AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerel basına ‘Yandaş-candaş’ ayrımcılığı

A+A-

Yurdun genelinde ve yerelde birçok esnaf ve işyeri koronavirüsten dolayı ciddi ekonomik olarak yaralar aldı. Kimi esnaf kepenk kapatırken kimi esnaf küçülmeye giderek personellerine izin vererek günü kurtarma çabasına girdi. Belki önümüzdeki günleri hesap edememenin çaresizliği hiç bu kadar zor olmamıştı. Kuaförler, kafeler, toplu kullanım alanları tek tek geçici sürede kapatıldı. Bazı esnaflar bu süreci tadilat ile geçirirken bazı esnaf ise açılacağı günü evlerinde bekledi.
Bu esnafın haliydi. Peki, ayakta kalmaya devam eden ve sizlerin evlerinizde haber alma ağınızı an ve an sizlere bildiren gerek haber sitelerinden, gerekse gazetelerden ve canlı yayınlarla çalışmaya devam eden yerel basın nasıl ayakta durmaya devam ediyor? İmtiyaz sahipleri, editörü, internet editörleri, tasarımcısı, gazete dizgicisi, muhabirleri, gazete dağıtıcısına ile 7/24 görevlerinin başında olan gazeteciler bugünlerde ne kadar hatırladık ve ne kadar destekledik? inanın çok üzücü. Yerel basın sizlerin her zaman haber kaynağınız olmaya devam etti. Bazı İlçe Başkanlarının yerel gazeteye desteklerinden minnettarlık duyarken, bazı Belediye başkanları ise yancı ve sadece haber ağını destekleyen gazetecilere çalışmaya devam ederken, diğer basın mensuplarını ise menfaatleri doğrultusunda diskalifiye etmeye devam ediyor. Belediye başkanlığı seçimlerinde destek için her an yanınızda olan basına, küsmek ya da basına ayrımcılık yapmak ne kadar etik olur buda tartışılır.10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü, tüm yurtta basın mensuplarına tebrik yağarken, etkinlikler yapılırken ‘her zaman yanınızdayız’ denirken bu zor süreçte yanımızda olamayışınız, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde çok da özgür gazetecilik yapıldığını düşünmeyenlerdenim. Yaklaşık 2 yılı geçkin basın camiasının içinde gerçekten işinin ehli insanlara çalışıp gazeteci olmanın ne kadar kutsal, bir o kadar da zor bir görev olduğunu gördüm. Ancak ne yaparsanız yapın tüm zorluklara rağmen gerek siyasi partiler( masalarında yerel gazete olmasa bile), gerekse esnaflarımız destek için iş yerlerinde yerel gazetelere yer vermese bile, sizlerin telefonlarıyla haberlerinize koşturan bir basın ordusu var.
Geçenlerde bir abimizin ziyaretine gittiğimde yerel hiçbir gazetenin masasında göremedim ancak ulusal farklı gazetelerden vardı. Sadece üzüntü ile söylüyorum değerli esnaflarımız, değerli mevki, makam sahibi iş adamları, sağlıkçı, avukat, müteahhit, market, manav ve aklıma gelemeyen tüm sektördeki iş verenler yıllık ve aylık ücretleri gerçekten komik rakamlarda olan yerel gazeteleri masalarınızda bulundurmuyorsunuz ancak yerel gazeteler sizin ulusala haberlerinizi taşıyan sizin yerelden ulusala sesinizi duyuran organlar olduğunu da unutuyorsunuz.
Basın ve basın özgürlüğü ile ilgili sadece kutlamalar yetmez icraat ve destek görmek isteyen biz basın mensuplarına Ulu önder Atatürk ün bir sözü ile devam etmek istiyorum, ’Basın özgürlüğünden doğabilecek sakıncaları gidermenin yolu, yine basın özgürlüğüdür’. Basın özgürlüğünün en ince noktası yine yurt çapında yayabilmenin yolu yerel basının güçlenmesi ve desteklenmesinden geçtiğine inanıyorum.
Dünyada basına bakacak olursak Kuzey Avrupa devletlerinde yerel gazetelere desteklemek için çeşitli fonlardan yararlanıyor. Dağıtım destekleri sayesinde hem medyaya çok seslilik yaşatılıyor hem de yerel basında genç gazetecilere imkanlar sağlanıyor. Ülkemizde bu desteği basın ilan kurumu sağlamaya çalışıyor. Her şeyi Avrupai düşünüyoruz diye bu konuya da değinmek istedim. Daha bunun gibi Avrupa ülkelerinin yerel gazeteleri için destek amaçla ‘yandaş-candaş’ demeden birçok programları mevcut.
Sonuç olarak yerel basın demek ulusal basın kaynağı demek. Geleceğimiz için yerel basının güçlendirilmesi konusunda bir takım destekler sağlamalıyız ki geleceğe yatırım yapabilelim. Yağmur çamur demeden, zaman kavramı gözetmeden gazetelerini doldurabilmek için yayın hayatına devam etmek için canla başla koşturan tüm gazeteci arkadaşlarımın ve basının hakkı bu olmamalı. Değer veriyormuş gibi yapmaktansa değer verelim ki bizlerde basın mensupları olarak, yerel gazeteler olarak ayakta durabilelim. Hepimizin zor bir süreçten geçtiği bugünlerde biz gazeteciler olarak da alnımızın akıyla, layıkıyla topluma yararlı bir şekilde bu süreci atlamaya çalışanlardanız. Umarım bu zor süreci hep birlikte sağlıkla atlatabiliriz. Sağlıkla kalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar