Yeni incir çeşitleri tanıtıldı

Yeni incir çeşitleri tanıtıldı

Türkiye’nin incirden elde ettiği ihracat gelirini ve katma değerini artırmak amacıyla İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, AR-GE çalışmaları kapsamında geliştirdiği yeni ürün çeşitlerini tanıttı.

A+A-

 ABDURRAHMAN FIRAT - Türkiye’nin incirden elde ettiği ihracat gelirini ve katma değerini artırmak amacıyla İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, AR-GE çalışmaları kapsamında geliştirdiği yeni ürün çeşitlerini tanıttı.

Enstitünün konferans salonunda yapılan tanıtım toplantısına İncirliova Kaymakamı Ediz Sürücü, ihracatçılar, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) yetkilileri, STK temsilcileri, Tarım ve Orman İlçe Müdürleri katıldı.

İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Gıda Teknolojisi Bölümü, üç yıl önce başladığı AR-GE çalışmaları kapsamında incire katma değer sağlamak amacıyla katkı maddesi kullanmadan “İncir cipsi, siyah kuru incir, incir unu, incir şurubu, meyve suyu, incir lokumu ve incir konservesi” üretti. Dünyada eşi benzeri olmayan çeşitleri üreten İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, yeni çeşitleri tanıttı. Ayrıca tanıtım programında ihracatta en yüksek paya sahip sarı lop kuru incire alternatif olarak geçtiğimiz hafta Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü tarafından tescillenen sarı zeybek ve divrek karası incir kurutmaları görücüye çıktı. Sarı zeybek ve divrek karası incirlerinin tescillenmesiyle birlikte tescilli incir çeşidinin sayısı 32'ye yükseldi. 

Doğal incirden katma değeri yüksek çeşitler ürettiklerini dile getiren İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Selim Arpacı, “Gıda Teknolojileri Bölüm Başkanlığımızdaki gıda mühendislerimiz incir cipsi, siyah kuru incir, incir unu, incir şurubu, meyve suyu, incir lokumu ve incir konservesi üretti. Bu ürünler incir sektörüne katma değer sağlayacak. Doğal incir ülkemizde ortalama 5 dolar civarında ihracata gidiyor. Ama katma değerini yükseltmek için bu şekilde işlenmesi durumunda Avrupa’da yarım kilosu 25 dolara, 25 Euro’ya kadar satışı yapılabilecek. Bizim amacımız ülkeye döviz girdisini arttırmak ve üreticinin gelir sevisini arttırmak” dedi.

Özellikle incir unu, incir konservesi, incir suyu ve şurubunun yeni geliştirildiğinin altını çizen Arpacı, “Bu yeni incir çeşitlerini üreticiye ve ihracatçıya tanıtmak için bugün bir araya geldik. Biliyorsunuz incir sezonun sonuna geldik. Üretici elindeki inciri depolardaki yerini aldı ve ihracatçının eline ulaştı. Kuru incir ihracatında ülkemiz 250 milyon dolar, taze incirde yaklaşık 50 milyon dolar elde ediyor. Aydın tek başına Türkiye’deki kuru incir ihracatının yüzde 80’nini karşılarken biz hem ihracatçıya hem de üreticiye ürünlerini alternatif olarak nasıl daha fazla katma değer sağlayacaklarını ürettiğimiz yeni çeşitlerle bugün tanıtacağız” diye konuştu.

AR-GE çalışmaları sonucunda ortaya çıkan doğal incir ürünleri çeşitlerinin hem sağlıklı hem de ülke ekonomisine katma değer sağlayacağını vurgulayan Gıda Teknolojisi Başkanı Ramazan Konak, 5 kişilik bir ekiple yaklaşık üç yıldır üzerinde çalıştıkları ürünlerin tanıtımın yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

İncir üretiminde dünyada söz sahibi olan ülkelerin başında geldiklerini dile getiren Konak, “İncir unu, lifin çekirdekten ayrıldıktan sonra kurutulup öğütülmesinden elde edilen bir üründür. Bu ürünün en büyük özelliği şeker içeriliği düşürüldüğü için diyabet hastalarına gönül rahatlığıyla tüketebilir. Glüten içermeyen bir ürün çeşididir. Lif yapısı bakımından tok tutma özelliğine sahiptir.” ifadelerini kullandı.

yeni-incir-cesitleri-tanitildi-136295-4cf27e1cb87103146c822f313e0e8ba7-001.jpgyeni-incir-cesitleri-tanitildi-136295-8baecc90b4cefd051847bec56e75ac17-min-002.jpgyeni-incir-cesitleri-tanitildi-136295-8bd5c41fe5e8005eceb0735e85a95496-001.jpgyeni-incir-cesitleri-tanitildi-136295-13a8a33bf17ab884c23c7fb89330f235-002.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.