Aydın Hedef Gazetesi Muhabiri Ebru Görmez'in haberine göre, Didim Belediye Başkanı Hatice Gençay, yerel basınla bir araya geldi. Barış Kafeteryası 2'de düzenlenen etkinliğe Başkan Yardımcısı Aydan Aşık Turgut, Didim Belediyesi Zabıta Müdürü Savaş Alkan ve yerel basın katılım gösterdi. Başkan Gençay, 95 günlük başkanlık sürecini basına aktardı.

Söke Ovası’nda çiftçiler büyük mağduriyet içinde Söke Ovası’nda çiftçiler büyük mağduriyet içinde

Baskan Gencay Yerel Basinla Bulustu Internet Gazete Ebru Gormez 484066 C26C9Ab5C8F0F31520739Cc0Ef94D8D9
“YAZARLAR FESTİVALİNE DESTEĞİMİZ DEVAM EDİYOR”
Başkan Gençay, yeri değiştirilen Yazarlar Festivali ile ilgili, “Yazarlar festivaliyle ilgili ortalıkta çok fazla kirli bilgi dolaşıyor. Biz etkinliğe desteğimizi verdik, vermeye de devam ediyoruz, desteğimizi oradan çekmiş değiliz. Fakat bugüne kadar sizler de biliyorsunuz, Altınkum 1 ve 15 Ağustos tarihlerinde çok kalabalık oluyor. Ne gelen yazarlarımız vatandaşlarla rahat sohbet edebiliyor, ne rahat kitaplarını imzalayabiliyor, ne de gelen misafirlerimiz rahat ediyor. Güvenlik problemi de oluşuyor. Bu konuda da bizim önlem almamız lazım. Sadece Altınkum’dan geçen vatandaşların uğrayacağı bir etkinlik olmamalı. Daha fazla katılımın sağlanabilmesi için daha rahat bir ortamda, bu etkinliği tüm halkımıza, Didim'e gelen tüm misafirlerimize sunabilmemiz için daha güzel bir ortama taşımak için yer değişikliği yapıldı. Tabii ki festivalin ismi Altınkum Yazarlar Festivali adıyla devam edecek ve biz bunu önümüzdeki dönemde belediye olarak daha geliştirerek sürdüreceğiz. Tabii ki yine Hayri Bey'in de desteğini alacağız bu konuyla ilgili.” İfadelerini kaydetti. 

Baskan Gencay Yerel Basinla Bulustu Internet Gazete Ebru Gormez 484066 A6336Ea4C668B48500Bed134Ca6D94D8
“AMFİ TİYATRO DÜZELTİLECEK”
Gençay, 2 yıl önce Didim’e yapılan Amfi Tiyatro alanının yıkılma tehlikesi olduğu konusuna açıklama getirerek, “Amfi Tiytaro’nun yıkılma tehlikesi yok, hepsi efsane arkadaşlar. Orada sanırım kullanılan malzemelerden kaynaklı bazı yerler dökülmüş, elektrik tellerinin açıkta kullanılmasının sorun çıkaracağı anlaşıldı. İhaleye verdiğimiz tüm yapım işlerinde bunu yapan müteahhit yaptığı işten 15 yıl sorumludur. O dökülenlerin parasını Didim Belediyesi zaten ödemiş. Oluşan bütün olumsuzlukları tekrar biz neden Didim halkının parasıyla ödeyelim? Bunu yapan müteahhit tekrar bunu yapsın, düzeltsin. Bunu yapabilmemiz için de orada masraflarla ilgili bir tespit yapmamız lazımdı. Bu tespiti yaptırdık. Bu tespitin hasar tespit raporu çıkarttırdık. Bununla ilgili mahkemeden tabii ki karar almamız lazım. Şu anda beklememizin nedeni bu raporların gelmesini bekliyoruz. O raporlar gelsin, desinler ki hasar şu kadar rakamdır. Biz de mahkemeye sunalım, diyelim ki biz bu hasarı onaracağız. Onardığımız rakamı da müteahhite rücu edeceğiz.” İfadelerine yer verdi.


“DAHOT’A DAVET EDİLMEDİM”
Didim Halk Dansları Topluluğu Spor Kulübü’nün (DAHOT) geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Folk Fest etkinliğine Didim Belediyesi’nden hiçbir destek gelmediği söylentilerine yanıt veren Gençay, “Şimdi arkadaşlar DAHOT’a destek olunmaması mümkün müdür sizce? Değildir. Malumunuz etkinliği tek bir kurum hazırlıyor, yine belediyenin öncülüğünde hazırlanan bir şey değil. Bu nedenle bizim oraya maddi olarak bir şey yapmamız mümkün değil. İstedikleri şeyleri karşılayabilmemiz için bu kararnamenin olmaması lazım. Biz yapabileceklerimizi de yaptık zaten. Tamamen art niyetli ve siyaseten bir çalışma yürüttüler. Söyledikleri şeyler doğru değil. Ben de davet edilmedim. Belediye Başkanı olarak davet edilmediğim yere bir çiçek gönderdim. Nasıl yapalım diye çalışmayla ilgili bilgi verilmeli değil mi? Yazarlar Festivali'nde olduğu gibi her şey hazırlanmış ve sonucunda şunları bize ver, deniyor. Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Hiçbir şekilde bizimle hiç görüşülmedi. Liste vermişler. Bunları biz bize verin diyerek ancak böyle bir şey mümkün olamaz.” dedi.

Baskan Gencay Yerel Basinla Bulustu Internet Gazete Ebru Gormez 484066 8144Fe7F714Cc115B88Da34D3F0E01Bc
“TUVALET İÇİN VAKIFLAR İZİN VERMEDİ”
Altınkum sahiline yapılması planlanan ve yapımı durdurulan tuvalet ile ilgili açıklamada bulunan Gençay, “Onunla ilgili de şöyle, vakıflar ihaleye çıkmış. Tuvaletin yapılacağı alanı satışa sunuyorlarmış. Didim Belediyesi olarak biz alalım, bize versinler zaten, oranın verileceği en uygun yer Didim Belediyesi veya Aydın Büyükşehir Belediyesi'dir. Belediyenin öncülüğünde oranın planlanması gerekli ve Didim halkına hizmet vermesi lazım. Orası gerçekten birilerinin gelip otel yapacağı, rant sağlayacağı bir yer olmamalı. Didim halkına hizmet etmeli orası. Ve alanın başkasına satışı şu anda söz konusu, ihale edilmiş durumda. Ancak Didim’in buna müsaade etmemesi gerekli diye düşünüyorum. Tuvaletin yerinin yapımı ile ilgili de Vakıflar, burası bizim yerimiz, buraya biz şey yapamazsınız dediler. Tuvalet yerinin yapımından önce sizlere söylemiştim siz de kamuoyuna aktarmıştınız. Şimdi oranın tabanının beton olması lazım üstüne tuvaleti koyabilmemiz için, giderlerimiz var çünkü giderlerin geçmesi lazım. Bunun üzerine dediler ki orayı durdurun, hata yapmışız ki tuvalet alanı için dilekçeyi vermiştik zaten. İzin vermediler sonuç olarak.” diye konuştu.

Baskan Gencay Yerel Basinla Bulustu Internet Gazete Ebru Gormez 484066 50Db69047072701B9Eafbe3D91Dd533F
“95 GÜNDE DİDİM”
95 günlük başkanlığını anlatan Başkan Gençay, “Didim’de yönetim anlayışı değişti. Halkla daha iç içeyiz. Halk daha çabuk ulaşabiliyor, dertlerini anlatabiliyor bizlere. Seçimden dolayı ilaçlama konusunda ihale yapılmamıştı arkadaşlar. İhale yapılmayan bir ilçede zamanında ilaçlama da yapılmadığı için biz tabii ki baya bir sıkıntı yaşadık. Hala yaşıyoruz bu konuyla ilgili. Bunu çözmek için çok hızlı kararlar verdik ve şu anda 15 Nisan'dan beri 24 saat arkadaşlarımız sürekli sahada. Didim küçük bir yer değil, alanı çok büyük. Çok fazla ulaşmamız gereken yer var. Otların biçilmesi, ilaçlamaların yapılması, yolların yapılması bunların her biri süreç isteyen işlem ve biz bunlar için acil yardım ekipleri oluşturduk yol için.” İfadelerine yer verdi.
“HİÇBİR BORCUMUZ KALMADI”
Başkan Gençay son olarak, 95 gün içerisinde yapılan projeleri aktararak, “Borçlu bir belediyeye devraldık, ama şu anda toparlamaya çalışıyoruz. Çalışan arkadaşlarımızın ücretlerini ödedik. Hiçbir borcumuz kalmadı. Önceliğimiz oydu çünkü. Vatandaşlarımız da duyarlı, vergilerini ödüyorlar. Teşekkür ediyorum onun için. Çalışan arkadaşlarımızın maaşlarını ödedik. Projelerimizi gerçekleştirmeden önce belediyemizin proje için hazır duruma gelmesi gerekti. O yüzden şu ana kadar maddi açıdan gerekli olan projeleri çok fazla gerçekleştiremedik. Daha farklı konulara maddi güç ayrılabilirdi ancak ilk olarak sistemi oturtmamız lazım. 9 günlük bayram süresinde çok fazla işler başardığımıza inanıyorum.” dedi. 
 

Muhabir: Ebru Görmez