Buharkent İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri bitki sağlığı ile ilgili konularda arazide periyodik kontrollerine devam ediyor. Bu çerçevede Buharkent'te sahaya inen ekipler, zeytin bahçelerinde kontroller gerçekleştirdi.

A W235832 01

RUHSATLI BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ

Yapılan kontrollerde zeytin sineğinin tespit edildiğini ifade eden ekipler, zeytin üreticilerine ilaçlama çağrısında bulundu. Bahçelerde zararlı popülasyonları incelenirken, bu popülasyonun düşürülmesi için ruhsatlı bitki koruma ürünleriyle biyoteknik veya kimyasal mücadele yapılması ve tuzak kullanımı yapılması gerektiği çağrısında bulundu.

Erkenci üzüm pazar tezgahında Erkenci üzüm pazar tezgahında

A W235832 04

“GÜBRE TUZAKLARI POPÜLASYONU AZALTIR”

Konu ile ilgili Buharkent İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, “İlçemiz zeytin ağaçlarındaki fenolojik gözlemlerimiz neticesinde tespit edilen zeytin sineği zararlısına karşı, zeytin bahçelerinde zararlı popülasyonunun düşürülmesi için ruhsatlı bitki koruma ürünleriyle biyoteknik veya kimyasal mücadele yapılmasının yanı sıra Su+DAP gübresi tuzakları da kullanılarak popülasyon yoğunluğunun azaltılması fayda sağlayacaktır. Tüm zeytin üreticilerimize duyurulur” ifadeleri yer aldı.

A W235832 02

Kaynak: İHA