Yenipazar'ın yıldızı parladı

Yenipazar'ın yıldızı parladı

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bu yıl 43'üncüsü düzenlenen Turizm Haftası etkinlikleri 'Sakin Şehir' unvanı verilen Yenipazar'da devam etti.

A+A-

(SİMGE ATA) Etkinlikler kapsamında Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger Yörük Ali Efe Müzesi bahçesinde düzenlenen programda Yörük geleneğinde yer alan sekiz köşe kasketi takarak boynuna da keyfiye (Yörük poşusu) bağladı. Kıl çadırda soluklanan Köşger, yöresel ürünlerin tadına baktı.
Aydın'ın farklı ilçelerinde düzenlenen Turizm Haftası etkinliklerine bu yıl Yenipazar da dahil edildi. 15 Nisan'da başlayan etkinlikler kapsamında Yenipazar'da Yörük Ali Efe Evi Müzesi bahçesinde yöresel yemeklerin tanıtımı yapılarak kentin bazı noktalarına tur düzenlendi. 

YÖRESEL ÜRÜNLER STANDI İLGİ ÇEKTİ
Yörük Ali Efe Müzesi bahçesindeki etkinlikte ilk olarak; şapka ustaları, Yenipazar Kadın Kooperatiflerinin ürettiği yöresel ürünler, Yenipazar Halk Eğitim Merkezi öğrencileri tarafından hazırlanan tel kırmadan kemik işleme sanatına kadar birçok el işi ürünlerinin bulunduğu stantlar gezildi. Yöresel ürünler, katılımcıların ilgisini toplamayı başarırken Vali Köşger bu ürünleri ortaya koyan kişilerle bire bir ilgilenerek sekiz köşe kasket taktı, hediyeleri kabul etti.

PROTOKOL KIL ÇADIRDA MAZİYE GİTTİ
Daha sonra Yörük Ali Efe'nin dağlarda kullandığı silahlardan özel eşyalarına kadar birçok tarihi materyalin bulunduğu ve yaşamının bir bölümünün geçtiği müze ev gezildi. Ardından müze bahçesinde Yenipazar Karaçakal Yörükleri Derneği tarafından hazırlanan Yörük geleneğini canlandıran bölüme geçildi. Dernek tarafından kurulan kıl çadıra buyur edilen protokol üyeleri, kendilerine hediye edilen keyfiyeleri sırtlarına geçirerek, saz eşliğinde mazisi geçmişe dayanan Yörük kültürüne ortak oldu.
Son olarak Yenipazar'ın yöresel lezzetleri arasında yer alan kıymalı pide, otlu gözleme ve şam tatlısının tadımı yapıldı.
"SAKİN ŞEHİR UNVANINI HAK EDİYOR"
Etkinliklerin sonunda değerlendirmelerde bulunan Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Yenipazar'ın 'Sakin Şehir' unvanıyla Turizm Haftası'na ilk kez dahil edilmesinin önemli bir konu olduğuna dikkat çekti. Köşger, "Yenipazar, sakin şehir unvanı alan tek ilçemiz. Bu bakımdan hem gastronomisiyle hem kültürel birikimleriyle bu unvanı hak ediyor. Yavaş şehir unvanını bugünden sonra daha iyi değerlendireceğini düşünüyoruz" dedi.

"TURİZMİ 12 AYA YAYACAĞIZ"
İlçenin, etkinliklere iyi hazırlandığı mesajını veren Köşger, "Karaçakal Yörükleri de burada kültürümüzün ayrılmaz parçalarını güzel bir şekilde aktarmış. Güzel bir etkinliğe ortak olduk. Yenipazar'da ve tüm ilçelerimizdeki iddiamız; turizmi 4 aydan 12 aya yaymak. Turizmi yaygınlaştırıp amacımıza ulaşacağız ve devamı gelecek inşallah" şeklinde konuştu.

YENİPAZAR MERAK EDİLEN BİR YER OLACAK 
Yenipazar Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Yüsran Erdan de başkanlığının ilk haftasında böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, "Turizme dayalı yerel kalkınma modelini bir önceki dönem, 'Sakin Şehirler' manifestosuyla başlatmıştık. O model içerisinde birçok faktör var ancak genel olarak ilçenin zenginleşmesini sağlayan bir manifestoydu. Bu anlamda turistlerin veya yatırımcıların gelebilmesi için ilçemizin merak edilen bir yer olması gerekiyor" dedi. Erden, turistleri çekme konusunda yapacakları projeler hakkında da tüyolar vererek Yenipazar'ın en kısa sürede tanınan bir yer olacağını kaydetti. "Lokantalar, konaklama ve turiste dönük ürün pazarlayan işletmeleri geliştirerek bunu sağlayacağız. Buradaki turizmi bu şekilde geliştireceğiz" diyen Erden, Yenipazar'ın alternatif turizm arasına girmeyi başaran kırsal ve eko turizmin uğrak yeri olacağını ifade etti.
Etkinliklere Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger'in yanı sıra Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Evrim Karakoz, Yenipazar kaymakamlığına vekalet eden Köşk kaymakamı Serdar Kaya, Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Aydın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Seyfi Bozçelik, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

yenipazarin-yildizi-turizm-haftasiyla-parladi-102089-60aa147f9337f104f4eab1625afbd655.jpgyenipazarin-yildizi-turizm-haftasiyla-parladi-102089-79a5dbbf2b7ac44b437bdd2e23f43eff.jpgyenipazarin-yildizi-turizm-haftasiyla-parladi-102089-310a2ef382869a7bfb79ee8fd41e57aa.jpgyenipazarin-yildizi-turizm-haftasiyla-parladi-102089-8406f27fb2ec8481e9080164ab8150a2.jpgyenipazarin-yildizi-turizm-haftasiyla-parladi-102089-aaf48e4262c3ac013a1f80df3c39836c.jpgyenipazarin-yildizi-turizm-haftasiyla-parladi-102089-cab33eeb5e4479e26d80f4fdbf452ea9.jpg

yenipazarin-yildizi-turizm-haftasiyla-parladi-102089-bca6273e84c8ddb222df9e3e32d80815.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.