(MURAT TAN) Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde yapılan MKYK toplantısı sonrası açıklamalar da bulunan Aydın Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Metin Yavuz ‘‘31 Mart Yerel Seçimleri, AK Partimizin milletimizin önüne çıkıp ve onay aldığı 15. seçimdir. Hamdolsun ki seçim sonuçlarına baktığımızda milletimizin gönlündeki yerimiz, Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a olan güven hiç eksilmeden devam etmektedir” dedi.

“SON 4 YEREL SEÇİMDE DE 1. PARTİ OLDUK”

31 Mart’ta yapılan seçimlerin, AK Parti’nin yerel seçimlerde 4. kez girdiği seçim olduğunu hatırlatan Yavuz, “İlk olarak, 2004 yerel seçimlerinde AK Parti, seçmenimizin yüzde 41,67’nin oyunu almış. Sırasıyla, 2009 yerel seçimlerinde seçmenimizin yüzde 38,39 oyunu, 2014 yerel seçimlerinde seçmenimizin yüzde 45,52’nin oyunu, 2019 yerel seçimlerinde ise seçmenimizin yüzde 44,35’nün oyunu almış. Bu sonuçlardan da anlaşılacağı gibi AK Parti, geçirmiş olduğu 4 yerel seçimde; milletimizin gönlündeki yerini eksiltmeden 1. Parti olarak, Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımızın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde milletimizin onayını almıştır.’’ dedi.

“CUMHUR İTTİFAKI 988 BELEDİYE KAZANDI”

31 Mart Yerel Seçimlerine bakıldığında seçmenlerin katılım oranının yüksek olduğuna dikkat çeken Aydın Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Metin Yavuz, milletin sandıklara giderek demokrasiye sahip çıktığını belirtti. Yavuz yaptığı açıklama da, ‘’Ülkemizde yapılan 31 Mart yerel seçimleri, seçmenlerimizin katılım oranı yüzde 84,27 gibi yüksek oranda gerçekleşmiştir. Milletimizin demokrasiye ve ülke yönetimindeki iradeyi ortaya koyma isteği bizlere güç vermektedir. 31 Mart yerel seçimlerinde ki geçersiz oy oranı 2014 Mart yerel seçimlerinden sonraki en yüksek oran olan yüzde 3,82 ile gerçekleşmiş olmasına rağmen ortaya tablodaki sonuçlar son derece iyidir. Türkiyemizde bulunan 1389 belediyemizin, seçimlerin kesin olmayan sonuçlarına göre Cumhur İttifakı toplam 988 adet belediye, Millet İttifakı ise 343 adet belediye kazanmıştır” diye konuştu.

“HİZMET BELEDİYECİLİĞİ SANDIĞA TAŞINDI”

Sonuçlanmayan yerler de sayımların devam ettiğini ve herkesin sükûnet içerisinde sonuçlanmasını ve YSK tarafından yapılacak olan resmi açıklamanın beklenilmesi gerektiğini ifade eden Aydın Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Metin Yavuz “Seçim süresi güvenli geçmiştir ve katılım açısından vatandaşlarımız duyarlılığını yüksek derecede göstermiştir. Lakin sandık öncesi ve sonrası İstanbul’da yaşanan sonuçlanmayan olaylar önemlidir. Milletimizin iradesi ortaya, katıksız konulması sağlanmalıdır. Seçim öncesi ülkemize yönelik yapılan ekonomik darbe ve algılar, örgütlü yapılan algı yönetimlerine rağmen halkımız beka sorununu anlamış ve bu milletin adamlarına gereken desteği vermiştir. Milletimiz belediye başkanlığı tercihini faklı kullandığı seçim çevrelerinin büyük kısmında Belediye Meclis ve il Genel Meclis Üyeliklerinin büyük çoğunluğunu Cumhur İttifakına vermiştir. Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde partimiz kayda değer bir oy artışı yaşamış, milletimiz kayyumlar aracılığıyla verilen hizmet belediyeciliğine gösterdiği teveccühü sandığa taşımıştır. Tabii Doğu ve Güney Doğunun terörden temizlenip baskının ortadan kalkıp hür iradelerini sandıkta göstermişler 40 belediyeyi ehil ellere teslim etmişlerdi” dedi.


Kaynak: MURAT TAN