Ocak 2024’te devlet memurlarına gelen %49,25’lik zam oranı, tüm meslek gruplarının aldığı maaşları etkilemiştir. Bu kapsamda vatandaş, hangi mesleğin ne kadar maaş aldığı konusunda sıkça araştırma yapmaktadır.

Son zamanların en çok atama yapılan mesleklerinden biri de zabıtadır. Peki zabıta maaşları 2024 yılında ne kadar olmuştur? İşte ayrıntılar...

Zabıta Maaşları 2024

2024 yılı güncel verilerine göre ve ortalama olarak zabıta maaşı, aşağıda yer almaktadır:

 • Zabıta maaşları 2024 yılı için 40.000 TL ile 52.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Ayrıca belirtilmekte fayda vardır ki zabıta maaşları, çeşitli paritelere göre değişmektedir. Örneğin bekar zabıta maaşları, evli zabıta maaşlarına göre; 3 yıl deneyimli zabıta maaşları, 10 yıl deneyimli zabıta maaşlarına göre daha azdır. Ayrıca görev yapılan şehir, ilçe veya belde de maaşları etkileyen önemli faktörlerden biridir.

Yeni Başlayan Zabıta Maaşı

Meslek hayatına yeni başlayacak olan zabıta adaylarının en çok merak ettiği soru ise, yeni başlayan zabıta maaşlarının ne kadar olduğudur. Yeni başlayan zabıta maaşları, 2024 yılı güncel verilerine göre ve ortalama olarak aşağıda yer almaktadır:

 • Mesleğe yeni başlayan zabıtaların aldığı maaş, 40.000 TL ile 45.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Kadrolu Zabıta Maaşları

Kadrolu zabıtalar belediye bünyesinde görev yapan kişilerdir. Bu kapsamda belediyenin haklarından ve imkanlarından yararlanabilmektedir. Peki kadrolu zabıtalar ne kadar maaş almaktadır?

 • Kadrolu zabıta maaşları 2024 yılı güncel verilerine göre ve ortalama olarak, 45.000 TL ile 50.000 TL arasında değişmektedir.

Zabita Maaslari 1

Sözleşmeli Zabıta Maaşları

Kadrolu zabıta maaşlarıyla birlikte karşımıza, belediye bünyesinde süreli sözleşmeli olarak görev yapan zabıta personeli de çıkmaktadır. Sözleşmeli zabıta maaşları, kadrolu personele göre daha az miktardadır. Bahsi geçen sözleşmeli zabıta maaşları ise aşağıda yer almaktadır:

 • Sözleşmeli olarak görev yapan zabıtalar, 42.000 TL ile 45.000 TL arasında maaş almaktadır.

Lise Mezunu Zabıta Maaşı

Zabıta maaşlarını etkileyen faktörlerden biri de personelin aldığı eğitimdir. Bu kapsamda vatandaş, lise mezunu olan zabıtaların aldıkları maaşı oldukça merak etmektedir. Peki lise mezunu zabıta maaşı ne kadardır?

Lise mezunu zabıtalar, 2024 yılı için ortalama ola olarak 42.002 TL ile 44.000 TL arasında maaş almaktadır.

Bu kez indirim geldi! Biranın fiyatı düştü Bu kez indirim geldi! Biranın fiyatı düştü

Lisans Mezunu Zabıta Maaşları

Üniversitelerin 4 senelik bölümlerinden mezun olan kişiler de bölüm fark etmeksizin zabıta olabilmektedir. Lisans mezunu olan zabıta maaşları ise aşağıdaki gibidir:

 • Lisans mezunu zabıta maaşları 2024 yılı güncel verilerine göre ve ortalama olarak, 42.000 TL ile 46.000 TL arasında değişiklik arz etmektedir.

Emekli Zabıta Maaşları

Yaşları uygun olan ve göreve devam etmek istemeyen zabıtalar, süresi geldiğinde emekli olmayı tercih edebilmektedir. Peki emekli zabıta maaşları ne kadardır? Emekli olan zabıtaların maaşları, aktif olarak göreve devam eden zabıtalardan daha düşüktür.

Emekli zabıta maaşı 2024 yılı güncel verilerine göre ve ortalama olarak aşağıda yer almaktadır:

 • Emekli zabıta maaşları, 2024 yılı için yaklaşık olarak 14.000 TL civarındadır.

Zabita Maaslari 2

Zabıta Ne İş Yapar?

Zabıta maaşlarına detaylı bir şekilde yer verdikten sonra, bu mesleği biraz yakından tanıyalım… Öncelikle vatandaşın sıkça araştırdığı zabıta nedir sorusuna cevap bulalım. Zabıta olarak görev yapan kişi, mahalli idarelere bağlı olarak çalışır. Bu kapsamda kamu düzenini korumakla ve güvenliği sağlamakla sorumludur.

Zabıtanın görevleri ise detaylı bir şekilde aşağıda yer almaktadır:

 • Trafik denetimi yapmak ve trafik kurallarına uymayan sürücüler hakkında yaptırım uygulamak
 • Toplu taşıma araçlarını denetlemek ve yolcuların güvenliğini sağlamak
 • Gürültü kirliliği ve hava kirliliği gibi çevre sorunlarına müdahale etmek
 • Kamu sağlığına ilişkin kuralları uygulamak ve sağlık riskleri taşıyan işletmeleri denetlemek
 • Sokak satıcılarını engellemek ve yasa dışı faaliyetleri önlemek
 • Çevre temizliği ve hijyen kurallarını uygulamak
 • Denetim yapmak ve halkın sağlığı ve güvenliği ile ilgili diğer konularda yardımcı olmak
 • Gerekli hallerde kolluk kuvvetleri ile iş birliği yapmak

Zabıta Nasıl Olunur?

Peki zabıta nasıl olunur? Zabıta olma şartları kurumdan kuruma ve belediyeden belediyeye değişiklik gösterse de ilk şart, eğitim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda zabıta olmak isteyen bir kişinin, en az lise mezunu olması gerekmektedir. Ardından ise web sitelerde, e- devlet platformunda ve İŞKUR sitesinde yayınlanan ilanlara başvurulabilmektedir.

Başvurunun ardından istenen evraklar toplanmakta ve mülakat aşamasına geçilmektedir. Mülakatta başarılı olan zabıta adayları ise gerekli mesleki eğitimlerden geçmekte ve ardından işe başlamaktadır.

Kadrolu zabıta olmak için de aynı adımlar geçerlidir. Bu kapsamda karşımıza çıkan tek fark, zabıta adaylarının KPSS’ye girmesi ve yeterli puan almasıdır.

Sık Sorulan Sorular

Zabıta maaşları, görev tanımı ve nasıl zabıta olunur sorularına cevap bulduk. Şimdi de konu hakkında vatandaşın aklına takılan diğer detaylara değinelim…

Zabıta Kaç Saat Çalışır?

Geçerli mevzuata göre zabıtalar, haftalık olarak en fazla 48 saat çalışmaktadır. Vardiyalar halinde çalışan zabıta personeli, görevin gereğine göre 24 saat iş 48 saat istirahat veya 12 saat iş 24 saat istirahat şeklinde çalışmaktadır.

Zabıtalığın Önü Açık Mı?

Ülkemizde yaşanan işsizlik sorunundan dolayı vatandaş, zabıtalık mesleğinin geleceğini de oldukça merak etmektedir. Ancak zabıta, ülkemizde en çok ataması yapılan memurlar arasında yer almaktadır. Dolayısıyla önü açık olan bu meslek, vatandaşlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir

Kaynak: HABER MERKEZİ