Yerli zeytinyağına can suyu

Yerli zeytinyağına can suyu

Koçarlı’da organik zeytinyağı üretimi ve satışı yapan Burak Can adlı genç girişimci, Suriye’den ithal edilen ucuz zeytinyağına karşı üreticilere destek olmak için 1 liralık destek kampanyası başlattı. 

A+A-

(MURAT TAN) Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü’nün Suriye’den 20 milyon dolar değerinde, yani 10 bin ton zeytinyağı ithal edildiğini açıklamasının ardından, Aydın’da da tüccarın Suriye’den gelen ucuz zeytinyağlarına rağbet göstermeye başlaması, üreticileri zor durumda bıraktı. Üreticilere destek olmak isteyen zeytinyağı işletmecisi Burak Can, işletmelerine 0.3 – 3 dizem zeytinyağı satan üreticilere kilogram başına 1 liralık destekleme kampanyası başlattı.

Zeytinyağı işletmecisi Burak Can’ın Koçarlı’da başlattığı zeytinyağı destekleme kampanyasıyla Aydınlı üreticilere, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın zeytinyağına kilogram başına sağladığı 80 kuruşluk desteklemenin yanında 1 liralık daha destekleme imkanı doğmuş oldu. 

“ZEYTİNİN DAĞDA KALMASINI İSTEMİYORUZ”
Aydın ve Koçarlı’da 15 senedir babası Muammer Can’ın öncülüğünde markalı organik zeytinyağı üretimi, ambalajlama ve satışı yapan işletmeci Burak Can, Suriye’den ithal edilen ucuz zeytinyağı karşısında zor durumda kalan zeytinyağı üreticilerine destek olmak için kampanya başlattı. 9 ay önce zeytinyağı ambalajlama ve alım yeri olarak Koçarlı’da işletme açtıklarını söyleyen Can, “0.3 – 3 dizem zeytinyağını satacak olan üreticiler için kilogram başına 1 ay önce 1 liralık destekleme kampanyası başlattık. Normalde piyasada 14.5 lira olan zeytinyağına 1 liralık daha destek sağlayarak 15.5 liradan alım yapıyoruz. Bu kampanyadaki amacımız üreticiye destek olmaktır. Çünkü Suriye’den fiyatı düşük miktarda çok fazla zeytinyağı ülkemize girmeye başladı. Bu durum piyasayı bozuyor. Ayrıca Suriye’den gelen bu zeytinyağı üreticinin de ürettiğinden hak ettiği kazancı sağlamasına da engel oluyor. Biz üreticinin zeytinin dağda dalında kalmamasını istiyoruz. Üreticilerimiz de ürettiklerinden kazansın. Kampanyamızda amacımız üreticimize bir nebze destek olup üretime teşvik etmektir” dedi. 

“ÜRETİCİLER KAMPANYADAN ÇOK MEMNUN”
Suriye’den Türkiye’ye zeytinyağı ithalatının devam edeceği yönünde duyumlar aldıklarını söyleyen Can, “Uygun fiyattan giren bu zeytinyağlarını kilogramını tüccarlar 9-10 liradan teslim alıyorlar. Ülkemiz elbette tarımdaki ithalat ve ihracat politikasında denge unsurunu gözetiyordur ama ne yazık ki Suriye’den zeytinyağı ithalatının başlaması üreticilerimize doğrudan zarar veriyor. Bu durum da bizi ziyadesiyle üzmektedir. Bu Suriye’den zeytinyağı ithalatı karşısında üreticinin yanında olduğumuzu göstermek amaçlı 1 liralık destek kampanyası başlattık. Şu anda çok iyi geri dönüşler alıyoruz. Üreticilerimiz 1 liralık destekleme kampanyamıza sıcak bakıyor ve bizi böyle bir uygulama başlattığımız için de canı yürekten tebrik ederek memnuniyetlerini iletiyorlar. Yaklaşık 1 ay önce bu kampanyaya başladık. Köylerimizde de böyle bir destekleme sağlamaya başladığımızı fırsat buldukça anlatıyoruz. Önümüzdeki süreçte tekrardan destekleme kampanyamızı duyurmaya devam edeceğiz. Zeytin sezonu şu anda daha başlamadı. Bu yıl Eylül ayında tekrar sezon başlayacak. Biz yakın bir tarihte de destekleme kampanyamızı daha da duyurmaya devam edeceğiz. Her zaman üreticilerimizin yanındayız ve yanlarında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

yerli-zeytinyagina-can-suyu-110575-751a9bc6426f506576aac9077c980310.jpgyerli-zeytinyagina-can-suyu-110575-c9720e7f867fd5ea1522771978e044bf.jpgyerli-zeytinyagina-can-suyu-110575-ee3d34ab8775944cd394c4314bf45ba3.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.