AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yokluk için varlık yaratmak

A+A-

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Başkanlık makamına oturduğu günden bu yana geçen yüz gün içerisinde neler yaptıklarını, gelecekte neler yapacaklarını bir toplantı ile basına ve kamuoyuna açıkladı. Yokluk içinde hizmet vermeye çalışan Başkan Günel’in geride bıraktığı yüz günde bana göre en önemli icraatı SIFIR İŞGALİYE kararıdır. Kuşadası kaldırımlar artık işgalden kurtulmuş, gelen yerli ve yabancı turistler de kaldırımlardan rahat bir biçimde yararlanabilme olanağına kavuşmuştur.
Gelelim bu yüz gün içinde yapılanlara. 
TASARRUF TEDBİRLERİ 
-320 milyon TL borçla devralınan Kuşadası Belediyesi, aldığı tedbirlerle 2018 yılı Nisan-Temmuz aylarına göre 5 milyon TL’ye yakın tasarruf etti. 
-Belediyenin 100 günlük süre zarfında toplam geliri 44 milyon 497 bin TL olurken, toplam gideri 43 milyon 316 bin TL olarak gerçekleşti. 1 milyon 181 bin TL Belediye kasasında kaldı. 
-Ekonomik ömrü dolmuş ve bakım onarım masrafları yükselen araçlar hurdaya ayrılmak sureti ile kullanımdan çekildi. 
-Tasarruf tedbirleri çerçevesinde vatandaşların sağlık işlemleri ve acil talepler dışında araç tahsisi uygulamasına son verildi ve mevcut araçlar sadece Belediyenin işlerinde kullanılmaya başlandı. 
-Akaryakıt ve kültür faaliyetlerinin harcamaları büyük oranda azaldı.
-Tasarruf tedbirleri çerçevesinde Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından sadece Müdürlüklerden gelen acil mal ve hizmet alımları yapıldı.
Başkan Günel’in yüz günde gerçekleştirdiği diğer konuları da şöyle maddeler halinde bir bakalım.
İhtiyaç fazlası araçlar kademe birimine alındı. Vatandaşlarla bire bir görüşme. Mobil belediyecilik dönemi başladı. Kuşadası Belediyesi’ne T.C. ibaresi eklendi. Yeni bir kurumsal yapı. Şeffaf belediyecilik. Faytonlar kaldırıldı. Güvercin masa yeniden yapılandırıldı. Haybulans hizmete başladı. Can dostu hayvan mezarlığı. Sıfır işgaliye başarıyla uygulandı. Kuşadası çarşılarında değişim başladı. İstihdam sağlamaya yönelik çalışmalar. Turizmi geliştirmeye yönelik çalışmalar ivme kazandı. Kuşadası festivaller kenti olacak. Kuşadası kültür ve sanatla daha güzel. Muhtarlıklara destek sürüyor. Hedef temiz çevre temiz Kuşadası. Periyodik çevre yolu refüj bakımı. 70 parkın bakımı yapıldı. 100 günde 49 bin 850 metrekarelik yol çalışması. Sosyal belediyecilikten ödün yok. Zabıta müdürlüğü denetimlerini sürdürüyor. Arya A.Ş’nin 4 milyon 100 bin TL’lik borcu ödendi. Büyükşehir belediyesi ile koordineli çalışma. Doğal gaz yatırımları öne alındı. Kurum içi eğitim. Yerel üreticiye destek.
320 milyon lira borcu bulunan Kuşadası Belediyesi’nin yeni başkanı Ömer Günel,yüz günlük süre içerisinde hem hizmet üretmeye çalışıyor, hem de geçmişten gelen borçları ödemek için tasarruf uygulamak zorunda. Günel’in önümüzdeki süreci oldukça sancılı görünüyor. Bir yandan borç ödemek, bir yandan hizmet üretmek hiç de kolay olmasa gerek. O nedenle de yokluk içinde varlık yaratmaya çalışıyor Başkan Günel..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar