AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeniden yapılanma gerekli

A+A-

Sosyal demokratların artık yeni bir yapılanmaya ve değişen dünya düzeninde ideolojik duruşları ile fark yaratmaya gereksinimleri var. Öyle şu veya bu partiyi taklit ederek, onun yaptıklarını yapmaya çalışarak ve hiçbir şekilde ideolojik omurgası bulunmayanları partiye kazandırarak bir yere varamayacaklarının bilincine varmalılar.
Dünya yeni düzende yeniden dinsel ve mezhepsel çatışmaların içine itilirken, etnik milliyetçilik yeniden hortlatılmaya ve böl parçala yönet anlayışı ile devletleri bölüp parçalamaya yönelik çalışmalar yapılırken sosyal demokratların yeni bir yapılanma içine girmeleri ve günü kurtaracak politikalar değil, geleceği kurtaracak politikalar üretmeye gereksinimleri ve de zorunlulukları var.
Sosyal politikalar üreten, ideolojik omurgasına bağlı ve köklerine sahip, her şeyden önemlisi Atatürk’ün altı ilkesine bağlı ve bu ilkeler doğrultusunda evrensel siyaset üretip bunu savunabilen bir yapıya sahip olması gerek.
Bugün yapıldığı gibi ikide bir genel başkanlık yarışı içerisine girerek enerjisini kendi iç kavgasında harcayıp halk yararına politikalar üretme yolunda güçsüz düşen bir parti olmamalı. Yine bugün olduğu gibi genel başkanın tek hükmedici değil, örgütün ve partililerin hakim güç olduğu bir yapının geliştirilmesi gerekiyor.
Artık örgüte ve partiliye rağmen politikalar üretmek değil, örgüt ve partililerle birlikte politikalar üreten bir parti yapısının yaşama geçirilmesi gerekiyor. İşte bunun için de yeniden yapılanma şart!
Sosyal demokrat ideoloji x, y kuşaklarını es geçti. Şimdi bugünün kuşağı z kuşağı var. Teknolojinin içine doğmuş, doğar doğmaz teknoloji ile haşır neşir olmaya başlamış bir kuşak. Bundan sonra gelecek kuşak ise daha bir farklı olacak. Sosyal demokrat ideoloji bu kuşakların gereksinimlerini, taleplerini ön görüp bugünden politikalar üretmek zorunda. Bugünden bu kuşakların sorunlarının neler olabileceğinin öngörülerinde bulunup buna göre şimdiden çözümler üretmeye başlamalı. 
Evet işin özü sosyal demokrasi yeniden yapılanmalı…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar