ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan duyuruda, YKS'ye ilişkin eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemleri başlatıldı. 2024-YKS'ye başvuran adayların Aday İşlemleri Sistemi'nde (AİS) bulunan "https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2024/1/BasvuruEgitimGuncelle" adresinden, değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini kontrol etmeleri, bu eğitim bilgilerini seçmeleri ve 28 Haziran saat 16.00'ya kadar onaylamalarının gerektiği aktarıldı.

Aydın'da Haziran Ayında 44.6 Dereceyle Sıcaklık Rekoru Kırıldı! Aydın'da Haziran Ayında 44.6 Dereceyle Sıcaklık Rekoru Kırıldı!

DÜZELTME İŞLEMİ MEB SİSTEMİ ÜZERİNDEN YAPILACAK
Kontrollerde eğitim bilgilerinde eksiklik ya da yanlışlık olduğunu görenler, düzeltme işlemini mezun oldukları veya olacakları ortaöğretim kurumları ile görüşüp Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) e-Okul sistemi üzerinden yaptıracak. Açıklamada, eğitim bilgisi e-Okul'a eklenemeyecek durumda olan adayların, eğitim bilgilerini ve varsa okul birinciliği durumlarını Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi (KKİS) üzerinden okullarına işlettirmeleri gerektiği belirtildi. Adayların bu işlemin ardından "https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2024/1/BasvuruEgitimGuncelle" adresinden bu eğitim bilgilerini seçip 28 Haziran saat 16.00'ya kadar onaylatmaları gerektiği vurgulandı. 

DOĞRUDAN ÖSYM'YE YAPILACAK TALEPLER KABUL EDİLMEYECEK
Yapılacak işlemler bu şekilde sıralanırken, adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan ÖSYM'ye yapacakları değişiklik ve düzeltme taleplerinin kabul edilmeyeceğine dikkat çekildi. 2024-YKS'ye başvuran tüm adayların eğitim bilgisi seçme işlemini gerçekleştirmesi gerektiği aktarılırken, "Ortaöğretim Başarı Puanı'na (OBP) ilişkin işlemlerin yapıldığı tarihte adayın aktif olan tek bir eğitim bilgisi varsa bu eğitim bilgisi kullanılacak. Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi, bu tarihte aktif eğitim bilgileri arasında bulunmuyor ise adayın en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacak" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ