Bilindiği üzere 2024 Ocak ayında asgari ücrete ve memur maaşlarına zam gelmiştir. Maaşlara gelen bu zam tüm meslek gruplarını etkilemekle birlikte, kamu hizmeti gören belediye çalışanlarını da etkilemiştir. Bu kapsamda vatandaş, belediye işçi maaşlarını oldukça merak etmektedir. Belediye işçi maaşları 2024 yılında ne kadar oldu? İşte detaylar...

Bakan Göktaş duyurdu! O ödemeler hesaplara yatırıldı Bakan Göktaş duyurdu! O ödemeler hesaplara yatırıldı

Belediye İşçi Maaşları 2024

 Belediyelerde çalışan işçi maaşları; hangi ilde veya ilçede çalışıldığına göre, deneyime göre ve hangi pozisyonda görev yapıldığına göre değişiklik göstermektedir. Peki 2024 yılı için belediye işçi maaşları ne kadar olmuştur?

Çeşitli şehirlere göre değişen belediye işçi maaşları ortalama olarak ve 2024 yılı güncel verilerine göre, aşağıda yer alan tablodaki gibidir:

Şehirler

Belediye İşçi Maaşları

Belediye İşçi Maaşları İstanbul

30.300 TL

İzmir Belediyesi İşçi Maaşları

31.000 TL

Ankara Belediyesi İşçi Maaşları

30.000 TL

Kocaeli Belediyesi İşçi Maaşları

25.000 TL

Antalya Belediyesi İşçi Maaşları

25.100 TL

Bursa Belediyesi İşçi Maaşları

32.460 TL

Mersin Belediyesi İşçileri Maaşları

26.300 TL

Bolu Belediyesi İşçi Maaşları

31.700 TL

NOT: Temmuz 2024 tarihinde gelen zamların ardından en düşük belediye işçi maaşının 30.000 TL olması beklenmektedir. Belediyeler tarafından maaşlar açıklandıkça ücretler güncellenecektir.

Belediye Isci Maaslari 3

Ankara Büyükşehir Belediyesi İşçi Maaşları

Belediye işçi maaşları konusunda en çok merak edilen şehirlerden biri başkent Ankara’dır. Çünkü Ankara Büyükşehir Belediyesi, işçi personel sayısının en fazla olduğu şehirlerden biridir. Ayrıca 2024 Ocak ayında yapılan zamlarla birlikte tüm işçi maaşları %70 oranında artırılmıştır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi işçi maaşları, ortalama olarak aşağıda yer almaktadır:

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi işçi maaşları 2024 yılı için 25.500 TL ile 35.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.  

Yukarıda yer alan maaş bilgileriyle birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi, işçi yemek ücretlerine de zam yapmıştır. Bu kapsamda Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan işçiler, 4.862 TL yemek ücreti almaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İşçi Maaşı

Hayat pahalılığından dolayı yaşamın en zor olduğu şehirlerden biri İstanbul’dur. Dolayısıyla vatandaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapan işçilerin, ne kadar maaş aldığını oldukça merak etmektedir. Bu kapsamda İstanbul belediye işçi maaşlarına %60 oranında zam geldiği bilinmektedir.

Gelen son zamlarla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan işçi maaşları, 2024 yılı güncel verilerine göre ve ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi işçi maaşları, 2024 yılı için 26.300 TL ile 36.500 TL arasında değişiklik göstermektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İşçi Maaşları

Bilindiği üzere üç büyük şehirlerimizden bir diğeri de İzmir’dir. Peki 2024 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan işçilerin maaşı ne kadar olmuştur? İzmir Büyükşehir Belediyesi 2024 Ocak ayı itibarıyla işçi maaşlarına %40 oranında zam yapmıştır.

Yapılan zamlar çerçevesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan işçi maaşları, ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapan işçiler ortalama olarak, 31.000 TL ile 38.000 TL arasında maaş almaktadır.

Belediye Isci Maaslari 2

Kadrolu Belediye İşçisi Maaşları 2024

Belediye işçi maaşları çerçevesinde merak edilen bir diğer konu, kadrolu belediye işçilerinin aldığı maaşlardır. Bu kapsamda kadrolu belediye işçileri, sözleşmeli belediye işçi maaşlarına oranla daha yüksek ücret almaktadır.

2024 yılı için kadrolu belediye işçi maaşlarını açıklayan şehirler ve bu maaşların miktarları, ortalama olarak aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

Şehirler

Kadrolu Belediye İşçi Maaşları

Yalova Belediyesi İşçi Maaşları

32.000 TL

Manisa Alaşehir Belediyesi İşçi Maaşları

24.700 TL

Muğla Büyükşehir Belediyesi İşçi Maaşları

26.000 TL

Sivas Şarkışla Belediyesi İşçi Maaşları

33.000 TL

Sözleşmeli Belediye İşçi Maaşları 2024

Belediyelerde sınırlı süreyle görev yapan işçilerin maaşları da en az kadrolu çalışanlar kadar merak edilmektedir. Peki sözleşmeli, yani kadrosuz belediye işçi maaşları 2024 yılı için ne kadar olmuştur?

Belediye kadrosuz işçi maaşları, 2024 yılı için ve ortalama olarak aşağıda yer almaktadır:

 • Sözleşmeli belediye işçileri 2024 yılında asgari ücrete gelen zam ile birlikte, 17.002 TL ile 22.000 TL arasında maaş almaktadır.

Belediye Isci Maaslari 4

Belediyede Nasıl İşçi Olunur?

Belediye işçi maaşlarını detaylı bir şekilde inceledik. Şimdi de belediye bünyesinde çalışan bir işçi olmak için hangi aşamalardan geçilir, inceleyelim… Belediyede işçi olmak için, ilgili kamu kuruluşunun açmış olduğu ilanda yer alan kriterlere uymak gerekmektedir.

Bu kriterler başvuruyu açmış olan kuruma göre değişiklik gösterse de en genel hatlarıyla aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak.
 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası almamış olmak.
 • Devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suç işlememiş olmak.
 • Erkek adaylar için askerlikle ilgisi bulunmamak.
 • Adayın görevini devamlı yapmasına engel olabilecek beden ve akıl hastalığı bulunmamak.

Bu kriterlerin dışında belediye işçi alımı için açılmış bazı ilanlar KPSS şartı ararken, bazı ilanlar aramamaktadır. Dolayısıyla belediye işçisi olma şartları, ilanın kapsadığı pozisyona göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca belediye işçisi başvuruları, İŞKUR üzerinden yapılmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Belediye işçi maaşlarını detaylı bir şekilde inceledik ve belediye işçisi nasıl olunur sorusuna cevap bulduk. Şimdi de vatandaşın bu konu hakkında en çok merak ettiği noktalara değinelim…

Belediye Çalışanları Maaşları Ne Zaman Yatırılıyor?

Belediye işçi maaşları kapsamında merak edilen bir diğer konu, maaşların ne zaman yatırıldığıdır. Bilindiği üzere belediye işçileri kamu görevi icra etmektedir. Bu sebeple maaşların yatırılma zamanı memur maaşları ile paralellik göstermektedir. Bu kapsamda belediye işçi maaşları, ilgili kanun ve yönetmelikler uyarınca her ayın 15’inde yatmaktadır.

Belediye Temizlik İşçi Maaşları Ne Kadar?

Belediyede çalışan her işçinin aldığı maaş, çalıştığı pozisyona göre değişiklik arz etmektedir. Bu kapsamda belediyenin temizlik işlerinden sorumlu olan görevlilerin aldıkları maaş, oldukça merak edilmektedir. Çünkü belediyelerde en çok ilan açılan pozisyon, temizlik görevlisidir. Peki belediye temizlik işçisi ne kadar maaş almaktadır?

 • Belediye temizlik işçileri 2024 yılı güncel verilerine göre ve ortalama olarak, 21.500 TL maaş almaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ