Zehirli mantarlara karşı uyardı

Zehirli mantarlara karşı uyardı

EKODOSD Bilim Danışmanı Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Oğuzhan Kaygusuz, yağışlarla birlikte başlayan mantar mevsiminde zehirlenmelere karşı dikkatli olunması gerektiği yönünde uyarılarda bulundu. 

A+A-

TUĞBA AYDIN - Aydın’da yaşayan vatandaşlar mantar sezonun açılmasıyla birlikte doğadan kendiliğinden yetişen doğal mantarları toplamak için harekete geçti. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, her yıl yaşanan mantar zehirlenmeleri olaylarının yaşanmaması için dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Başkan Sürücü; "Her mantarın farklı özellikleri olduğu, yenilebilen mantarlar olduğu gibi doğada çok zehirli mantarların da bulunduğu, zehirli ve zehirsiz mantarların bazen birbirine çok benzediği görülmektedir. “Doğadan topladıkları mantarları yiyen ailenin tüm fertleri yaşamını yitirdi.” gibi haberleri her yıl duyarız. Bazen zehirli mantarlar, tadı kuzu etine benzetilen Çıntar mantarlarına benzetilerek toplanır. Bu tür vakalarda, zehirsiz sanılan mantarın zehirli olduğu ancak yedikten sonra üzücü olaylar meydana geldiğinde anlaşılmaktadır. Yenilebilir olduğu kesin olarak bilinmeyen ve tanımlanmayan mantarlar kesinlikle toplanıp yenmemelidir” dedi.

"300 MANTAR TÜRÜ BULUNUYOR"
Kuşadası’nda makromantar örnekleri konusunda çalışmalar yürüten EKODOSD Bilim Danışmanı Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Oğuzhan Kaygusuz ise, mantarlar konusunda dikkat edilmesi gerekenler anlattı. Dr. Oğuzhan Kaygusuz; “Kuşadası mantar türleri açısından çok zengin örnekleri olan bir bölgede yer almaktadır. Yağışların başlaması ile birlikte ormanlık alanlarda çok sayıda mantar türü doğal olarak yetişmektedir. Lezzeti, sağlık açısından faydaları veya ekonomik önemlerinden dolayı yerel halk tarafından çeşitli yabani mantarlar araziden toplanılmaktadır. Ülkemizde yenilebilir özelliğe sahip olan yaklaşık 300 kadar mantar türü bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sonbahar aylarında parklarda, bahçelerde, yol kenarlarında, çayırlık veya ormanlık alanlarda yani çevremizde sıklıkla görürüz” ifadelerini kullandı.

YENİLEBİLİR MANTARLARI SIRALADI
Kaygusuz, doğada en sık karşılaşılan ve tüketilebilen mantarları şöyle sıradı;  “Doğada çok sık karşılaştığımız yenilen mantarlardan Lactarius deliciosus (Çıntar, Kanlıca, Melki Mantarı), Boletus edulis (Ayı Mantarı, Porçini, Çörek Mantarı), Hydnum repandum (Sığırdili, Kirpi mantarı), Pleurotus ostreatus (Kayın, Kavak, İstiridye Mantarı), Cantharellus cibarius (Şantarel, Sarıkız, Kazayağı, Yumurta, Tavuk, Tavukayağı Mantarı), Craterellus cornucopioides (Trompet, Borazan Mantarı), Tuber melanosporum (Siyah Kış Trüfü, Kış Domalan Mantarı), Coprinus comatus (Pösteki, Söbelen, Mürekkep Mantarı), Tricholoma caligatum (Akdeniz Matsutake Mantarı, Nergis Mantarı), Pleurotus eryngii (Diken, Gavcar, Manguta, Mantuka, Kulacık Mantarı), Sparassis crispa (Karnabahar Mantarı) ve Macrolepiota procera (Şemsiye, Dede Mantarı) olarak bilinen türler toplanarak tüketilmekte veya ihracatı yapılmaktadır” dedi.

“ÖLÜME YOL AÇABİLİR”
Yenilen mantarlar ile aynı yerde ve aynı zamanda yetişen zehirli mantarların da bulunduğunu aktaran Kaygusuz; “Bilinmeyen bir mantarın tüketilmesi ciddi zehirlenmelere ve hatta ölümle sonuçlanabilen durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Mantar konusunda uzman değilseniz ya da bir mantar uzmanının kontrolünde doğadan mantar toplamıyorsanız lütfen bilmediğiniz mantarı tüketmeyin. Sağlıklı bir yaşam için mantar tüketmek istiyorsanız kontrollü alanlarda yetişen kültür mantarlarını rahatlıkla tüketebilirsiniz” dedi.

zehirli-mantarlara-karsi-uyardi-249365-4a7cbdf465190df9020600b50f79caf2.jpgzehirli-mantarlara-karsi-uyardi-249365-61fd6cfdf3616d55306a1d386b53ae7a.jpgzehirli-mantarlara-karsi-uyardi-249365-3046c799ec1fd66589078cfc7a7c24aa.jpgzehirli-mantarlara-karsi-uyardi-249365-82068c24fd6be6f0eea23ee5d4bab0d1.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.