğimiz noktada sigaranın zararları çeşitli makaleler ile ortaya konuyor ve sigara tüketiminin önüne geçilmeye çalışılıyor. Karar doğru olmasına doğru ama bazı eksikliklerin olduğu düşüncesindeyim.
Kararın eksiklikler kısmına daha sonra değinelim; Türkiye’deki yasakları şöyle bir gözden geçirelim.
Bundan yıllar önce hükümetin çıkardığı yasa kapsamında kapalı alanlarda sigara veya tütün mamullerinin tüketilmesi yasaklandı. Yasağa uymayanlara da para cezaları uygulanmaya başlandı. Yasağa rağmen mekanında sigara kullanımına izin verenlerin cezaları da bir hayli yüksek tutuldu.
Bugün geldiğimiz noktada kapalı alanlarda sigara tüketimi yapılmıyor. Mekan sahipleri tiryakiler için özel alanlar oluşturuyor, etrafı açık alanlar. Havalandırılabilen, rüzgar sirkülasyonunun sağlanabildiği mekanlar oluşturuyorlar.
İçen ile içmeye ayrıştırılmış durumda. Bunun yanında son zamanlarda bir yasak daha geldi. Özel araçlarda da sigara kullanımı yasaklandı ve yasağa uymayanlar da para cezası ile cezalandırılmaya başlandı. 
Yeni bir yasağın daha yolda olduğu haberleri sosyal medyada ve internet medyasında yer almaya başladı. Sayın Cumhurbaşkanı Almanya’dan örnekler vererek sokak ve caddelerin de yasak kapsamı içerisine alınabileceğini çağrıştıran konuşmalarda bulunuyor.
Yasak bir çözüm mü diye düşündüğümüzde, geride kalan yıllarda çözüm olmadığı ortaya çıkmış durumda. Tüketim azalıyor denmesine rağmen artış olduğunu ifade edenler var. Yani yasaklamak ile bir yere varılamadığı ortada. Eğer gerçekten sigara tüketiminin önüne geçilmek isteniyor ve bunu sıfırlamak isteniyor ise yapılması gereken açık ve nettir. Tüketici üzerinden değil üretici üzerinden yaptırımlar uygulamak gerekir.
Siz sigara tüketimini azaltmak istiyorsanız eğer Türkiye’de sigara, ya da tütün ve tütün mamullerinin üretimini ve satışına yasak koyabiliyor musunuz?  Hayır, böyle bir yasak yok. Üretmek de, satmak da yasak değil, alabildiğine serbest ve çok uluslu şirketlerin egemenliğinden hüküm sürüyor, Türkiye’de.
Tütün ve tütün mamulleri ile ilgili yasakları genişletmek istiyorsanız eğer, işte tam bu noktadan başlamak gerek. Tütün ve tütün mamullerinin üretim ve satışının öncelikle yasaklanması gerekir. Zaten sonrasında ne olacağı ortadadır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar