PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ

PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ

AYDIN’DA AGROPARK OLUŞUMU VE AYDIN EKONOMİSİNE ETKİLERİ: MODEL, ROLLER VE BEKLENTİLER

AYDIN’DA AGROPARK OLUŞUMU VE AYDIN EKONOMİSİNE ETKİLERİ: MODEL, ROLLER VE BEKLENTİLER

21. Yüzyılın gerçekleri ekonomileri, üniversiteleri ve şehirleri süratle yeniden yapılanmaya ve değişime liderlik etmeye mecbur ediyor. Ekonomide işletmecilikle ilgili politikalar, teknolojiler ve stratejiler 21. Yüzyılın değişen peyzajı ile uyumlu bir şekilde ele alınıyor.

***

Önceki on yıllarda işletmeler, ekonomiler üretileni satmaya odaklıyken, günümüzde satılabileni üreten ekonomiler ayakta kalıyor. Satılabilenin üretilmesine giden yol ise inovasyonu, güçlü organizasyon yapısını, kaliteli insan kaynaklarını, bilgiye dayalı girişimcilik davranışını gerektiriyor. Şehirler kendilerini besleyen ekonomiye özen gösterirken, dış dünyadan gelir elde etmek için ihracat rakamlarının stratejik sayılar olduğu da bilinmektedir.

***

Mikro düzeyde şehir ekonomisinin ihracatla beraber istihdam ve kişi başına gelir rakamlarını sürekli ve istikrarlı bir şekilde arttırmayı başarmasında belirleyici unsurlar Teknokent ve Agropark yapılarıdır.

***

Aydın ekonomisi için stratejik ve belirleyici olan bu iki oluşum; Aydın’daki gelecek on yılda ihracat, istihdam, kişi başına gelir ve refah düzeyini doğrudan şekillendirecek yapılardır.

***

Aydın ekonomisinin tarım, tarih, teknoloji ve turizmle şekillenen katma değer segmentinin şehir halkı için istihdama, iş bulabilmeye, dış satıma, yüksek refah düzeyine ve yaşanabilir şehir standartlarına dönüştürülmesinin ekseninde de bu yapılar şehrin kaderini belirleyici olacaktır.

***

Tarih geri dönüşü olmayan seçeneklerin etkilerini analiz eden bilim olurken, işletme yönetimi; gelecek on yılda kaynakların etkili bir şekilde değer yaratan alanlara yönlendirilmesini araştırarak, doğru tercihlerin yapılmasını sağlayan bilimdir.

***

Dünyanın gelir düzeyi yüksek ülkeleri, işletme biliminin öğretilebilir hazinesinden değer elde etmek için Teknoparkların ve Agroparkların kritik olduğunu görerek; araştırmalarını, insan gücünü ve finanslarını bu yapılara yönlendirmektedir.

***

Aydın şehrimiz için Agropark ayrıca önem taşıyan stratejik bir yapılanmadır. AYTO verilerine göre, sanayisi, ağırlıklı olarak tarımsal ürünleri işlemeye yönelik olan Aydın’da nüfusun %55’i geçimini tarım sektöründen sağlamaktadır. Ekonomik hayatın temelini oluşturan tarımın ağırlığı sanayi ve ticaret sektöründe yoğun olarak kendini hissettirmektedir. Nüfusunun %55’i geçimini tarım sektöründen sağlamaktadır.

***

Aydın, ülkemizde üretilen bitkisel ürünlerden 29’unda Türkiye’de ilk 10 da yer alarak ülke tarımındaki önemini göstermektedir. Tüm bu potansiyel olanakları, fırsatları ve üstünlükleri daha etkin bir şekilde değerlendirebilmek amacıyla Agropark sürecinin yakın zamanda hayata geçirilmesi zorunludur.

***

Agropark, ileri düzeyde bilgi ve teknoloji girdisi ile birleştirilmiş, endüstriyel tarzda verimliliğe dayalı planlamayla oluşturulmuş, tarımsal üretim ve tarım ürünlerini işleme birimlerinin kümelendiği merkezdir. Yani bilgi ve teknoloji ile tarım işletmelerinin ve çiftçilerin buluşturulduğu inovasyon ortamıdır.

***

Ürünlerin daha tarlaya tohum olarak atılmadan veri, enformasyon ve bilgiye dayalı olarak yetiştirme sürecinin planlandığı hasadın tasarlandığı, pazarın belirlendiği teknolojilerin geliştirildiği ortam olmasının yanında; bu işleri bilgiye dayalı olarak yapmak isteyen yatırımcıların, işletmelerin, araştırma kurumlarının, üniversite hocalarının bir araya geldikleri, etkileşimde bulundukları bilimsel bir merkezdir. Üniversite hocalarının araştırma ve bilgilerinin doğrudan tarımsal zenginliğe dönüştürüldüğü katma değer sağlama ortamıdır.

***

Agroparklar insanoğlunun tarımda işlerini geleneklere değil bilgiye dayalı olarak yapmasına öncülük eden, yol gösteren bir teknoloji ortamı olurken, Aydın gibi Tarım üretiminde zengin ancak tarım gelirlerinde hak ettiği düzeye bir türlü ulaşamayan şehirler için daha güçlü ihracat, istihdam, kişi başına gelir, refah ve yüksek yaşam standardı anlamına gelmektedir.

***

Aydın şehir ekonomisinin, Akdeniz kıyısındaki diğer şehirlerin ortalama potansiyelinin ve standardının üzerine çıkması isteniyorsa stratejik bir akılla, tarım sektörü ve ilgili tarafların kapsamlı bir seferberlikle Agropark için bir araya gelmesi; planlama, uygulama ve inşa sürecine zaman kaybetmeden odaklanması Aydınımız için paha biçilmez bir davranış olacaktır.

***

Bir sonraki yazıya kadar sağlık ve esenlik içinde kalın.

***

DİĞER YAZILARI

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ Arşivi
SON YAZILAR