Yurt dışına çıkacak KOBİ’lere 300 bin TL destek

Yurt dışına çıkacak KOBİ’lere 300 bin TL destek

KOSGEB'in Yeni Vizyonu ile Aydın Ekonomisi Büyüyor ve KOBİ'leri Dünya'ya Açılıyor konulu bilgilendirme toplantısı Çine’de gerçekleştirdi.  

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT- AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, “KOSGEB, ilk kez yurt dışına çıkacak KOBİ’lere ya da yurt dışı pazar payını arttırmak isteyen işletmelere 300 bin TL destek verecek.” dedi. 
KOSGEB Aydın İl Müdürlüğü tarafından destek programları ve teşviklerin anlatıldığı tanıtım toplantısına TBMM KİT Komisyonu Başkanı ve AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ile AK Parti MKYK Üyesi ve Aydın Milletvekili Metin Yavuz katıldı. 
KOSGEB Aydın Müdürü Sadullah Dülger, katılımcılara yeni destek projelerini anlattı. 
Yurtdışı programı Destek Programından yararlanmak isteyen işletmelerin, başvuru tarihi itibariyle son mali yılda bilanço esasına göre defter tutmuş olması ve son mali yıl verilerinin onaylı olması gerektiğini belerten Dülger, “İşletmeler bu destekten bir defa yararlanabilir. Bu desteğin amacı ise KOBİ’lerin yurt dışı pazarlara açılabilme beceri ve kabiliyetlerini geliştirmek, KOBİ’lerin yurt dışı pazar paylarını arttırmak, KOBİ’leri, uluslararası rekabetin aktörleri haline getirmek, İhracata başlayan KOBİ sayısını arttırmak, E-ticarete başlayan KOBİ sayısını arttırmaktır. Bu Projede Uygun Giderler ve Destek Üst Limitleri Personel Gideri, Yazılım ve Donanım Giderleri,    Hizmet Alım Giderleri,  Test Analiz ve Belgelendirme Giderleri, Tanıtım Giderleri,  100 Bin TL olurken, Yurt Dışı Fuar ve Seyahat Giderlerine ise 150.000 TL destek verilecek. Proje süresi ise en az 6 ay, en fazla 24 ay olurken destek üst limiti ise 300 bin TL ye kadar olabilecek. Bu programda Destek Oran  ise yüz 70  geri ödemesiz , yüz 30 geri  ödemeli ve personel gideri geri ödemesiz olacak” dedi. 

 

KOSGEB AYDIN’A 61 MİLYON DESTEK VERDİ
2011 yılından bugüne kadar KOSGEB’in Aydın’a 61 milyon destek verdiğinin altını çizen Milletvekili Savaş, “Türkiye İhracatçılar Meclisi ile protokol imzalayan KOSGEB, ilk kez yurt dışına çıkacak KOBİ’lere ya da yurt dışı pazar payını arttırmak isteyen işletmelere 300 bin TL destek verecek.” dedi. 
Savaş, “KOBİ Finansman Destek Programı vasıtasıyla, KOSGEB desteğiyle işini kurmuş faal işletmelere düşük faizli kredi verilecek olup, işletmeler türlerine göre kredi limitine sahip olacaklar. Bu limiti de 36 ay boyunca istedikleri zaman diliminde kullanabilecekler. İncirin, zeytinin, zeytinyağının, pamuğun ve kestanenin dünyadaki önemli merkezi olan ilimizde KOSGEB destekleriyle hem ilimiz ekonomisi hem de ülke ekonomimiz kazanacak” diye konuştu.

whatsapp-image-2019-11-01-at-23-35-371.jpegwhatsapp-image-2019-11-01-at-23-35-372.jpegwhatsapp-image-2019-11-01-at-23-35-381.jpegwhatsapp-image-2019-11-01-at-23-35-38.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.