Yeni dönem başlıyor yapmayana 200 bin lira ceza

Yeni dönem başlıyor yapmayana 200 bin lira ceza

Türkiye genelinde olduğu gibi Aydın'da da yarından itibaren küçük işletmeler için yeni dönem başlıyor.

A+A-

AYŞE AKTAŞ - Az tehlikeli alanlarda faaliyet gösteren ve 50'den az çalışanı olan hukuk bürosu, terzi, manav, market gibi işletmeler iş sağlığı ve güvenlik kanuna yerine getirmeleri istenecek. Kanunu yerine getirmeyene ağır cezai işlem uygulanacak

Daha önce tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda bulunan inşaat ve fabrika gibi işletmelerde zorunlu olan İş Sağlığı ve Güvenliği yasası 2014 yılında başlamıştı. Şimdi kanunun uygulamaya giren diğer kısmı eczaneler bürolar ve küçük esnafların az tehlikede bulunan işletmelerde de artık yarın itibariyle başlayacak iş yeri hekimi ve İş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu başlıyor.
Az tehlikeli işler kapsamında çalışan işletmeler için 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu yarın itibariyle bütün işletmeler kanun kapsamında başlayacağı duyuruldu. Nazilli Ege OSGB Kurucusu Tuncay Türkan konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken cezai işlemlerin ciddi rakamlar olacağının da altını çizdi.

‘CEZALAR OLDUKÇA CAYDIRICI’
Daha önce 3 kez ertelenen yasanın yarın uygulanmasını beklediklerini söyleyen ve bir çok küçük işletmeye bilgilendirme sözleşmeler hazırladıklarını söyleyen Türkan, ”Daha önce tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda bulunan inşaat fabrika gibi işletmelerde zorunluluk 2014 yılı itibariyle başlamıştı. Şimdi kanunun uygulamaya giren diğer kısmı ise eczaneler, bürolar gibi az tehlikede bulunan işletmeler artık kendi iş yerlerinde bünyelerinde varsa iş güvenliği uzmanı yoksa eğer dışarıdan bizim gibi bakanlıktan yetki almış OSGB’lerden (ortak sağlık güvenlik birimleri) iş sağlığı ve güvenliği alma zorunluluğu başlayacaktır. Kanunun bu kısmında ciddi yaptırımlar yer alacak. Mesela bir iş güvenliği uzmanının yarın itibariyle yapılmaması durumunda cezası 14 bin 668 TL bu sadece doktor görevlendirilmediğinde uygulanacak cezai işlem olacak. Bu cezaların bu kadar caydırıcı olmasının sebebi insan sağlığında devletin senede ortalama 2 bin civarında insan ölümünün önüne geçmesi için. Çünkü ölüm sonucunda bizim 7 bin 500 prim günümüz devletin hanesinden masraf olarak çıkıyor ve vatandaşa devlet ödüyor. Bir kişi iş kazası geçirip vefat ettiğinde devlet ölen kişinin ailesine maaş bağlıyor. Tabi devletin sırtında bunun yükü çok fazla olduğu için cezalar bu kadar büyük. Burada uzmanların çok büyük rolü var. Uzmanlar çalışılan yeri, kullanılan teçhizatı her şeyi gözetmek zorunda. Maalesef bu kurallara uymayanları, uymaları için bu derece yüksek cezai işlem uygulanacak. Bu sene erteleme olur mu olmaz mı bilmiyoruz. Şuanda Ege OSGB olarak kamu kurumlarına teklif hazırlıyoruz ve sözleşmelere başladık” diye konuştu.
Şuanda yaptıkları çalışmalar kapsamında gerek mail yoluyla gerekse sosyal medya üzerinden kurumlara ve küçük esnafa bilgilendirme yaptıklarını söyleyen Türkan, bir işletmede yaşanan iş kazasının eğer iş güvenliği yapmadıysa 200 bin gibi ciddi rakamlarda cezai işlem uygulanacağı bilgisini verdi.

‘MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ, İŞ KAZALARININ ÖNÜNE GEÇEN CİDDİ BİR ÇALIŞMA’
2014 yılında uygulamaya geçirilen 2016 yılında ise zorunlu olarak başlayan mesleki yeterlilik belgesi ile ilgilide açıklamalarda bulunan Türkan, ”2016 yılından itibaren 5544 sayılı kanun gereğince tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluğu başlamıştır. Bakanlık bu belgelendirme yapacak firmaları yetkilendiriyor. Şartlarını belirtiyor, mesela inşaatta ahşap kalıpçısı, alçı levha uygulayıcısı, betonerme demircisi gibi birçok mesleği belgelendiriyor. Kişiler bu işleri uzun zamanları yaptıkları için uygulama bazlı bir belgelendirme yapılıyor. Kamera ile kayıt altına alınan bir kalıpçı izleniyor eğer işini yapamazsa sınavdan kalıyorlar 3 defa sınava girme hakları oluyor. Aslında sektörde iş kazasının önüne geçilmek için ciddi bir eğitim süreci başlatılıyor" diye konuştu.

az-tehlikeli-is-yerleri-dikkat-1-temmuzda-basliyor-167185-7e4522efaa6dfb27432283fc248a0ac4.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.