MUSTAFA KÖKMEN

MUSTAFA KÖKMEN

Batı’nın Türk Karşıtı Politikası ve Oluşan Yeni Türk Sevgisi    

Batı’nın Türk Karşıtı Politikası ve Oluşan Yeni Türk Sevgisi    

Libya’da seçimlerin ertelenmesi sonrası oluşan yeni süreç oldukça gergin seyrederken diğer yandan Türkiye’nin Libya mücadelesi yıllardır Batıyı oldukça rahatsız etmeye devam etmekte. Hafter ve Hafter yanlıları Libya’da kirli planlarını kurgulamaya devam ediyor. Batı’nın iş bilmezleri Hafter’e inanmak ve onun yanında yer almak yerine şayet Türkiye’nin yanında yer alıp Türkiye’ye destek verseydiler, bugün Rusya’nın paralı asker grubu Wagner bütün Libya’nın stratejik petrol noktalarını ele geçirmemiş olabilirdi. Ancak içlerindeki Türk düşmanlığı o kadar büyük ki bölgede Türkiye ile olmaktansa radikal bir örgütle birlikte olmayı daha mantıklı kabul etmektedirler. Başta Fransa olmak üzere Libya’da ağırlığı Rusya’ya kaptıran bir çok aktör bölgede başarısız konumda. 

Diğer bir kaos alanı ise Afrika’da Mali bölgesinde yaşanmakta. Temmuz 2021 de Mali’de bir darbe olmuştu. Uzun yıllardır hem radikal örgütler ile hemde istikrarsızlıklar ile uğraşan Mali’de ayrıca Türk askeri de yer almaktadır. Ancak Türk askeri burada Birleşmiş Milletler Barış Gücü adıyla bulunmaktadır. Tam da burada Avrupa’nın beceriksiz aktörleri gene ön plana çıkmaktadır. Fransa ve diğer Batılı aktörler Mali’de var olan sorunları çözmek noktasında yetersiz kaldığı için Rusya’nın paralı askerleri Wagner Mali’ye de Libya’dan sonra girdi.  Ulusal basının açıkladığı verilere göre Rus paralı asker grubu Wagner iki gün önce 500 kişilik bir ordu daha Mali’ye indirdi. Bölgede Mali halkı bu durumu benimsemiş görünüyor.  Çünkü Cezayir’de olduğu gibi Mali’de de Fransa’ya karşı büyük bir tepki var. Oluşan Fransız nefreti gün geçtikçe büyümeye devam etmekte. Rusya bölgedeki varlığı ile Fransa’yı devre  dışı bırakmak istemektedir. Ancak Fransa ise Altın ve Elmas rezervlerine sahip bu bölgeyi kaybetmek istemiyor. 

Diğer yandan Etiyopya’da Bayraktar kullanıldı ve Tigray örgütüne yönelik mücadele başarılı bir şekilde ilerlemekte. Peki kimdir Tigray? 

Tigray Bölgesi, Etiyopya’nın 11 yönetim bölgesinden birisidir. Ülkenin kuzeyinde yer alan bölgenin başkenti Mek’ele şehridir. Bölgede çoğunlukla Tigrinya konuşulmaktadır. Bu bölgenin temsilcileri Etiyopya’da yayılmacı ve saldırgan tutum ve davranışlar sergilemektedirler. Radikal bir örgüt olarak uzun süredir Etiyopya’da bir istikrarsızlıklar oluşması için mücadele etmişlerdir. En son iki gün önce Etiyopya’da Tigray kendi bölgelerine doğru çekildiğini ifade etmişti. Etiyopya başbakanı bu noktada Türkiye’nin desteğini çok kez dile getirmişti. Ve sonuç gene kazanan Türkiye’nin durduğu taraf oldu. Sürpriz ise gene kaybeden ve her zaman kaybetmeye devam edecek olan zavallı Batı güçleri Etiyopya’da da Türkiye’nin karşısında Tigray güçlerinin yanında yer aldı. Türkiye’nin Etiyopya’da yaklaşık 3 milyar dolar değerinde yatırımları var ve bu bölgede uzun süredir diplomatik bağlantıları bulunmakta. Bu bağlamda, Türkiye Etiyopya’da Bayraktar Sihaları ile Tigray  örgütüne karşı büyük bir etkinlik oluşturdu. Tüm bölgeler analiz edildiğinde her bölgede meşru hükümetlere karşı isyancıları ve radikal örgütleri desteklemeye ısrarla devam eden batı kaybetmeye de ısrarla devam edecektir. Türkiye Libya’da kontrolü aldı, Mali’de Rusya Fransa’nın elinden kontrolü aldı, öncesinde Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Fransa’dan kontrolü gene Rus paralı asker grubu Wagner almıştı. Etiyopya’da Türkiye’nin desteği ile Tigray püskürtüldü. Tüm bunlar Fransa’nın artık Türkiye ile mücadele edebilecek halde olmadığını göstermektedir. Eski sömürgesi olan tüm bölgelerde Fransa kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor. Türkiye ise Afrika açılımını başarılı bir şekilde sürdürmeye devam etmektedir. Uzun süredir, Afrika bağlantılarını oluşturulan Türkiye kendisine karşı oluşan yeni Türk sevgisi ve güveni ile birlikte bir çok bölgede rol alarak denklemleri değiştirmektedir. Geçtiğimiz günlerde gene bir Batı  Afrika ülkesi olan Gambiya’da askeri bir tören düzenlendi. Toplamda 7500 Gambiya askeri Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından eğitim verildi ve güçlü hale getirildi. Gambiya Ordusunun tamamını Ne mutlu Türküm diyene kelimeleri ile duymak onur ve gurur vericiydi. Elbette Türkiye bu sevgiyi bölgede  kazanmaya devam edecektir. Kıta sakinleri Türkleri yakından tanımakta ve güvenmektedir. 

DİĞER YAZILARI
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MUSTAFA KÖKMEN Arşivi
SON YAZILAR