Yörüyen meslektaşlarına neden kızdı?

Yörüyen meslektaşlarına neden kızdı?

Poşet Beyannamesi Muhasebecilere dert oldu

A+A-

(SİMGE ATA) Aydın Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Rıza Yörüyen, Nazilli'deki muhasebecilerle bir araya geldiği toplantıda, bazı meslektaşlarına sitemde bulunarak, "Ben mesleğini bu kadar kötüleyen bir camia daha görmedim" dedi.
Aydın genelinde 923 üyesi bulunan, en aktif iş kolunu temsilen kurulan Aydın Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyeleri Nazilli'de kahvaltı programında bir araya geldi. Oda Başkanı Rıza Yörüyen'in, odanın Nazilli temsilcileri Serkan Akkaya ve Tunahan Doğan başta olmak üzere Nazilli'deki 140 üyesini ağırladığı toplantıda, '1-7 Mart Muhasebeciler Haftası' kapsamında mesleğin sorunları ele alındı. Kendilerine ayrılan Mart'ın ilk haftasında, meslek için farkındalık oluşturulması gerektiğine dikkati çeken Yörüyen, bu bakımdan üyelerine mesleği sıkça tanıtmalarını tavsiye etti. Nazilli'nin Aydın'ın en büyük ilçesi olması bakımından kendileri için önemli olduğunu belirten Yörüyen, oda temsilcilerinin özverili çalışmalar ortaya koyduğunu söyledi.
"SPEKÜLASYONLARA MÜSAADE ETMEYELİM"
Mesleğin sorunlarına değinin Yörüyen, sosyal mecralarda bir takım spekülasyonlar üretildiğini belirterek, "Meslek yasamız çıkalı 30 yıl oldu ama hala algı yönetimi yapılıyor. Birincisi yaptığımız işi seveceğiz. İkincisi keyif alarak yapacağız. Ben büyüklerimizden rica ediyorum bu mesleği gençlere anlatsınlar. Biz başkaldırıcı bir toplum değiliz. Her şeyi diyalog çerçevesinde çözeceğiz. Bunun dışında yapılan işler spekülasyona giriyor" dedi.
"ADAM ÖLDÜREN MESLEK"
Mesleğin çok meşakkatli olduğunu vurgulayan Yörüyen, en yoğun ayların ocak, şubat ve mart ayları olduğunu belirtti. Şubat ayı içerisinde Mersin, Eskişehir ve Ankara'daki 5 oda üyesinin sağlık sorunları nedeniyle hayatlarını kaybetmesi üzerine ise çeşitli algılar oluşturulmaya başlandığını kaydetti. Hayatını kaybeden üyeler için üzüntü duyduklarını ifade eden Yörüyen, "İnsan hayatının son bulmasına elbet üzülüyoruz. Ama meslek adam öldüren meslek haline geldi. Mesleğimiz stresli olabilir, ama bu mücadeleyi kendimizi acındırarak mı yapacağız" şeklinde konuştu.
POŞET BEYANNAMESİ DERT OLDU
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ücretlendirilen poşetlerin KDV beyannamesinin içine alınmasıyla muhasebecilerin işinin ikiye katlandığını ifade eden Yörüyen, "Bakanlıkça verilmesi gereken poşet ücretlerinin beyannameleri, KDV'nin içine girdi. Sebebi camiamızdır. Çıkan kanunda süresi ve yöntemi  hatalı olduğu için zamanında verilebilme imkanı yoktu. Meslektaşlarımız o kadar duyarlılık gösterdi ki. Devlet: 'buyurun siz yapın' dedi. Alakamız olmayan bir iş bize kaldı. Parası var mı? Yok. Sorumluluğu var mı? Var. Bu bakımdan işimizde daha rasyonel olmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.
"KOMŞUNUN MUHASEBECİSİNİ BULAMADIM"
Türkiye'de 107 bin meslek üyesi olduğunu aktaran Yörüyen, "Bu mesleği elde etmek için 9 yıl harcayan üyelerimiz sonrasında kötü bir meslek gibi tanıtıyorlar" diyerek sözü tahsilata getirdi. Meslek yakınlarının sürekli daha ucuza iş yaptırmak istediğine işaret eden Oda Başkanı, "Ben 20 yıldır mali müşavirlik yapıyorum. Müşterilerimiz geliyor gidiyor 'komşunun muhasebecisi şu fiyata yapıyormuş' diyor. Verdiğimiz fiyatı beğenmeyen müşteri sürekli komşunun muhasebesini kullanıyor. Ben bir türlü komşunun muhasebecisini bulamadım. Fiyatı beğenmeyen mükellefi göndereceksiniz. Gönderdikçe kazanırsınız. Hayatta hiçbir şey bedava ve ucuza yapılmaz" dedi.
"SORUN VARSA YASAYA UYUN"
Bazı meslektaşlarının da sürekli tahsilat sorunu yaşadığı söylemlerinde bulunduğunu kaydeden Yörüyen, gerçekte böyle bir sorun olmadığını dile getirdi. Bu söylemleri yayanları sert bir dille eleştiren Yörüyen, "Oturuyoruz kalkıyoruz tahsilat sorunu var diyoruz. Mesleğin tahsilat sorunu yoktur meslektaşımın tahsilat sorunu vardır. Şapkayı önümüze koyup düşüneceğiz. Tahsilat sorununun çözümü bize yasayla verilmiş. 2 ay ücret alamadığımız işletmenin 3'üncü ay defterini tutmayacağımıza dair bir yasamız var. Buna uyulduğu sürece tahsilat sorunu yaşanmaz. Mükelleften 6-8 ay para alamadığını iddia eden meslektaşlarım var. Bu söylemler yasaya uyulmadığını ortaya çıkarıyor. Sözleşmesini yapıp gerçek ücretinizi yazıp para alamayan mali müşavircinin tahsilatını ben yapacağım" dedi. 
Yörüyen son olarak bu söylemlerin piyasada olumsuz bir hava yarattığını şu sözlerle ifade etti: "Ben mesleğini bu kadar kötüleyen bir camia daha görmedim. Biz bu mesleği yüceltirsek müşterilerimiz bizi yüceltecek. Biz böyle konuştukça para ödeyen mükelleflerimiz bile aslan kesiliyor. Para işletme sahibinin cebinde kalıyor. İş alemi bizim bu söylemlerimizden son derece mutlu."

muhasebecilerin-derdi-nazillide-ele-alindi-94719-5dcc16a3e5d874a362fabf104d5a2936.jpgmuhasebecilerin-derdi-nazillide-ele-alindi-94719-5701f5c67dd6921ace2ea2d088717774.jpgmuhasebecilerin-derdi-nazillide-ele-alindi-94719-a88cabf679251a8090f37891ed63387d.jpgmuhasebecilerin-derdi-nazillide-ele-alindi-94719-f71a52f6caa521ffa7484dd7a6e15f94.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.