AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yazın sıcaklarında salgın ile mücadele 

A+A-

2020’nin çok erken gelen sıcaklarında son yılların en sıcak günlerini yaşıyoruz. Koronavirüs salgınıyla geçirdiğimiz kış, kendini şimdi sıcak günlere bıraktı. Hepimizin kafasında sıcaklarda kornaviürsü daha çabuk yenebilir miyiz düşüncesi geçtiğini biliyorum. Yada yazın denize girip serinlemek isteyenleri neler bekliyor. Tabi ki her şeyin normalleşmesi demek geçtiğimiz senelere göre daha farklı olacak. Tedbirlerimizi almaya ve kendimizi izole etmeye devam edeceğiz. Ancak en büyük tehlike ise yazın soyunma kabinleri, şezlong gibi ortak alanlar oluşturuyor. Uzmanlar ise yazın tehlike arz edecek yerler hakkında ve salgının bulaşma ihtimalin yüksek olduğu yerler hakkında uyarılarda bulunuyor. Onlar ise şöyle:
HAVUZ VE DENİZ NE KADAR GÜVENLİ?
Uzmanlar yazın koronavirüs salgını ile mücadelenin devam edeceğini açıklıyor. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin yapmış olduğu açıklamalarda, “Sıcaklığın artması, nemin azalması ve güneş ışığındaki ultraviyole virüsün bulaşmasını zorlaştıracaktır. D vitamini sentezimiz artacak, bu da bağışıklık sistemimizi güçlü kılacaktır. Havuz ve deniz ne kadar güvenli?’ sorusuna gelince bu virüsün her özelliğini tam anlamıyla bilmiyoruz. Şu ana kadar havuz ya da deniz suyu ile bulaştığına dair elimizde bir bilgi yok ama bu demek değildir ki ‘kesinlikle bulaşmaz’. Virüsün nasıl davranacağı belli değil. Deniz içinde barındırdığı tuz nedeniyle yine bir nebze olabilir ama havuz için hijyen, temizlik, kaç kişinin aynı ayna girdiği gibi konularda endişelerimiz var. ‘Nasıl olsa suda virüs yok’ zihniyetiyle bir anda herkesin sahillere doluşması ve sosyal mesafe kurallarının hiçe sayılmasının tehlike olacaktır” diyerek tüm tedbirlerin alınması gerektiğinin ve rahatlık gösterip sağlımızı tehlikeye atmamız gerektiğinin altını çizerek uyarılarda bulunuyorlar.
EN BÜYÜK TEHLİKE MESAFE
Bir diğer önemli konu ise ‘Mesafe’. Salgın boyunca en önemli maddeler arasında olan mesafe yazın nasıl korunacak sorusuna ise uzmanlar şöyle cevap verdi” Belki su ile bulaşmaz ama biz birbirimize pekâlâ bulaştırabiliriz. Cümbür cemaat herkesin havuza atladığı bir ortamda, havuzdan çıkarken, güneşlenirken mesafenizi koruyamazsanız size de bulaşır. Sahiller iç içe geçilen ortamlar, maske de takılmamış olunacak, haliyle bu da riskli. Evinizin bahçesinde havuzunuz vardır, sadece size aittir o zaman sıkıntı yok. Ya da denize girdiniz ama etrafta kimseler yok, uzun bir kumsalda tek başınasınız o zaman da sorun yok. Diğer insanlarla teması koruyamadığınız her ortam ve her koşul risklidir. Ve bu riski almaya değmez” diyerek uyarılarda bulundular.
ALINACAK ÖNLEMLER
Normalleşmeye girdiğimiz bugünlerde ise tatile gittiğimiz yerlerde alınacak önlemler ise uzmanlar tarafından şu şekilde açıklandı. Havuz başlarında her  4 metrekareye 1 kişi düşecek. İç içe bir görüntü olmayacak. Şezlong, masa aralıkları en az 1 metre olacak. Havuz dışında maske takılacak. Kişiye özel, tek kullanımlık havlular olacak ya da kendinizinkini kullanacaksınız. Her yerde dezenfektanlar olacak ve sıklıkla kullanılacak.
Evet yaz geldi ancak salgın bitmedi. Yazın da mücadelemiz devam ederken lütfen hem kendi sağlığımız hem de sevdiklerimizin sağlığı için önlemlerimizi almaya devam edelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar