Aydın Hedef Gazetesi Muhabiri Murat Tan'ın haberine göre, Giresun Eynesil’de 12 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı halde bulunan ve kaldırıldığı hastanede ölen 11 yaşındaki Rabianaz Vatan’ın babası Şaban Vatan, olayın yaşandığı süreçte Eynesil Kaymakamı olarak görev yapan ve Aydın Didim’de 3 Nisan 2021’de ölü bulunan Kuyucak Kaymakamı Yılmaz Kurt’un ölüm nedeniyle ilgili olarak sosyal medya platformu X hesabından dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 3 yıldan bu yana şüpheli olarak soruşturmanın sürdüğü Kaymakam Kurt’un ölüm nedeninin yaptığı araştırmalar sonucunda cinayet olduğunu savunan Baba Vatan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya da çağrıda bulundu. 

Whatsapp Image 2024 07 04 At 14.34.07 (2)

“İLÇEDEN AYRILMADAN CİNAYET SORUŞTURMASI BAŞLATIYOR”

Açıklamasında, Kaymakam Kurt’un Aydın Kuyucak’a tayin olmasının ardından ilçeden ayrılmadan önce kendisini iş yerinde ziyaret ettiğini ve üstü kapalı şekilde aldığı tehdit ve baskılardan bahsettiğine değinen Vatan, “İlçeden ayrılmadan cinayet soruşturması başlatıyor. Aydın ili Kuyucak ilçesinde göreve başladıktan bir süre sonra, Kuyucak ilçesine 155 kilometre mesafede olan Didim’den bir kişi Yılmaz Bey’i telefonla arıyor. Kendisinin Eynesil’den olduğunu ve eski muhtar olduğunu tanıtarak Didim ilçesine Kaymakam beyi davet ediyor misafir olarak reddediyor. Ve bir müddet sonra 2 Nisan 2021 günü Kaymakam bey, Aydın Didim ilçesinde ormanlık alanda Eynesilli olarak kendini tanıtan kişinin evine 22 kilometre mesafe aracının içinde silahla kafasından yaralanmış olarak cansız bedeni bulunuyor. Cinayeti siz de değerlendirin. Nerden başlarsınız” ifadelerini kullandı. 

Whatsapp Image 2024 07 04 At 14.34.32

“ÖNCEDEN YANINDA SİLAHINI HİÇ BULUNDURMAZMIŞ”

Kaymakam Kurt’un ölümüyle ilgili Adli Tıp Raporu’nun kendisine ulaştığını belirten Vatan, büyük dikkat uyandıran açıklamasında, “Ben de cinayetle ilgili araştırmalar yaptım. O gün öncesi ve sonrası neler olduğuna dair bazı bilgiler elde ettim ve en son Adli Tıp raporu bana ulaştı” dedi. Kaymakam Kurt’un aracının içinde ayrıca parmak izi incelemesi yapılmadığını savunan ve soruşturmanın şüpheli olarak sürdüğü bilgisini aktaran Vatan, “Silahla tek kurşun sağ taraftan olmasına rağmen her iki elinde barut ateşleme izi. Aracın içinde ayrıca parmak izi inceleme yapılmamış. Yıllarca Kaymakam bey hiç silah kullanmamış, kullanma ihtiyacı duymamış fakat telefon görüşmesinden sonra görüşmeyi dikkate alarak silahının bakımlarını yaptırıp hazneye mermi almayı, emniyete alma tekrarlarını sıklıkla yapmaya başlamış. Kendini korumak için silah kullanmaya başlamış. Önceden yanında silahını hiç bulundurmazmış” ifadelerini kullandı. 

Whatsapp Image 2024 07 04 At 14.34.07 (1)

“YERLİKAYA’NIN AİLESİYLE GÖRÜŞMESİ ÇOK ÖNEMLİ” 

Açıklamasında Bakan Yerlikaya’ya da çağrı yapan Vatan şu ifadelere değindi; “Katil kimden ve nasıl bir güvence almış olabilir de olay süreci içinde görev halinde olan Kaymakam Yılmaz Kurt hakkında suikast düzenlemeye cesaret edebiliyor? 3 yıldır soruşturma devam ediyor. Devlete kurşun sıkılmış durumda olan bir dava. Umarım sayın İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya Kaymakam Yılmaz Kurt olayıyla ilgili en kısa zamanda harekete geçer. Ailesiyle görüşmesi çok önemli. Anlatacakları detaylar her şeyi ortaya çıkaracaktır”  

Whatsapp Image 2024 07 04 At 14.34.07

DİDİM AKBÜK SAHİLİ’NDE ÖLÜ BULUNMUŞTU 

Kaymakam Kurt’tan 3 Nisan 2021’de uzun süre haber alamayan yakınlarının polise ihbarda bulunması sonrasında Aydın emniyeti çok yönlü teyakkuza geçmiş, cep telefonu sinyalinden yeri Aydın Didim olarak tespit edilmişti. Ekipler tarafından olay yerinde yapılan araştırma sonucundaysa Kaymakam Kurt aracında Akbük Sahili’nde ölü bulunmuştu. 61 FL 525 şahsi aracıyla Didim’e gittiği bilgisine ulaşılan Yılmaz Kurt’un aynı gün saat 19.00 sıralarında şoförü ile korumasına, “Hakkınızı helal edin” şeklinde mesaj atmasıysa basına da yansımıştı. Evli ve 3 çocuk babası Kurt'un canına mı kıydığı ya da  yoksa cinayete mi kurban gittiği tespit edilemezken, olayla ilgili çok yönlü soruşturma başlatıldığı bildirilmişti.

Whatsapp Image 2024 07 04 At 14.34.08 (2)Whatsapp Image 2024 07 04 At 14.34.08 (1)

Aydın’da kanser iki kişiyi daha hayattan kopardı Aydın’da kanser iki kişiyi daha hayattan kopardı

Whatsapp Image 2024 07 04 At 14.34.08

Whatsapp Image 2024 07 04 At 14.34.09

Muhabir: Murat Tan