AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yürüyen ‘EGO’ Toplulukları

A+A-

Ego çağımızın en kötü hastalığıdır. Bu davranışa bürünen kendine ‘ben’ hâkimiyeti kurmaya çalışan insanlara yürüyen ego diyorum. Etrafında en iyisi olmaya çalışan, insanların mesleklerini, kişiliklerini, davranışlarını, çabaları küçümseyerek bir yere varabileceğini zanneden insan toplulukları. Kendini yüksekten atıp sadece ‘ben’ diyen ve bu bencilliğin kendine mevki kazandırdığını düşünen insanlığından ve merhametinden kaybetmeye mahkum insanlar. Özgüvenli olmak, hırslı olmak, işinde başarılı olmak, ayakta durmaya çabalamak sağlıklıdır ancak egon yıkıcıdır. Senin egon başta kendine zarar verdiği gibi çevrendeki insanları kaybetmeni sağlar.
Ego sahibi insan; özgüvensizdir, sevgisizdir, bencildir, devamlı savunma mekanizmaları çalışır, sadece kendi odaklı olduğu için büyük resmi görmekten acizdirler. Dış dünya ona düşmandır. Kendi başarısızlıklarını başkalarına mal etme sanatıdır ego. Çık o kötü bencil dünyandan arkadaşım çık ki kendinle de barış. Herkesin barışa, saygıya, hoşgörüye ihtiyacı olduğu bu dünyada ilk önce kendinle barış. Ego sana sadece mutsuzluk, kavga ve hayal kırıklığı getirecek.
Ego sahibi insan; ben basit biri değilim, hepinizden üstünüm, en başarılı benim, ezik olmadığını her seferinde ispatlama çabasında olur. ‘Kimseden özür dilemem’ ‘kimse bana akıl veremez’ gibi fikirlerle yaşamaya çalışır. Yaşar diyemiyorum çünkü bu zihniyetteki insanlar sadece yaşamaya çalışırlar.
Ego sahibi insan; diğerlerini hiçe sayar. Toplum arasında saygınlığını, itibarını insanları yok sayarak koruyabildiğini zanneder. Öfke, kin, kıskançlık ve korku en çok yaşadıkları duygulardır. Sevmek, saymak gibi duyguları olsa zaten korkacakları ya da kaybedecekleri bir şey olmadığını göreceklerdir.
Ego sahibi insan; her geçen gün daha da açgözlü bir insan haline gelir, kendilerini sağlıksız bir hırsın içinde bulurlar, kendilerince mantıklı ancak çevrelerince düşüncesiz görünürler. Savunduğu tek şey haklı ve galip çıkmaktır ve bu galip gelme isteğinden dolayıdır ki mutsuzluk hayatlarını zindana çevirir.
Hayatım boyunca tam olmadım, tamam olmadım, eksiklerimi artıya, yanlışlarımı doğruya çevirmeye çalışan, saygılı eleştiriye açık biri olarak başarıyı yakaladığım anlarda oldu başarısızlığı yaşadığım anlarda. Ancak hayatımda tek bir şey olmadım çok şükür EGO’lu insan. Naçizane fikrim egonuzu kontrol altına almadığınız sürece yaşamınızın, ilişkinizin, kariyerinizin, sosyal yaşamınızın hayatınızın her alanında kaybetmeye ve hayatınızı geri kalanını mutsuz geçirmeye mahkum kalacaksınız. Egosuz sevgiyle, huzurla, sağlıkla yaşamanız dileğiyle.  

Önceki ve Sonraki Yazılar