"Yeni bir düzenlemeye ihtiyaç yoktur"  

Aydın Barosu Kadın Hakları Komisyonu, yeni yargı paketi düzenlemesi kapsamında “Nafaka ve Aile Arabuluculuğu” konusunu endişeyle takip ettiklerini açıkladı.

Aydın Barosu, Kadın Hakları Komisyonu, 6. Yargı paketi kapsamında yasal düzenleme yapılacağı yönündeki hazırlıkları Aydın Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak endişeyle takip ettiklerine dair bir basın açıklaması yaptı. Atatürk Kent Meydanı'nda yapılan basın açıklamasına Aydın Barosu Başkanı Anıl Yetişkin ve Kadın Hakları Komisyonunda görevli avukatlar katıldı. 6. Yargı paketi kapsamında yapılacak yasal düzenlemelerin kadınlar için olumsuz sonuçlar doğuracağının altının çizildiği açıklamada; “Nafakanın süreyle sınırlandırılması, uzun zamandır süregelen bir tartışmadır. Bu yönde bir yasal düzenleme getirilmesi de sıklıkla gündeme gelmektedir. Süresiz nafaka mağduriyeti iddiasına yönelik tekil örnekler dışında nafaka kalemleri, kaç kişinin ne kadar nafaka aldığı, hangi şartlarda aldığına yönelik gerek Adalet Bakanlığınca gerekse de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılmış hiçbir araştırma yapılmamış, yapıldıysa da yayınlanmamıştır” ifadeleri kullanıldı.  
 

“YENİ BİR DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ YOKTUR”
Kamuoyunda yaratılmaya çalışılan algının aksine yoksulluk nafakası her koşulda süresiz olmadığının kaydedildiği açıklamada; “Medeni Kanunun 176.Maddesinde belirtildiği gibi nafaka alacaklısı öldüğünde veya evlendiğinde nafaka kendiliğinden ortadan kalktığı gibi, fiilen biriyle evli gibi yaşadığında, yoksulluk durumu ortadan kalktığında, haysiyetsiz hayat sürdüğünde mahkeme kararıyla kaldırılabilmektedir. Ayrıca mali durumun değişmesi durumunda ödenen nafakanın azaltılabilmesi ve kaldırılabilmesi de şu anki yasal düzenlemeyle mümkündür. Kaldı ki 176. Maddede durumun gereklerine göre irat olarak ödenebilen nafakanın toptan olarak da ödenebileceği açıkça hükme bağlanmıştır. Bu bakımdan hakim nafakanın bir defada ve toplu olarak ödenmesine karar verebilir. Yoksulluk nafakasında yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olmadığı Medeni Kanunun 175. ve 176. maddelerinin doğru okunduğunda anlaşılmaktadır” şeklinde belirtildi.

 

“ERKEKLERİN YARISINDAN AZ”
Kadının iş dünyasında çoğunlukla dezavantajlı olduğunun belirtildiği açıklamada; “TÜİK’ in en son 6 Mart 2019 ‘da açıkladığı Hane Halkı İşgücü Verilerine göre 2017 yılında erkeklerin istihdam oranı yüzde 65,6 iken, kadınların istihdam oranı yüzde 28,9’dur. Yani ülkemizde kadınların iş hayatına katılım oranı erkeklerin yarısından bile azdır” ifadeleri kullanıldı. 

 

 “MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”
Medeni Kanunda hem yoksulluk nafakası verilmesinin koşulları, hem de nafakanın sona ermesi, kaldırılması veya indirilmesi şartları belirlendiğinin altı çizildi. Yapılan açıklamada; “Hakimlerin her bir dosyada kanunun öngördüğü kriterleri esas alarak değerlendirme yapmaları gerekmektedir. Yoksulluk nafakasının mevzuatta süresiz olarak belirlenmesinin Anayasa’ya aykırı olmadığı Anayasa Mahkemesi tarafından hükme bağlanmıştır. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Kararı ve Yargıtay’ın yerleşmiş kararları da yoksulluk nafakasının süresiz olması gereğini ortaya koymaktadır. Bütün bunların sonucunda kadınlar ev içine ve bakım hizmetlerine hapsedilecek, şiddete katlanmak zorunda bırakılacak, ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal olarak güçlenemeyeceklerdir. Unutulmamalıdır ki; kadının güçsüz olduğu bir toplumun kalkınması ve güçlenmesi mümkün değildir. Yoksulluk nafakasının süreli hale getirilmesi kadının haklarının gaspıdır ve kadına yönelik ekonomik şiddettir. Bizler Aydın Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak, gerekçelerini açıkladığımız nedenlerle mevcut yasal düzenlemede değişiklik yapılmasına ve yoksulluk nafakasına süre sınırı getirilmesine karşı olduğumuzu bildirir, uğradığı veya uğrama ihtimali bulunan şiddet nedeniyle sesini duyuramayan yoksulluk nafakası alacaklısı kadınlar adına mücadelemize devam edeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla sunarız” şeklinde ifade edildi.

İLGİLİ HABERLER

İzlenme: 259

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar