Yıldız'dan Bakan Dönmez'e elektrik sorusu

Yıldız'dan Bakan Dönmez'e elektrik sorusu

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının elektrik faturasını ödeyemediği için kapatılmak zorunda kalmış üreticilere hali hazırda bir destek paketi planlaması var mıdır?” diye sordu.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. Faturasını ödeyemeyen ve elektriği kesilen vatandaşlar için destek paketi planlaması var mı diye soran Milletvekili Yıldız; “Nazilli’de bir üretici elektrik faturasını ödeyemediği için elektriği kesilmiş ve iş yerini kapatmak zorunda kalmıştır. Son bir yılda elektriğe yapılan zam ve vergi artışları ile beraber faturalarda ortaya çıkan fahiş tutarlar sonucu vatandaşlar faturalarını ödeyememiş ve birçok iş yerlerinin elektriği dağıtım şirketleri tarafından kesilmiştir” dedi.
 
Yıldız; “Vatandaş, fatura ödeme tarihinin üzerinden 5 gün geçer geçmez elektriğinin kesildiğini, elektrik dağıtım firması ile görüştüğünü, üretici olduğunu belirtip ödeme konusunda vakit istediğini fakat “Öderseniz ödeyin, ödemezseniz kesilir” diye yanıt aldığını ifade etti. Şubat ayından bu yana elektrik faturasını ödeyemedikleri için iş yerinin kapalı olduğunu ve üretim olmayınca elektrik faturasını da ödeyemediğini ifade etti. İş yerinde 10 ila 15 kişi çalışıyorken şu an bu kişilerinin hepsinin işsiz kaldığını, elektrik faturasını ödeyebilmek için kredi başvurusunda bulunduğunu fakat kredi verilmediğini, örnek olarak 20 bin liralık fatura bedelinin yarısını peşin kalanını da bir hafta sonra ödemek istediğini fakat buna da izin verilmediğini ifade etti” dedi.

 

 

Milletvekili Yıldız, şu soruları yöneltti:
1.Son bir yılda ülkemizde elektrik faturasını ödeyemediği için kapanan kaç işletme vardır ve buna bağlı olarak kaç çalışan işsiz kalmıştır?
2.Üreticiler enerji kullanımı konusunda ne gibi imkan ve olanaklardan faydalanabiliyorlar? Üreticilere tanınmış ayrıcalıklar nelerdir? Bu konuda planlama yapılmış mıdır?
3.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının elektrik faturasını ödeyemediği için kapatılmak zorunda kalmış üreticilere hali hazırda bir destek paketi planlaması var mıdır?
4.Elektriğini ödeyemediği için kapanma riski bulunan üreticilere düşük faizli kredilendirme imkanı sağlanabiliyor mu?


İMZA : HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.