Yeni iş kuran esnafa can suyu

Yeni iş kuran esnafa can suyu

Aydın Şoförler Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Semih Özmeriç, yeni düzenlemeyle kredi kullanma şartında 1 yıl yerine 3 ay vergi muafiyeti aranması şartının sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi. 

A+A-

( MURAT TAN ) Aydın Şoförler Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Semih Özmeriç, kooperatif kredilerinde uygulamalarda yeni değişikliklere gidildiğini belirtti. Başkan Özmeriç, geçtiğimiz ay yapılan yeni düzenlemeyle Halk Bankası'nca kullandırılan kredilerdeki yeni değişiklikleri açıkladı. Daha önce, kooperatif kefaletiyle kredi kullanacak esnaf ve sanatkarlardan 1 yıllık faaliyet geçmişi arandığını belirten Özmeriç, yeni düzenlemeyle 3 ay vergi muafiyeti aranması şartının sevindirici bir gelişme olduğu kaydetti. Özmeriç, "Bu düzenleme bizim de taleplerimiz sonrasında yeniden gözden geçirildi. Artık kredi talep eden esnaf ve sanatkarın en az 3 ay faaliyet geçmişinin bulunması yeterli. Yine ulaştırma meslek kolunda faaliyet gösteren şoför esnafımız içinse bu sürenin aranmaması şartı da getirildi” diye konuştu. 

“KREDİ KULLANDIRMADA YENİ DEĞİŞİKLER VAR”

Aydın’da hem şoför esnafına hem de  küçük esnaf ve sanatkarlara devletin sağladığı kredi imkanlarından faydalandırmak için yardımcı olmaya çalıştıklarını söyleyen Özmeriç, “Aydın’da 1074 ortağımızdan 911 kişiye 93 milyon 300 bin lira kredi kullandırmış durumdayız. Bu krediler 1 Mayıs 2019’a kadar 5 yıl vadeli ve yıllık yüzde 5 faizle kullandırılmıştı. Bu krediyi kullanan ortaklarımızın kredi faizleri sabitlenmek suretiyle vadesi geldiğinde ödeyerek borçlarını kapatacaklar. 1 Mayıs’tan sonra yeni gelen bir genelgeyle kredi kullandırma değişti. Bu değişiklik sonucunda faiz oranımız yüzde 8’e çıktı. Vademiz de 5 yıldan 4 yıla düştü. Biz yeni kredi kullanmak isteyenlere 200 bin lira limitini parçalı kullandırabiliyorduk. Yüzde 5 ile çekilmiş olan kredi faizini kapatmaları ve tanınmış bu haktan vazgeçmeleri gerekiyor. Yüzde 5 ile çektiği krediyi kapatıp hepsini yüzde 8’den kullanması yönünde bir düzenleme var. Bu yüzde 8’lik faiz oranı da piyasadaki faiz oranlarına göre yine de avantajlıdır. Biz imkanımız elverdiği sürece talep de bulunanların da şartları uygun olduğu takdirde 200 bin lira kredi limitimizi esnafımıza kullandırıyoruz” dedi. 

“ORTAKLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM” 

Aydın Şoförler Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi olarak doğru yere doğru krediyi kullandırmak durumunda olduklarını belirten Özmeriç, “Bu anlamda kredi vermeden önce istihbarat yapmamız da icap ediyor. Elbette çekilen krediyi esnafımız mevcut ekonomik şartlarda ödemede zorlanıyor. İnşaat sektörü bir darboğazda. Özellik inşaat sektörüne hizmet eden marangoz, demirci, su tesisatçısı gibi meslek erbapları ödemekte de zorluk çekiyorlar ancak esnaf ve sanatkarımıza borcuna sadık. Bir şekilde boğazından kesmek suretiyle kredilerini ödüyor. Devlet destekli olan bu yüzde 8 faizli krediler, gününde ödenmeyip takibe düştüğü anda bu destek kalkıyor ve temerrüt faiz oranları işliyor. Yani yüzde 5 faiz oranıyla çekilen krediyi ödeyemeyen yüzde 25 ile bu kredinin faizini ödemek zorunda kalıyor ki bu da katlanılması zor bir durumdur. Elbette krediyi insanlar rahat ödemek isterler ama muhakkak zorlanıyorlar ama insanlarımız borcuna sadık. Ben ortaklarımıza zamanında ödedikleri için de teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

“YENİ İŞ KURANLARA DA KREDİ VEREBİLECEĞİZ”

Kredi kullandırmadaki yeni düzenleme hakkında açıklama yapan Özmeriç, “Vergi mükellefiyetini yeni tesis eden esnafımıza geçmişte kredi verebiliyorduk. Şu anda 3 ay faaliyette bulunmasının ardından kredi kullandırabiliyoruz. Bunu 1 yıla çıkarmışlardı. İtirazlarımız sonrasında şoför esnafına hemen diğer esnaflara da 3 aylık vergi mükellefiyeti sonucunda kredi vermeye başladık. Bu sevindirici bir gelişmedir çünkü bu sayede yeni iş kurmuş olanlar da krediden faydalanabilecek. Yeni iş kurulduğunda kredi desteğinde bulunulması da sonuç olarak daha anlamlıdır. Şoför esnaflarımız için bu kredinin hemen kullandırılması ve diğer esnaflara da 3 ay sürenin baz alınması önemli ve sevindirici bir gelişmedir” dedi. 

“DİĞER KREDİ KURULUŞLARINA GÖRE DAHA AVANTAJLIYIZ

Piyasadaki faiz oranlarından daha düşük kredi kullandırdıkları için kendilerine kredi talebinin her dönem fazla olduğunu söyleyen Özmeriç, “Çünkü biz değer alternatif kredi kuruluşlarına göre daha avantajlıyız. O yüzden bizim faiz oranlarımız yasa gereği de zaten daha düşüktür. Bu nedenle her zaman bize gelen kredi talebi var. Sonuç olarak kredinin doğru kullandırılması ve istihdam sağlanılmasına katkı da önemlidir. Karşılığında yapılacak bir iş yoksa kredi kullandırılmaması gerekiyor. ÖTV indirimi söz konusu olduğunda şoför esnafımıza kredi verdik ve bu sayede araçlarını değiştirdiler. Servis şoförü esnafımızın kullandığı araçların şu anda hemen hemen hepsi yeni durumda” diye konuştu. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.