Yukarı tükürsen bıyık Aşağı tükürsen sakal!

Yukarı tükürsen bıyık Aşağı tükürsen sakal!

Aydın’ın Bozdoğan İlçesinde, AK Partili Belediye Başkan Adayı Ufuk Altıntaş ile CHPli Belediye Başkan Adayı Tümer Apaydın’ın Karabağlar İlkokulu’nda seçim çalışması yapmaları tepki topladı. 

A+A-

(MURAT TAN) 18 Ocak’ta CHP Bozdoğan Belediye Başkan Adayı Tümer Apaydın’ın seçim çalışması yaptığı Karabağlar İlkokulu’ndaki bir sınıfta, önceki gün AK Partili Belediye Başkan Adayı Ufuk Altıntaş’ın da aynı okulda vatandaşlardan yerel seçimler için destek istemesi şaşkınlıkla karşılandı. 

YÖNETMELİĞİ HİÇE SAYDILAR

Bozdoğan Milli Eğitim Müdürlüğü'ne Karabağlar İlkokulu’nda ders bitimi sonrasında AK Partili Altıntaş ile CHPli Apaydın’ın ayrı tarihlerde seçim çalışması yapması, yetkililerin vurdum duymazlığını gözler önüne serdi. Her iki aday da öğretmen masasında seçim propagandası yaparak, öğrenci sıralarına oturtulan vatandaşlardan oy istedi. Yerel seçimlerde kendilerine destek isteyen her iki adayın seçim çalışmasında, masaların üstüne partileri ve projeleriyle ilgili broşürleri de bırakıldı.  “Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği”nin, “Okullarda siyasi propaganda yürütülemez” maddesini hiçe sayan adaylarla ilgili olarak Aydın Hedef Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Türk Eğitim Sen Aydın Şube Başkanı Rıdvan Naci Devli ile Eğitim-Sen Aydın Şube Başkanı Kadir Özdemir, okulların seçim çalışmalarına alet edilmesine karşı çıktı. 

“SİYASETİN YAPILACAĞI YERLER BELLİDİR”

Bozdoğan'da yaşayan vatandaşların da tepki gösterdiği Karabağlar İlkokulu’nda seçim çalışması yapılmasıyla ilgili açıklama yapan Türk Eğitim Sen Aydın Şube Başkanı Devli, “Okulları siyasetten uzak tutmak lazım. Hangi siyasi çalışma için olursa olsun okulları siyasetten uzak tutmak gerekir” dedi. 

Kamuya ait herkesin ortak alanı olan okullarda siyasi partilerin seçim çalışması yapmalarını kabul edilemez bulduklarını söyleyen Eğitim-Sen Aydın Şube Başkanı Özdemir ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Oradaki okul idarecilerinin her ne kadar bir partiye dönük eğilimleri de olsa böyle bir tavır içerisine girmeleri de suçtur. Devlet Memurları Kanunu’nda bu açık ve nettir. Hiçbir devlet memuru siyasi partiler anlamında tarafsız olmak zorundadır. Okul idaresi ve orada çalışanlarının sorumluluğundaki o okulda tutup da seçimlere dönük siyasi çalışma yapılması son derece yanlıştır. Bu tür kurumlar siyasi malzeme haline dönüştürülmemelidir. Siyasetin yapılacağı yerler bellidir” diye konuştu.

yukari-tukursen-biyik-asagi-tukursen-sakal-94010-1ed6f8fc49e2983eb9d904eac55a6cc2.jpgyukari-tukursen-biyik-asagi-tukursen-sakal-94010-7c90ba7b4cf42d41410fbd5229336630.jpgyukari-tukursen-biyik-asagi-tukursen-sakal-94010-7cd7edffc1ddc8875d9a441fb2dda559.jpegyukari-tukursen-biyik-asagi-tukursen-sakal-94010-272ad911759c6c543a32e81658194658.jpeg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.