(SİMGE ATA) Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya'nın resmen göreve başlamasının ardından toplanan ilk mecliste, kamu mallarının özel bir bankaya hibe edilmesi kararı AK Partili meclis üyelerinin tepkisine neden olmuştu. CHP'li Başkan Yıldırımkaya o karara ilişkin, "Belediyenin zaten 940 tane taşınmazı var. Kimsenin tedirgin olmasına gerek yok" dedi.
9 Nisan Salı günü yapılan Sultanhisar Belediye Meclis Toplantısında görüşülen 11 madde karara bağlanmış, 5'inci maddede yer alan; kamu ve özel bankalardan kredi çekilebilmesi için belediyeye ait 7 gayrimenkulün ipotek edilmesi kararı AK Partili üyelerin tepkisine neden olmuştu. Sultanhisar Belediye Başkanı CHP'li Osman Yıldırımkaya, ilçe sınırları içerisinde yer alan 7 gayrimenkulün ipotek kararını, "Meclisten geçirmeye mecbur kaldık" diyerek açıklarken ipotek edilecek taşınmaz sayısının çekilmek istenen kredi meblağsına göre değişeceğini ifade etti.

"MECBUR KALDIK"
Yıldırımkaya, anlaştıkları bankanın geçen yıl kredi verirken sorun yaratmadığını ancak bu yıl teminat şartı koştuğunu ifade etti. Sultanhisar Belediyesi'nin öncelikli borcunun Hizmet Satın Alma Şirketi'ne olduğunu dile getiren Yıldırımkaya, "2017-2018 yıllarında 1'er milyonluk kredi almıştık ve bu krediyi alırken meclisten değil yasadan geçirmiştik. Daha önceden İller Bankası'ndan gelen para direk olarak bankalara gidiyordu. 2019'da da 750 bin liralık müracaatta bulunduk. Bir milyon 900 bin liraya kadar kredi çekme hakkımız olmasına rağmen 750 bin TL'lik kısmını kullanmak istiyoruz. Bunu da Hizmet Satın Alma Şirketi'ne olan borcumuzu kapatmak için alacağız. Tamamı bu şirkete gitmeyecek. Artan parayla diğer giderlerimizi karşılayacağız. Ancak aynı banka bu kez ipoteksiz veremeyeceğini söyledi. Bununla birlikte banka, ipotek kararını meclisten geçirmemizi istedi. Biz de buna mecbur kaldık" dedi.

"KİMSENİN TEDİRGİN OLMASINA GEREK YOK"
Belediyenin borcunun bir kısmının şahıslara olduğunu belirten Yıldırımkaya, toplam borcu açıklamaktan kaçınırken, "940 tane taşınmazımız var. Kaldı ki meclis toplantısında yer alan maddede yazan 7 gayrimenkul ibaresi, bankanın değerlendirmesinde olacak. Yani 7 gayrimenkulün ipoteğe bağlanması kesin değil. Bu sayı çekeceğimiz krediye ve bankanın değerlendirmesine göre değişecek. 2 gayrimenkulle de sınırlı kalabilir. Bu önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. 36 ay vadeli olarak çekeceğimiz kredinin bir kısmı da İller Bankası'ndan gelecek olan paradan otomatik olarak ödenecek. Kimsenin tedirgin olmasına gerek yok" dedi.


Kaynak: SİMGE ATA