Zeytinyağı ihracatına getirilen yasağa tepki "Sorun markalaşma"     

Zeytinyağı ihracatına getirilen yasağa tepki "Sorun markalaşma"     

Aydın'ın başlıca geçim kaynakları arasında bulunan zeytinyağının ihraç edilmesine getirilen yasakla ilgili Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu açıklamalarda bulundu. Markalaşma sorununa dikkati çeken Kendirlioğlu, yasak getirmenin çözüm olmadı

A+A-

GÖKHAN DÜZYOL - Ticaret Bakanlığı'nın dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına getirdiği yasakla ilgili Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, karardan dönülmesini talep etti.

İhracat yasağının sürmesi durumunda üreticinin de zarara uğrayacağını kaydeden Kendirlioğlu, şöyle devam etti:
"Dökme zeytinyağının ihraç edilmesi yasaklanıyor. Normal şartlarda düşündüğümüzde dökme zeytinyağının  ihracatının bırakın yasaklanmasını, gündeme getirilmemesi lazım. Biz işleyip, neden satmıyoruz? Yasakla değil,  zihniyetle ilgili olduğunu düşünüyorum. Devlet bazen kural koyabilir, 20 yıldır dökme zeytin niye dışarıya gidiyor? Burada 20 liraya satılan dökme zeytinyağı kutulandığında 50-100 lira arasında bize geri satılıyor. Bunu aslında öncesinde düşünmek lazım. Bu yıl zeytinyağı iklimsel problemler ve bazı nedenlerden dolayı yeterli değil. Aydın’da da çeşitli nedenlerden dolayı ağaçlardaki tutum oranı da yüzde 15 oranında kaldı. Yaşanan bu durum ülkemizde zeytin yetişen tüm illerde bu sorun meydana geldi. Daha önceki yıllarda dökme zeytinyağı ihraç edilebiliyordu. Pandemiden kaynaklı ya da iç piyasadaki denge sorunundan dolayı yasak konuldu."

"SORUN MARKALAŞMADA"
Zeytinyağının markalaşmasıyla yaşanabilecek sorunların çözüleceğine değinen Kendirlioğlu, "Yasak olmadan önce bile bu şekilde değil de işlenerek gitmesi gerekir. Bir örnekle anlatmamız gerekirse biz buğdayı ihraç ediyoruz, geriye ekmek olarak alıyoruz. İşlenmesi de bir ürünün fiyatının 5 kat artması demek. Yasak bir şeyi çözmez, yasaktan ziyade bizim kafa yapımızın değişmesi lazım. Buğdayda yaptığımız işleme olayını neden zeytinyağında yapmıyoruz? Buradaki asıl sorunumuz marka. Dünyaya marka anlamında bir zeytinyağı oluşturamamışız, sıkıntımız bu. Biz farklı ülkelere gönderiyoruz. Oralarda üzerinde katlarca fiyat ekleyerek satıyor. Markamızı yaratmamız lazım. Bu karar önümüzdeki yılda olursa, bu kez de fiyat düşeceği için üretici mağdur olur. Arz talep meselesi bozulur, daha aşağı fiyattan ürün satılır. Hasatta da sıkıntı yaşanır. Kararların geçici olarak uygulanacağını düşünüyorum, geçici olarak da kalmalı." ifadelerini kullandı.

Kendirlioğlu, yasakla ilgili kendilerine tebliğ gelmediğini ancak Bakanlık genelgesiyle de yasak getirilebileceğini kaydetti.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.