AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

YENİ YILIN İLK UYGULAMASI SIFIR İŞGALİYE

A+A-

31 Mart yerel seçimlerinin hemen ardından Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel başlatmıştı, SIFIR İŞGALİYE uygulamasını. Kent esnafları ile bir araya gelmiş ve bu uygulamanın ne denli yararlı olacağının altını çizmiş ve uygulamaya başlamıştı. Türkiye’ye örnek gösterilecek bir uygulama idi ve bu uygulamanın Aydın’ın tüm ilçelerinde yaşama geçirilmesini ifade etmişti bu köşeden.
İşte yeni bir uygulama da Efeler İlçesi’nden 2 Ocak itibarı ile başlatıldı. İlçenin en kalabalık ve yayaların en yoğun olduğu arterlerinden biri olan YAĞCILAR İÇİ’nde SIFIR İŞGALİYE uygulamasını başlattı Başkan Fatih Atay.
Günün ilk saatlerinde Yağcılar içinde dükkanların dışındaki tezgahlar, masalar kaldırıldı. İtiraz edenler oldu elbet, ancak uygulama başlatıldı. Yağcılar içi artık tamamen yayaların. Esnafın işgalinden kurtarılmış durumda. 
Uygulama ile ilgili olarak açıklama da yapan Başkan Fatih Atay, esnaflara altı ay önceden bilgi verildiğini ve 1 Ocak 2020 itibarı ile SIFIR İŞGALİYE uygulamasının başlatılacağının duyurulduğunun altını çizerek şunları söyledi.
“Kimsenin bir şey söylemeye hakkı yok. Bu sokak, halkın. Halk kullanacak. Esnafımız da para kazansın. Esnafımızın hakkı bu dükkânın içerisi. Kimsenin kimseye bir şey söylemeye hakkı yok. Buradan kadınlarımız, çocuklarımız, insanlarımız özgürce gelecekler ve gidecekler. Herkesin hakkı bu dükkânla sınırlı. Bu dükkânın dışarısındaki yer halkın ortak kullanım alanıdır. Halkın ortak kullanım alanını kimsenin gasp etmesine Efeler ilçesinde izin vermeyeceğim. Söz verdim, gereğini yapıyorum. 6 ay önce de kimse mağdur olmasın diye herkese söyledim” 
SIFI İŞGALİYE uygulaması Yağcılar içinden başlatıldı. Bu uygulamanın faydasını zaman için esnaf da anlayacaktır. Umarım uygulama sadece Yağcılar içi ile sınırlı kalmaz. Kentin her noktasında sıfır işgaliye uygulaması yaygınlaşır ve Efeler ilçesinin sokakları, kaldırımları esnafın işgalinden kurtarılır. 
Bu anlamda Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay’ı kutluyor ve uygulamanın yaygınlaştırılmasını temenni ediyorum.
GÜNDÜZ BAKIMEVİ
Efeler Belediyesi’nin yılın son günlerde hayata geçirdiği bir başka hizmeti de Ata Mahallesi’nde açılışı yapılan Gündüz Bakımevi. 
Atay, “Kadının özgürleşmesi, ekonomik hayata katılması açısından çok önem verdiğimiz bu sözümüzü tutmanın gururunu yaşıyorum. İhtiyaç duyulan mahallelerimizde yeni bakımevlerini açacağız” diyerek bu konunun kadın için ne denli önemli olduğunun altını çiziyordu açılışta yaptığı konuşmasında.
Zaten Ata Mahallesi sakinlerinin, özellikle kadınların açılışa gösterdiği yoğun ilgi de Başkan Atay’ın Gündüz bakımevi konusunda ne denli doğru bir adım attığının göstergesi gibiydi. 
Kadınları mutlu etmenin yolunun da onların özgürleşmesinden geçtiğinin altını çizen Başkan Atay; “Bu gündüz bakımevi çalışan kadınlarımızın çocukları için. Aynı zamanda “ben çalışmıyorum ama iki saatliğine sinemaya gitmek istiyorum çocuğumu bırakmak istiyorum” diyen annelerimize de kapıları açtık. Bizler verdiğimiz sözlerin ikincisini gerçekleştiriyoruz. Bundan sonra da diğer mahallelere de gündüz bakımevi açacağız. Siyaset yapmıyoruz, hizmet yapıyoruz. Biz, Efeler Halkı ve kadınlarımız nerede neye ihtiyaç duyuyorsa bu hizmetleri yapmaya devam edeceğiz”.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar