"Yüzümüze taktığımız her şey maske değil"

"Yüzümüze taktığımız her şey maske değil"

Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, koronavirüsten korunmak amaçlı kullanılan maskelerle ilgili "Yüzümüze taktığımız her şey maske değil" dedi. Karaarslan, ayrıca renkli maskeler konusunda da vatandaşlara uyarıda bulundu.

A+A-

KIYMET SARIYILDIZ'IN ÖZEL HABERİ - Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, koronavirüse karşı alınan tedbirlerle ilgili vatandaşlara özel açıklamalarda bulundu. Salgının geldiği son nokta ile ilgili de bilgi veren Sefa Karaarslan, “Salgında artık dalga tsunami boyutuna geldi. Üzerimize doğru geliyor. Artık her yer maalesef potansiyel hastalarla dolu. Elimizde tedavide kullanılacak ilaç ve aşı yok.  Bu yüzden kişisel önlemlerimize dikkat edeceğiz. Antiseptik ürün alkol bazlı ürün kullanacağız. Ama asıl ola maske. Bulaşma yolu ağzımızdan çıkan gözle görülmeyen su damlacıkları. Grup halinde oturuyorken maske takmalıyız. Olduğumuz yeri havalandırmalıyız” dedi.
 
“VATANDAŞLARIMIZA ÖNERİM DOĞRU MASKE KULLANMALARI”
Koronavirüste korunmanın en önemli noktasının maske olduğunu söyleyen  Karaarslan, gurup halinde oturmalarda dahi maske takılmasını önerdi. Bu kışın salgın dolayısıyla zor geçeceğini belirten Sefa Karaarslan, doğru maskenin nasıl olması gerektiğini de ifade etti. Maskelerde filtre özelliğinin olması gerektiğini vurgulayan Karaarslan, "Korunmanın en önemli yolu maske. Ama yüzümüze taktığımız her şey maske değil. Maskenin 3 katlı olması gerekiyor.  Ortadaki malzeme çok önemli. Filtre özelliği gösteren malzeme. Elimizi malzemeye tuttuğumuzda parmağımızı görmememiz gerekir. Arkasını görüyorsak doğru maske değildir. Ayrıca yırttığımızda kağıt gibi yırtılması lazım. Vatandaşlarımıza önerim doğru maske kullanmaları ve eczaneden almaları. Diğerleri güvenli değildir demiyorum ama eczaneden alındığında güvenebilirler. Kısıtlamalar zorunluluktan başladı. Artık hastanelerin kapasitesi bunu taşıyamayacak duruma geldi. Bu kış biraz zor geçecek. Ama biraz sabredersek en az hasarla bunu atlatırız” ifadelerini kullandı. 

“ÇARŞI, PAZARDA SATILAN MASKELER MASKE DEĞİL”
Maskeleri alırken en güvenli noktanın  eczaneler olduğunun altını çizen Karaarslan, renkli maskeler konusunda uyarıda bulundu. renkli maskelerde kullanılan boyanın halk sağlığını tehlikeye atabildiğini belirten Sefa Karaarslan, açıklamasını şöyle sürdürdü:  “Renkli maskelerde kaliteli ürün kullanılmıyorsa ondaki boya halk sağlığını olumsuz etkileyebilir. O anlamda beyaz ve ya kalitesine güveniyorlarsa renkli maske kullansınlar. Çarşı, pazarda satılan maskeler maske değil. Onların içerisinde filtre özelliği gösteren malzeme yok. Hele maskeler renkliyse onları hiç takmasınlar. Çünkü kullanılan boyanın sağlık açısından olumsuz etkileri olabilir. Bizim de eczanelerde sattığımız mavi maskeler var. Bizim onda tereddüdümüz yok. Boyasında sağlığı etkileyecek bir madde yok.  İlla renkli maske istiyorlarsa eczanelerden almalarını tavsiye ediyorum. Türkiye’de eczaneler en iyi otokontrol yapan yerler. Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlükleri tarafından denetlenen yerler.  Daha sonra biz odamız tarafından denetlenen sağlık merkezleridir. Bez şeklinde olan maskeleri de önermiyorum. Benim önerim tek kullanımlık cerrahi maske. Maske fiyatları makul seviyeye geldi artık.”

yuzumuze-taktigimiz-her-sey-maske-degil-189202-2caea241a01771acb974decf6895be8c.jpgyuzumuze-taktigimiz-her-sey-maske-degil-189202-4d5eecda6dea4711f9f2103854ca9da5.jpgyuzumuze-taktigimiz-her-sey-maske-degil-189202-00f38a9cfe77cfe4de66ba08593a36c3.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.