Yatırım İttifakı 

Yatırım İttifakı 

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun, İzmir yakınlarındaki bir bölgede kurulması planlanan Volkswagen fabrikasının Aydın’da kurulması yönündeki çağrısı kamuoyunda geniş yankı buldu. 

A+A-

MURAT TAN - Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, geçtiğimiz günlerde AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim’in ‘Aydın’a yatırımcı çekmeliyiz’ açıklamasının ardından Volkswagen’in 123. fabrikasının Aydın’da kurulmasıyla ilgili AK Parti Aydın milletvekillerine çağrıda bulundu ve kendisinin de sürece her türlü desteği vereceğini söyledi. Erim’in fabrikanın Bulgaristan’da kurulacağıyla ilgili açıklama yapması üzerine çağrısını yineleyen ve ısrarcı olunmasını isteyen Çerçioğlu’na, Aydın’da bir çok sivil toplum kuruluşunun yanı sıra bazı belediyelerle siyasiler de tam destek verdi.

“HER TÜRLÜ ALTYAPIMIZ HAZIR”

Volkswagen fabrikası yatırımının Aydın’da hayata geçmesi için sonuna kadar mücadele edeceklerini kaydeden Çerçioğlu, “AKP Aydın milletvekilleri de resmi açıklama yapılıncaya kadar bu mücadeleyi sürdürmeliler ve bırakmamalıdırlar. Dünyada ekonomi savaşlarının nasıl yapıldığı gözlerimizin önünde gerçekleşmektedir. Yeni Volkswagen fabrikası için Türkiye ile yarışta olan Bulgaristan Başbakanı Boris Borisov, hala şanslarının yüksek olduğunu söylüyor. Borisov’un ardından Bugaristan eski Devlet Başkanı Rosen Plevneliev, Volkswagen’e öncekinden daha iyi teklif sunacaklarını söylüyor. Biz niye susalım ve duralım? Mücadele etmeyi erkenden bırakalım? Çağrım devam ediyor. Volkswagen’in 123. fabrikasının Türkiye’de ve Aydın’da yapılması için herkes taşın altına elini koymalı. Biz Aydın Büyükşehir Belediyesi olarak tüm imkanları sunmaya hazırız. Yaklaşık 4 bin kişinin çalışacağı fabrikanın ilimizde kurulması için her türlü altyapımız hazır” diye konuştu.  

DESTEK ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ 

Çerçioğlu’nun çağrısını yinelemesinin ardından CHP Aydın Milletvekilleri Bülent Tezcan, Süleyman Bülbül ve Hüseyin Yıldız yatırımın Aydın’da kurulmasıyla ilgili ortak açıklamada bulunurken, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel, Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, Söke Genç İş İnsanları Derneği (SÖGİAD) Başkan Vekili Burak Semerci de çağrıya destek verdiler. CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, Aydın’daki tüm siyasi parti il başkanlarını da sürece katkıda bulunmaya davet ederken, Volkswagen fabrikasının Aydın’da kurulması talebi gündemde de önemli yer teşkil etmeye başladı. CHP Aydın Milletvekilleri Bülent Tezcan, Süleyman Bülbül ve Hüseyin Yıldız, konuyla ilgili yaptıkları ortak açıklamada, “Türkiye’de yapılabilecek bir yatırımı Bulgaristan’a kaptırmak büyük ayıptır. Hükümetin görevi yatırımcıları ülkemize çekmektir. Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nın bu hafta içerisinde parti ayrımı yapmaksızın Aydın’ın tüm milletvekilleri ve  Büyükşehir Belediye Başkanıyla  bir araya gelmesini ve  bu konu üzerinde hızlı  bir çalışma yapmasını istiyoruz” dediler. 

“EN GÜÇLÜ MESAJI VERMEMİZ GEREKİYOR”

Çerçioğlu’nun çağrısının çok önemli olduğunu vurgulayan Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu çağrısına Aydın’daki tüm kesimlerin destek vererek, bu konuda gündem oluşturup, en güçlü mesajı Aydın olarak vermemiz gerekiyor. Bu fırsatları mutlaka ilimiz için avantaja dönüştürmeliyiz. Dünyaca ünlü bu otomotiv devine bu çağrıyı yaparken yatırım yerini de belirtmeliyiz. İlk aklıma gelen; mevcut durumda fizibilite çalışmaları devam eden, Efeler Merkez Yeniköy Mahallesi sınırlarındaki Aydın Serbest Bölgesi için planlanan 650 dönüm arazi çok uygun olabilir. Çünkü arazinin 2 bin dönüme kadar genişlemesi mümkün. AYSO olarak da biz burayı Volkswagen' in Türkiye'de kurmayı planladığı ve 4 bin kişilik istihdam sağlanacak otomobil fabrikasının yatırım alanı olması için teklifte bulunuyoruz” dedi. 

“HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ” 

Volkswagen'in yatırımının Aydın'da  hayata geçmesinin ekonomik anlamdaki katkısıyla birlikte 4 bin kişilik istihdam sağlamasının küçümsenemeyecek derecede olduğunu kaydeden Aydın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Semih Özmeriç, “İlimizde gündem olan Volkswagen'in 123. fabrikasının Aydın'da yapılması konusunun Aydın'ın gelişip kalkınması için çok önemli bir fırsat olacağına inanıyoruz. Aydın Büyükşehir Belediye başkanı Özlem Çerçioğlu'nun bu çağrısını Şoförler ve Otomobilciler Odası olarak destekliyoruz. Bu mesele gündeme geldikten sonra sektörde faaliyet gösteren pek çok kişi ile görüştük. Böylesi bir yatırımın Aydın'a kazandırılması için bizler de her türlü desteğe hazırız. Fabrikanın Aydın'da kurulması halinde yatırımı desteklemek adına araç alımlarında da ilgili firmayı tercih ederiz. Günümüzün en sorunlarından biri istihdam. 2022'de faaliyete geçmesi beklenen bu yatırım çeşitli sektörleri de harekete geçirecektir. Aydın Efeler ilçe merkezinde bin civarında olmak üzere ilimiz genelinde 4 binin üzerinde toplu taşıma aracı, binin üzerinde de ticari taksi var. Şoförler olarak bu yatırımın Aydın'a gelmesi için üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız” diye konuştu. 

“AYDIN’A BÜYÜK KATKISI OLACAKTIR”

Fabrikanın kendi sağlayacağı istihdamın yanı sıra Aydın, otomobil yan sanayisi anlamında da büyük bir ivme kazandıracağını söyleyen SÖGİAD Başkan Vekili Burak Semerci, “Sadece bu fabrikanın kurulmasının on binlerce iş imkânı ortaya çıkartacağını şimdiden görebiliriz. Bu yatırım Aydın’ı sanayide bir adım öteye taşıyıp cazibe merkezlerinden birisi haline getirecektir. İstihdama katkısının yanı sıra bir prestij de getireceği için Aydın’a büyük katkısı olacaktır. Bizler, Sökeli işadamları olarak, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın çağrısına tam destek veriyoruz ve Söke Organize Sanayi Bölgesi dahil bu yatırımın Söke’de ve Aydın’da yapılması için gerekli tüm desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtiyoruz. Bu yatırımı Aydın’a kazandıracak her girişimin de sonuna kadar arkasındayız. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın çağrısı doğru ve yerindedir. Şimdi, Aydın’a bu yatırımın getirilmesi için ortak bir irade oluşmuşken, gerekli girişimlerin başlamasının zamanı gelmiştir. Gerekli merciler, üzerlerindeki ataleti atarak, şimdiye kadar çoktan atılması gereken adımları Aydın için atmaya başlamalılardır. Doğru adımlarla bu yatırımın Aydın’a geleceğine inancımız tamdır. Girişimler hemen başlamalıdır” dedi. 

“İMKANLARIMIZI SEFERBER ETMEYE HAZIRIZ” 

Seçim öncesinde yatırımcılara sembolik bedelle fabrika arazisi tahsis edeceği vaadini hatırlatarak Volkswagen fabrikasının Nazilli’de kurulmasını isteyen Özcan, "Geçtiğimiz günlerde Volkswagen'in 123. fabrikasını Türkiye'de, İzmir'e yakın bir bölgede kuracağını açıklaması ilimizi ve ilçemiz Nazilli'yi istihdam ve yatırım noktasında umutlandırmıştır. 1.3 milyar euroluk, 4000-5000 kişiye istihdam sağlayacak bu dev yatırım için Nazilli Belediyesi olarak tüm imkanlarımızı seferber etmeye hazırız. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu'nun yatırımın Aydın'a yapılması çağrısı sonrasında; Nazillimizin kamu ve özel tüm paydaşlarıyla önümüzdeki günlerde bir araya geleceğiz. Talebimizi ilgili tüm mercilere ve Sayın Cumhurbaşkanımız'a taşıyacağız. Bu hususta iktidar, muhalefet demeden katkısı olacak tüm siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarımızı, Milletvekillerimizi, odalarımızı, borsalarımızı, bu sürece destek olmaya davet ediyorum. Ülkemize, ilimize ve ilçemize büyük katkıları olacak bu yatırımın gerçekleşmesi için mücadele edecek olan herkese bugünden teşekkürlerimi sunuyorum" ifadelerine yer verdi. 

“HERKESİ DESTEK OLMAYA DAVET EDİYORUZ” 

Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel de çağrıya tam destek verirken konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Aydın ilimiz stratejik konumu, imkanları ve son yıllarda gösterdiği gelişim ile büyük ve değerli yatırımlar için Türkiye'nin en gözde ilidir. Bu anlamda Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu'nun Volkswagen firmasına yaptığı çağrıyı çok anlamlı buluyoruz. Yaklaşık dört bin kişiye istihdam sağlayacağı söylenen Volkswagen'in 123. fabrikasının Türkiye'de ve Aydın'da yapılması için herkes bu çağrıya destek vermelidir. Biz Aydın sınırları içerisinde her neresi olursa olsun bu yatırımın gerçekleşmesi halinde memnun oluruz. Bu konuda siyaset gözetmeksizin herkesi çaba göstermeye ve destek olmaya davet ediyoruz" diye konuştu. 

“ÇERÇİOĞLU’NA DESTEĞİMİZ TAMDIR”

Yatırımın Germencik’te kurulmasını isteyen Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, “Fabrika kurulması için en önemli şart kurulacak yerin ulaşım yolları üzerinde olmasıdır. İlçemiz ve özellikle de Ortaklar tam da bu anlamda tüm kara ve demiryollarının geçtiği bir kavşak noktasıdır. Bunlara ek olarak Milas ve Adnan Menderes havaalanlarına yakın olmamız bir diğer önemli faktördür. İlçemizin önemli deniz ile hava limanlara yakınlığı ve ulaşım yolları üzerinde olması lojistik anlamda büyük bir avantajdır. Ayrıca ilçemizden geçen demiryollarından kurulacak olan özel organize sanayi bölgesine bağlantı demiryolu hattı çekilmesi için protokol bulunmaktadır. Bu hat sayesinde firma ürünlerini yükleme noktalarından demiryolları aracılığı ile limanlara kolaylıkla ulaştırabilecek ve bu durum lojistik açıdan büyük kolaylık sağlayacaktır. Özetle ilçemiz tüm şartları fazlasıyla yerine getirmektedir. Bu fabrika için en büyük adaylardan biriyiz. İlçemizi ekonomik anlamda canlandıracak ve binlerce kişiye istihdam sağlayacak böyle büyük bir proje için elimizden gelenin fazlasını yapmaya hazırız. Başkanımız Özlem Çerçioğlu’na desteğimiz tamdır” dedi. 

"ELİMİ DEĞİL GÖVDEMİ KOYARIM"

Çerçioğlu' nun çağrısını sonuna kadar desteklediğini belirten İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, "Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Özlem Çerçioğlu'nun Volkswagen' in otomobil fabrikasının Aydın'da kurulması çağrısını İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya olarak destekliyorum. Sayın Başkanımız Özlem Çerçioğlu çok haklıdır. Böyle büyük bir yatırımın Aydın'ımıza kazandırılması için hepimiz elimizden geleni fazlasıyla yapmalıyız. Özlem Başkanımız herkes taşın altına elini koysun demiş, ben Aytekin Kaya olarak sadece elimi değil gövdemi koymaya hazırım. Çünkü böyle büyük bir yatırımdan tüm ilçeleriyle birlikte bütün Aydın'ımız faydalanır. İnsanlarımıza iş kapısı açılır, belediye başkanı olarak her gün onlarca kişi iş için bize geliyor, belediyelerin kapasitesi sınırlı, bu yüzden Aydın'ımızda mutlaka yeni iş sahaları yaratmak zorundayız" dedi.

Türkiye ve Bulgaristan arasında bir süredir yaşanan Volkswagen’in yeni fabrikasının nerede kurulacağı halen belirsizliğini korurken, Aydın’daki çağrının karşılık bulup bulamayacağıysa merak konusu oldu. Fabrikanın tam olarak nerede kurulacağı, ilerleyen günlerde Volkswagen yetkililerinden yapılması beklenen açıklamaya göre netlik kazanacak. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum