Aydın Hedef Gazetesi Muhabiri Türker Kocakahya'nın haberine göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ihracat rakamlarını açıkladı. AYSO Başkanı Gökhan Maraş da açıklanan faaliyet illerine göre ihracat rakamlarını değerlendirdi. Aydın’ın son 12 aylık ihracatının %0,5 artışla 1 milyar 669 milyon dolara yükseldiğinin altını çizen Maraş, Aydın’ın aylık ihracatında en fazla ihracat yapan iller arasında 22.sırada yer aldığını belirtti. Maraş, nisan ayında Aydın’dan geçen yılın aynı ayına göre yüzde %5,2 artarak 124,3 milyon dolar ihracat yapıldığını kaydetti. Maraş, ‘’Her türlü güçlük karşısında emek ve özveriyle üreten, ülkemiz kalkınmasının öncüsü olan sanayicilerimize, ihracatçılarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

135 ÜLKEYE İHRACAT YAPILDI 

İhracat pazarlarına göre Aydın’dan Nisan ayında 135 ülkeye ihracat gerçekleştiğini kaydeden Maraş, ”En fazla ihracat ülke 10,9 milyon dolar ile İtalya oldu. İtalya’yı 9,9 milyon dolar ile ABD, 7,3 milyon dolar ile Hollanda ve 6,6 milyon dolar ile Romanya izledi. Sektörlerin ihracat performansına göre İlimizde Nisan ayında 28 farklı sektör içinde gıda ürünleri ve içecek 37,6 milyon dolar ile en çok ihracat yaparak lider sektör olurken, onu 26,3 milyon dolarla makine ve teçhizat, 11,7 milyon dolar ile tarım ve hayvancılık sektörü izledi” dedi. 

Konutta en büyük fiyat artışı Aydın’da Konutta en büyük fiyat artışı Aydın’da

“SANAYİCİNİN YÜKÜ AĞIR”

Belirsizlik ve risklerin çeşitlendiği bir döngüde ihracatçıların olağanüstü çaba sarf ettiklerinin altını çizen ve son yıllarda belirsizliğin etkisiyle özellikle en büyük pazarımız olan AB ülkeleri başta olmak üzere talepteki azalmaya dikkat çeken Maraş, “Ülkeler arası gerilimlerin üst safhaya ulaşması ve çatışmalar nedeniyle bu sürecin kaygıya dönüşmesiyle ihracatçılarımız üzerindeki baskı daha da artırmıştır” ifadelerini kullandı. Maraş, hammadde, enerji ve istihdam maliyetleriyle birlikte banka kredi maliyetlerinin yüksek oluşu sebebiyle sanayicilerin yükünün ağır olduğunu belirtip, son dönemde enflasyon ve döviz kuru arasında artan farka da vurgu yaptı. 
Maraş, enflasyon ile döviz kuru arasındaki farkın açılmasının dış ticaret üzerindeki etkilerine dikkat çekerek, enflasyon-kur dengesinin bozularak makasın fazla açılmasının ihracatçının rekabet gücünü azalttığına değindi. Maraş, ekonomi yönetiminin uyguladığı istikrar politikaları karşıladığında beklentilerinin banka mevduat ve kredi faizlerinin düşerek sıcak paranın yatırıma yönelmesinin önemli olduğunu da sözlerine ekledi. 

Muhabir: Türker Kocakahya