Aydın'da büyük heyecan! Birçok noktaya yumurta bıraktılar Aydın'da büyük heyecan! Birçok noktaya yumurta bıraktılar

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde de iki tilki yiyecek ararken bir inşaatın boş havuzlarına düştü. Tilkilerden biri ölürken diğeri kurtarıldı.

Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) bir villanın havuzuna düşen tilkinin çıkarılamadığı ihbarı üzerine bölgeye gitti. Sıcak hava, açlık ve susuzluktan oldukça halsiz düşen hayvan havuzdan çıkarıldı ancak kurtarılamadı.

Ertesi gün yine havuza düşen bir tilki ise kurtarıldı. Havuzdan çıkarılıp tedavisi tamamlanan tilki doğaya bırakıldı.

A W232674 01

“ÇOCUKLAR DA DÜŞEBİLİR”

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Tilkilerin muhtemelen aşırı sıcaktan dolayı su arayışında olduklarını tahmin ediyoruz. Genç tilkiler gibi, geçtiğimiz günlerde de bir İnce yılanı yine havuzdan çıkarmıştık. Bu durum inşaat halindeki ya da kullanılmayan havuzların şehir içindeki yaban hayatını olumsuz etkilediğini göstermektedir. Kullanılmayan havuzlara bu tür hayvanlar düştüğü gibi, çocuklar da düşebilir.
Bu tehlikeyi ortadan kaldırmak için havuzlara güvenlik filelerinden takılması önleyici bir tedbir olabilir” dedi.

A W232674 02

“KENTLER DOĞAYLA UYUMLU OLMALI”

Şehirdeki yaban hayatının varlığının artık kaçınılmaz olduğunu ve birçok türün yaşamını kent içinde sürdürdüğünü söyleyen Sürücü, “Yaban hayvanlarının eskiye oranla şehir hayatına daha çok uyum sağladıkları, adapte oldukları ve insanlardan çekinmedikleri görülüyor. Kentsel alanlar genişledikçe yaban hayvanları ile aynı ortamı ortak paylaşacağız ya da doğayla uyumlu kentler oluşturup bu canlıların yaşam alanlarına müdahale etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA