AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

YÜZDE 50’Yİ BULMUYOR

A+A-

Seçimin üzerinden iki yıl gibi bir süre geçti. Yani 2018 yılından bu yana Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ile yönetiliyoruz. Bu süreçte bir de yerel seçim yaşadık ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde oluşan ittifaklar bu seçimde de devam etti. Bir tarafta Cumhur ittifakı, diğer tarafta Millet ittifakı.
Genel Seçimlerden zaferle çıkan Cumhur ittifakı bir yılı aşkın bir süre içerisinde nasıl bir erozyona uğramış ise yerelde İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde belediye başkanlıklarını Millet İttifakı’nın adayları kazandı.
Ne olduysa aslından bundan sonra olmuş olmalı ki, Cumhur ittifakı geçen yıl yapılan yerel seçimlerden bu yana oy kaybetmeye devam ediyor. 
11 Mayıs tarihinde MAK araştırma şirketi tarafından 81 ilde 5 bin 200 kişiyle canlı telefon bağlantısı ile yapılan araştırma verilerine göre; Cumhur ittifakı bugün bir seçim olsa toplam yüzde 50 bile oy alamadığını ortaya koyuyor.
MAK araştırma şirketinin yaptığı araştırmada “Yarın bir seçim olsa kime oy verirdiniz” sorusunun karşılığı şöyle:
AKP: 32.2 CHP: 22.1 İYİ Parti: 9.5 MHP: 9.3 HDP: 8.1 Gelecek Partisi: 2.3 DEVA: 1.6 Saadet: 1 Diğerleri: 1 Kararsız/Cevap Yok: 12.9 Kararsızlar matematiksel olarak dağıtıldığında şu tablo çıktı: AKP: 37.4 CHP: 25.3 İYİ Parti: 10.9 MHP: 10.7 HDP: 9.4 Gelecek: 2.4 DEVA: 1.7 Saadet: 1.1 Diğerleri: 1.1
Bu veriler ışığında bir erken seçim olma olasılığı bir bakıma yüksek görünürken, bir yandan da bugünkü sistem içerisinde yapılacak bir erken seçimin de iktidarın sonunu getireceği gerçeği ortada duruyor. Eğer bir erken seçim olacaksa, ya seçim sistemi değiştirilecek, ya da seçilme yeter sayısı, yani yüzde 51 denilen oranın aşağı çekilmesi gerçekleştirilmeden de bir erken seçim olmayacaktır. 
DÖRDÜNCÜ, BEŞİNCİ DALGA GELEBİLİR
Pazartesi gününden bu yana normalleşme sürecinin ilk ayağı olan berberler ve kuaförler ile AVM’lerin yeniden açılarak faaliyete başladığı bir sürece girdik
İlk gün gördük ki, büyük şehirlerde AVM önlerinde uzun kuyruklar oluştu. Bu noktada Aydınlı hemşerilerimizi kutlamak gerek, AVM’lerin açılmasına fazla itibar etmedi ve Aydın ili sınırları içerisindeki AVM’lerde aşırı bir yoğunluk görünmedi, hatta hiç yok denecek kadar az insan sirkülasyonu vardı.
Aydın halkı henüz sürecin sonuna gelinmediğinin bilincinde. Bu bilinç tüm yurtta devam etmeli. Bu bilinç ile hareket etmek gerekiyor. Zira karşımızdaki görünmeyen düşmanın en çok sevdiği ortam, kalabalık ortamlar.
Bu anlamda TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman da şu uyarıda bulunuyor:
“Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19’da üçüncü, dördüncü, beşinci dalgaların olabileceğini, bazı ciddi bilim insanları salgının 2022’ye dek süreceğini söylüyor. Biz birinci dalgaya hazır değildik ki ikinci dalgaya hazır olalım” 
Kontrollü hayat tarzını alışkanlık haline getirelim ve uzmanların uyarılarına lütfen dikkat edelim. Zira bu salgının ikinci, üçüncü hatta dördüncü dalgasının olabileceği gerçeği ortada duruyor…

Önceki ve Sonraki Yazılar