ASUMAN DOKUZLU

ASUMAN DOKUZLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yine kadın  mağdur…

A+A-

Kadının beşinci ya da altıncı doğumu ya da daha fazla belki de onuncu çocuğu. Bunların bu fakirlik içinde neden bu kadar çocuk yaptıklarını hiçbir şekilde açıklayamıyorum da? Madem bu kadar fakirlik içinde kazara da olsa bu çocuklar oluyorsa bunlara devletin bir çözüm getirmesi gerekiyor.

Kadıncağız hamile kalmış yedinci çocuğa. Oldukça fakirler adam orada burada mafya ayağına takılıyor. Eve bir getirisi yok. Diğer çocuklar buldukları işte çalıştıkları için karınlarını varla yok arası doyuruyorlar. Çevredeki insanlar yardım ediyor bunlara. Kocanın evle alakası yok. Kadın hamile kaldıktan sonra herhangi bir sorumluluk almayan bu beyefendi, kadının fakirlik yüzünden oluşan bir takım endişelerini yok sayarak çocuğu aldırmasına engel oluyor. Ve çocuk doğuyor. Kadın doğumdan sonra doktorlara kordonlarını bağlamalarını söylüyor. Doktorlar eşinin, yani kadını hamile bırakmaktan öte hiçbir işe yaramayan bu adamın izni olmadan, imzası olmadan bunu yapamayacaklarını söylüyorlar. Ve bu çocukla bir daha sorumluluk kadının üzerine yüklenerek, kadının başına bir daha hamileliklere ‘’merhaba’’ demesi üzerine hastaneden taburcu ediliyor. O fakir eve bir kişi daha ekleyerek bir çocuk daha o imkânsız koşullarda büyümesi için o fakirliğin içine atılıyor.

Devletin buna bir el atması gerekir diye düşünüyorum. Adamın kadını hamile bırakmaktan başka hiçbir işe yaramadığı bu koşullarda neden bu kadına yardımcı olmuyorlar? Neden o lüzumsuz adamın imzası gerekiyor? Bu kadına reva mı bu? Kadına bir şiddet değil midir? Günah değil mi bu kadınlara? Kadınlar neden kendi özgür iradeleriyle karar verip kısırlaştırılma isteklerini yerine getiremiyorlar? Buna neden kocaları karar veriyor?

Ben çocuk istiyorsam da istemiyorsam da bu benim sorumluluğumda olmalı. Bu çocuğu karnımda dokuz ay taşıyacak benim. Neden buna erkek karar veriyor? Karşıdan karşıya yine kadınlara acımaktan başka hiçbir şey yapamamak duygusu beni kahrediyor! Hayat şartları bu kadar ağırlaşmışken ya bunlara başta bir çözüm getirilmeli ya da hiç olmazsa tam bu noktada (kadının artık çocuk yapmak istememe dileği kendi arzusuna kalmalı) nereden bakarsanız bakın kadınlar daima mağdur. Sorumlulukların bu kadar ağır olduğu bir durumda, yine şiddete uğrayan kadın. Kadın ne yapsa nafile! Erkek egemen bir toplumda kendi iradesinin ortaya çıkması gerekirken bile böyle ikinci plana atılması ve bir meseleye kendi karar vermesi noktasında özgür iradesiyle davranamıyorsa yine mağdur olan kadındır! Bir gün kadının kıymetinin anlaşılması dileğiyle
KADINA YAPILAN HER TÜRLÜ ŞİDDETİN SONA ERMESİNİ UMUYORUM…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.