AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Zamlar neyi ifade ediyor?

A+A-

Bir yıldan uzunca bir süredir dövizdeki aşırı yükselme ve ardından gelen dalgalanmalar denedi ile iğneden ipliğe her şeye zam yapılıyor Artık yeniden yetmişli yıllarda yaşadıklarımızı yaşamaya başladık diyebiliriz. Zamsız günümüz geçmiyor desek yeridir.
Son bir iki ay içerisinde sadece sigaraya bile iki kez zam yapıldı. 9 Liralık sigaralar bugün 15 lira oldu. Bayramdan sonra yine zam olur mu, kimse bilemiyor. Ya da hiç kimse artık yeni zam haberleri gelmez diyemiyor.
Bizi yönetenlerin sözlerine baktığınızda ise her şey güllük gülistanlık. Ekonomi tıkırında, insanlar alım gücü bir yıl öncekine göre yüzde yüzden fazla düşmedi. Enflasyon çift haneli rakamlarda değil. Banka kredileri yok denecek kadar az. 
Ekonomiyi yönetenlere baktığınızda her gün daha iyiye gidiyoruz. Onların söylemleri ile ülkede ekonomik kriz yok. Ama esnaf vergisini, sigortasını hatta çalışanının maaşını ödeyemiyor. Borçlu borcunu ödeyemiyor, alacaklı alacağını alamıyor; ekonomiden sorumlu olanlara göre ise işler iyi.
Ya biz bu ülkede yaşamıyoruz, ya da ülkeyi yönetenler halktan iyice kopmuş ve sırça köşklerinde bir elleri yağda, bir elleri balda yaşam sürerken halkın ne yaşadığından bihaber. Yoksa vatandaş niye feryat etsin ekonomi kötü, alım gücümüz düştü, alamıyoruz, satamıyoruz diye dert yansın ki? Niye çiftçi ürettiği ürünü para etmediği için feryat etsin ki?
Otomobil pazarı daraldıkça daralıyor. ÖTV muafiyeti ya da indirimi süresinin sona ermesinden sonra bir ayda yüzde bilmem kaç otomobil pazarı daralmış. Yani bir diğer söylem ile satışlar düşmüş. Konut sektöründe ise inşaatlar eski hızında olmasa da sürüyor olmasına karşın konut satışları her geçen gün bir öncekine göre düşüş kaydediyor. İnşaat sektörü de krizin içine batmış durumda. İhracat yöresel olarak artışlar gösterse de genel ihracat önceki yıllara ya da aylara göre sürekli düşüş kaydediyor. Ama ekonomi iyiye gidiyor ve ülkede kriz falan yok.
Ekonomik krizin varlığını ifade edemiyor olan yöneticiler aslında yaptıkları üst üste zamlar ile krizin varlığını ifade ediyorlar. Eğer kriz olmasa bu zamlar neyin nesi diye sorası geliyor insanın. Ya da ülkede bir ekonomik kriz yok ise bu zamlar neyi ifade ediyor?


 

Önceki ve Sonraki Yazılar