BİHTER BİLİR

BİHTER BİLİR

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

YENİDEN MERHABA

A+A-

 Bir müddet ara vermek zorunda kaldım. Son yazımın üzerinden bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı geçti. Malûm nedenlerden dolayı sokağa çıkma yasağı da olunca camlar-da,balkonlarda kutlamayı yaptık. Daha sabahın ilk saatlerinde Karşıyaka Emniyet Müdürlüğü men-supları atlar üzerinde, köpekleriyle, siren çala çala sokağımıza geldiklerinde dayanamadım. Ağladım. Sonra neden ağladığımı düşündüm. Yasaklar vardı,salgın vardı ve biz sokağa çıkamıyorduk. En güzel bayramımızı kutlayamıyorduk. Gerçi evim dahil tüm sokaklar bayrak ve balonlarla süslenmişti.  Sokağımızdaki çocuklara da balon alıp vermiştim coşkularına katkıda bulunayım diye. Yine de atlar üzerinde gelen polisler İzmir’in Kurtuluş gününü anımsattı,duygusallaştım. 
  Geldik 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramına. Balkonlardan 1 Mayıs marşını söyleyelim denildi. 23 Nisan kadar coşkulu olmasa da , lambalar açılıp kapatıldı,ıslıklar ve cılız bir şekilde  1 Mayıs marşı söylendi.
  Önümüzde bir 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ve devamında Şeker Bayramı var. Belirsizlikler içinde yaşayıp gidiyoruz.
  Ama her 5 Mayıs gecesi gerçekleşen Hıdırellez ritüelini gerçekleştirmek için kimseden izin alma-yacağım. İçimden geldiği gibi yaşayacağım.
  Hıdırellez ,Orta Asya,Ortadoğu,Anadolu ve Balkanlar’da kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Geçen yıl sokağımızda ateşler yakıldı,herkes üstünden atladı dilekler dileyerek. Gül dalına dilekle-rimizi astık,sabaha götürüp denize bıraktık. 
   Bu yıl balkonumda minicik bir gül ağacım var. Dileklerim onun dallarına asılacak. 
   Ne mi dileyeceğim?
   Şu virüs belasından kurtulmayı,sevdiklerime zarar vermeden bitmesini elbette.
   Şöyle bir düşünürsek;aslında bize düşünmeyi,paylaşmayı ,hayatı ertelememeyi öğretti bu süreç. Meğer ne çok şımarıklık yapıyormuşuz. Kendimize dönüp bakınca gördük. Artık şımarmak yok,nazlanmayı bilmem ama nazlanmak da yok. 
   Şimdiden yaz için planlar yapıyorum. Şunun şurasında bir,bir buçuk ay var. Gün batımlarını nerede olursam olayım kaçırmam ama bu sefer gün doğumlarını da ekleyeceğim. Daha çok yürüyeceğim kulağımda müzikle. Ve daha çok okuyacağım. 
  Kendi adıma çok ders çıkarttım bu süreçten. Sokağa çıkma yasağım yoktu ama kiminle sohbet edecektim? Kiminle kahve içecektim ağız tadıyla ? 
  Önümüzdeki günlerde, tamamen tehlike geçtiğinde hayatı doya doya yaşama güzelliğiyle...aŞk ile

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum