Yenilikçilerden STO yönetimine sarı kart

Yenilikçilerden STO yönetimine sarı kart

7 Nisan 2018 tarihinde yapılan genel kurul sonrasında Söke Ticaret Odası (STO) meclisinde 9 üyeyle temsil hakkı kazanan Sarı listeli Yenilikçi Hareket Grubu, Oda Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Kutlay ve yönetimiyle Meclis Başkanı Veysel Kara’yı topa tuttu. 

A+A-

(MURAT TAN) Genel kuruldan bu yana geçen 1 yıllık süreci, Söke Belediyesi Lima Restoran’da düzenledikleri basın toplantısıyla masaya yatıran Sarı listeli Yenilikçi Hareket Grubu, mevcut yönetimi eleştiri yağmuruna tuttu. Yenilikçi Hareket Grubu adına açıklama yapan Söke Ticaret Odası Meclis Üyesi Cuma Arı, “Verimli bir işletmenin şartı uyum içinde çalışan bir takımdır. Biz uyumlu bir grubuz ama başkanlar sayesinde STO takımı olamadık” dedi. 

“İSTEK VE AZİM GÖREMEDİK”

Toplantıda, Söke Ticaret Odası Meclisi’ne Yenilikçi Hareket Grubu çatısı altında sarı listeden seçilen üyeler Tekin Yavuz, Ayşe Anya, Levent Taşyakan, Reşat Er, Orhan Korkmaz, Cuma Arı, Ali Semerci ile Murat Kaloğlu hazır bulundu. Toplantıda bir yıllık süreci masaya yatıran meclis üyeleri ayrı ayrı söz alarak mevcut yönetime dönük eleştiriler yöneltirken türlü çözüm önerilerini de kamuoyuyla paylaştılar. Grup adına açıklamada bulunan Cuma Arı, “İlk meclis toplantısında artık renklerin ve grup isimlerinin çok önemli olmadığını ve bundan sonraki süreçte asıl önemli olanın Söke ve Söke ekonomisi olduğunu, bununla ilgili vaat edilen projelerin hayata geçirilmesi için yol haritasının çizilmesi gerektiğini belirttik. Seçim sürecince vaat edilen projelerle ilgili yapılması gereken ve de gidilmesi gereken tüm mercilere giderek beraber hareket etmeye çalıştık. Hatta sözde Söke Ticaret Odası icraatlarının anlatılacağı ve sadece bir defa yapılan basın toplantısına da tüm ekip katılarak desteğimizi gösterdik. Ancak projelerin gerçekleştirilmesi için bizdeki isteğin ve azmin aynısını yönetim kurulunda göremedik” dedi. 

“ÜYELER İÇİN ÇALIŞMALAR EKSİK BIRAKILDI” 

Söke Ticaret Odası’na yeni binanın yapımıyla ilgili değişik sebepler sunularak yapılamayacağı yönünde kendilerini ikna etme yoluna girildiğini söyleyen Arı, “Fakat bizde seçim öncesi üyelerimize neler vaat edildiyse yapılması gerektiğini belirterek bina ve diğer projelerin yapılabilir olduğunu ısrarla belirttik. Mevcut yönetimin arsa hususunda yer tespitlerinin olmadığını bize belirttiklerinde; bizim seçim döneminde belirlediğimiz mülkiyeti hazineye ait olan arsanın bina için değerlendirilebileceğini ilettik. Bu yöndeki çalışmaları Söke kaymakamımız Sayın Tahsin Kurtbeyoğlu’nun destekleriyle olumlu bir aşamaya gelmesine rağmen bu isteksizlikleri devam etmiştir. Bina projesinin dışında üyelerimizin ticaretine ve ekonomisine katkı sağlayacak olan KOBİ Destek Masası kurulması için de ısrarcı olduk. Üyelerimize hibe ve teşviklerden sadece internet sitesinden duyurulmasıyla kalmayıp bir danışman şirket gibi üyelerimizin dosyalarını hazırlayıp takibi noktasında çalışıp sonuçlandırmaktı. Israrcı olmamız neticesinde bir personelimiz bu konuda eğitimler alarak çalışmalar başlatıldı. Fakat bununla da ilgili sıkıntılar oluştu. Duyuruya çıkılan hibe, destek ve teşvik programlarıyla ilgili sektörel bazda üyeler için çalışmalar eksik bırakılıp sadece başlık atılıp göstermelik iki-üç projeyle sınırlı kalınıp nihai amaca ulaşılamamıştır” diye konuştu. 

“MECLİS TOPLANTILARI BİLE DÜZENLİ YAPILMADI”

Oda yönetiminin söz verdikleri bazı projeleri yerine getirmediklerini belirten Arı, “Ayrıca yine kendi projelerinden biri olan bizim de olumlu gördüğümüz Söke esnafı ve üyelerimizin alışverişini arttıracağını düşündüğümüz ‘Otomobil Hediyeli Söke Çarşı Günleri’ düzenleyeceklerine ekonomik krizin yaşandığı bu dönemde odaya alınan ve her nedense ticaret odamızın internet sitesinde haberi yapılmayan lüks aracın gerekli ya da gereksizliği elbette ki eleştiri konusu olacaktır. STO meclisinin uyum içinde çalışması için daha önceki yıllarda olduğu gibi yönetim ve meclisle beraber toplantı yapma kararı verilmiş ve ne yazık ki bu karara da hiç uyulmamıştır. Tüm projelerin hayata geçirilmesini bırakın her ay yapılması zorunlu olan meclis toplantıları düzenli yapılmayıp hatta (mayıs-haziran-temmuz-ağustos-eylül) ve 5 aylık mizan ekim ayında meclise sunulmuştur. Bütçe ve mizan yönetmeliğinin 57. maddesi uyarınca, her ay yapılması zorunlu mizanın toplu olarak meclis onayına gelmesini sakıncalı gördüğümüzden ve ilgili yönetmeliğe uygunsuzluğundan şerh koyarak tepkimizi gösterdik” dedi. 

“STO TAKIMI OLAMADIK” 

Kendilerinin kişiler ve şahıslarla hiçbir sorunu olmadığını vurgulayan Arı, “Bizler bu makam ve koltuklarda üyelerimizi temsilen oturmaktayız. Bulunduğumuz bu görevleri de gönüllülük esası ile yani herhangi bir maddi beklenti olmadan sadece hizmet amaçlı yapıldığı bilinciyle hareket etmekteyiz. Seçim döneminde sözler verilip seçim bittikten sonra sözlerin ve vaatlerin sumen altı yapıldığı bir süreci hiç kimsenin arzulayacağı ve isteyeceğini düşünmüyoruz. İyi bir lider ya da yönetici, ekibinin ihtiyaç ve beklentilerini doğru okursa sonuca ulaşabilir kanaatindeyiz. Karşılıklı empati ve saygının sonucunda kazanan her zaman Söke olacaktır diye düşünüyoruz. Başkanlar takım kurarak problem çözümünde tüm arkadaşların enerjisinden faydalanabilirler. Eğer ortak amaç Söke ve Söke’nin menfaatleri ise buna inanan insanlar olarak tek ya da küçük gruplar halinde hareket edeceğimize takım halinde hareket etmek daha hızlı ve daha az eforla kaliteli sonuca ulaştırır düşüncesindeyiz. Verimli bir işletmenin şartı uyum içinde çalışan bir takımdır. Biz uyumlu bir grubuz ama başkanlar sayesinde STO takımı olamadık” diye konuştu. 

“MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEKTİR” 

Makamların iş yapma ve hizmet üretme makamları olduğunun altını çizen Arı, “Bunun hakkının verilmesi noktasında hep birlikte mücadelemiz devam edecektir. Çünkü bize ya da diğer gruptaki arkadaşlara oy veren üyelerimizin ticaret odamızdan ortak isteğinin bu projelerin ve hizmetlerin hayata geçirilmesi ve de ticaretlerine katkı sağlaması olduğunu biliyoruz” dedi.  

STO’nun 7 Nisan 2018’de gerçekleşen seçimlerinde mavi, beyaz ve sarı listelerde üç ayrı grup yarışmış, seçimlerde sarı listeli Yenilikçi Hareket Grubu 9, mavi listeli Değişim Grubu 6, beyaz listeli İstikrar Grubu ise 5 meclis üyesi çıkarmıştı. Mavi ve beyaz liste ittifak yaparak yeni yönetimi  ve meclis başkanını belirlemişti. Seçimden 9 üye çıkartarak galip ayrılan taraf olmasına rağmen sarı listeli Yenilikçi Hareket Grubu’ndan bir tek isme dahi yönetimde yer verilmemişti.

yenilikcilerden-sto-yonetimine-sari-kart-102157-9dc84e09827e18fdb85659f4dc32fd01.jpeg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.