(MURAT TAN) Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda Aydın çiftçisinin sağanak yağışlardan minimum seviyede etkilendiği görülürken, konuyla ilgili olarak açıklama yapan AK Parti Aydın Milletvekili ve AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Metin Yavuz, halihazırda Aydınlı çiftçilerin hasar tespit çalışmalarına göre bin 188 çiftçinin yaklaşık 33 milyon liralık zarara uğradığını belirtti. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) sigortası olan çiftçilerinin zararının TARSİM tarafından ödeneceğini açıklayan AK Partili Yavuz, sigortası olmayan çiftçilerse daha önceki yıllarda olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı kanalıyla karşılanacağını söyledi.

“TARSİM DIŞINDAKİ ZARARLARI CUMHURBAŞKANLIĞI KARŞILAYACAK”

Aydın’daki etkili yağışlar özellikle ilçe merkezlerinde hayatı olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Yavuz, “Çok şükür ki herhangi bir can kaybı veya yaralanma yaşanmadı. Çiftçilerimizsse bu yağışlardan minimum seviyede etkilendi. Dolu ve taşkınlardan dolayı il genelinde bin 188 çiftçimiz etkilendi. Tespit çalışmalarının tamamlanmasından sonra zararın TARSİM Sigortası olanların TARSİM’den, olmayanların ise önceki yıllarda olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı kanalıyla karşılanacak. İlimiz genelinde toplam 365 bin hektar tarım alanımız var. Yine ÇKS’ye kayıtlı 50 binin üzerinde çiftçimiz var. Meydana gelen bu sağanak yağış ve taşkınlardan dolayı 365 bin hektar tarım alanından sadece iki bin 800 hektarı yani yüzde 1’in altında olan bir bölüm etkilendi. Şu ana kadar yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre; Efeler ’de 66 milyon 982 bin 715 lira, İncirliova’da 4 milyon 717 bin lira, Çine’de 72 bin lira, Koçarlı’da 17 milyon 761 bin lira, Karacasu’da 1 milyon 189 bin lira, Bozdoğan’da 2 milyon 416 bin lira üzere toplamda 33 milyon 140 bin liralık zarar tespiti yapılmıştır” dedi.

“ZARAR TESPİT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

Aydın’da afetten kaynaklı herhangi bir can kaybı veya yaralanmanın yaşanmamasının tek tesellisi olduğunu belirten Yavuz, “Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüzce sahada zarar tespit çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra çiftçilerimizin mağduriyetleri giderilecektir. Kesin tespit çalışmaları tamamlanan Efeler’de 295 çiftçiye ait toplam 6 milyon 982 bin 715 bin liralık zarardan, 25 çiftçiye ait olan 393 bin 875 liralık kısmının TARSİM kapsamında olduğu anlaşılmıştır. TARSİM Sigortası olan çiftçilerimizin zararları TARSİM tarafından, sigortası olmayan çiftçilerimizin de zararları önceki yıllarda olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı'ndan borç erteleme kararı çıkması durumunda işlemler gerçekleştirilecektir. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı'ndan istenen ödenek dahilinde para gelmesi durumunda zarar uğrayan çiftçilerimize dağıtımı gerçekleştirilecektir. Allah daha büyük felaketlerden korusun inşallah. Çiftçi kardeşlerimize ve değerli hemşerilerimize geçmiş olsun” diye konuştu.


Kaynak: MURAT TAN