Aydın sera cenneti oluyor

Aydın sera cenneti oluyor

Aydın'da Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi (TDİSOB) kurulması için nihai sona geliniyor. 

A+A-

(MURAT TAN) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Aralık 2018’de açıkladığı İkinci 100 Günlük İcraat Programı'nda da yer alan Aydın'da Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi (TDİSOB) kurulması için nihai sona geliniyor. 

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın yapısal reformlara ilişkin 10 Nisan’da açıkladığı pakette Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığıyla kurulacak Sera A.Ş. akıllara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İkinci 100 Günlük İcraat Programı'nda da yer alan Efeler’e bağlı Kadıköy Mahallesi’nde hayata geçecek olan ve jeotermal enerjiyle ısıtılıp soğutulması hedeflenen organize sera bölgesini getirdi. 

Geçtiğimiz aylarda Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından 1/25000’lik nazım imar planındaki yeşil alan ve spor alanındaki değişikliğe gidilmesi reddedilen 697 dönümlük arazinin imar plan tadilatının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacağı öğrenilirken sürece ilişkin özel açıklamalarda bulunan AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, “Devletimiz ve hükümetimiz de Aydın’da TDİSOB kurulması için arkamızda. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın İkinci 100 Günlük İcraat Programı'nda da açıklandı. Sürecin hızlanması için Ankara’da kurumlar nezdindeki girişimlerimizi sıklaştıracağız” dedi. 

“ÖZEL SEKTÖRDEN YATIRIM TALEPLERİ VAR” 

Doğu Afrika ülkesi Şeyseller’deki temaslarının sona ermesinin ardından yurda ayağının tozuyla döner dönmez Çevre Şehircilik Bakanlığı’nda konuyla ilgili olarak girişimlerde bulunacağını ve konunun öncelikli olarak gündeminde olduğunu belirten AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, “Aydın Büyükşehir Belediyesi orayı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün görüşünü almadan organize sera bölgesinin kurulacağı Kadıköy’deki araziyi yeşil alan ilan etmiş. Bu konuyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan oranın imar plan tadilatında gerekli değişikliğe gidilmesini sağlayacağız. Diğer kurum görüşleri tamam, imar plan tadilatını bekliyoruz. Mera vasfı da kalkacak, şu anda orası zaten kullanılmıyor. Kadıköy’de bu projeyi hayata geçirdiğimizde özel sektörden orada yatırım yapmayı düşünen ciddi yerli firmalar var. Bu konuyu bir an önce hayata geçirmemiz gerekiyor, girişimlerimizi sıklaştıracağız” dedi. 

“DEVLETİMİZ VE HÜKÜMETİMİZ ARKAMIZDA” 

İstanbul menşeili özel bir firmanın Kadıköy’de kurulacak olan sera organize sanayi bölgesinde 500 dönümlük sera yapmak için talebi olduğunu belirten Erim, “Bakanımız Berat Albayrak’ın Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığıyla kurulacağını duyurduğu Sera A.Ş. de sürece katkı sağlayacaktır. Aydın, hem jeotermal hem de güneş enerjisi bakımından seracılığa çok uygun bir lokasyonda bulunuyor. Kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanmamız gerekiyor. Bu anlamda kurulacak olan Sera A.Ş ile de Aydın’da seracılığın yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi adına da işbirliği söz konusu olabilir. Devletimiz ve hükümetimiz de Aydın’da TDİSOB kurulması için arkamızda. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın İkinci 100 Günlük İcraat Programı'nda da açıklandı. Bir de şu var seralar Antalya’da örneğin rüzgardan kaynaklı afetlerde yıkılıyor. Bu konuda da bir standart getirilerek seracılık ilimizde de desteklenecek” diye konuştu. 

KONSORSİYUM HAZIR 

Öte yandan Jeotermal enerjiyle ısıtılması ve soğutulması hedeflenen Kadıköy Mahallesinde ilk etapta 697 dönüm ve daha sonra civar arazileri de kapsayacak şekilde hayata geçecek olan TDİOSB için Aydın Valiliği, Aydın Ticaret Odası, Aydın Ticaret Borsası ve Efeler Ziraat Odası arasında protokol imzalanmış ve sürecin hızlanması adına oluşturulan konsorsiyum da paydaş olmuştu. 21 Kasım 2018’de oluşturulan konsorsiyumun toplantısında konuşan Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “Tarıma yeni bir ivme kazandırmak üzere yola çıktık. Aydın da Allah’ın verdiği nimetleri birleştirip yeni bir sinerjiyi ortaya çıkartacağız” demişti. İlk etapta yüksek kesme çiçekçilik ve muz üretiminin yapılması planlanan sera organize sanayi bölgesinde, projenin hayata geçmesinin ardından ilerleyen süreçte katma değeri yüksek türlü sebze ve meyve üretiminde bulunulacağı öngörülüyor. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum