TANGÜN BAYDAR

TANGÜN BAYDAR

Bayramımız kutlu olsun

Bayramımız kutlu olsun

Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe yani bizlere ve bizden sonra gelecek olan nesillere armağan ettiği 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nihayet geldi. Bir Türk gençliği olarak bu özel günde hislerimi siz değerli okuyucularımız ile paylaşmak istedim. Sözlerime başlamadan önce 19 Mayıs’ın öneminden bahsetmek isterim. 19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biri olma özelliğine sahiptir. 

 Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanıyor. Atatürk Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu ileri görüşlülüğü ile fark etmişti. Bundan dolayı gençlik kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşıyordu. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmişti. Benim için çok anlamlı olan bir sözünde, “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir” diyerek aslında gençlere olan itimadının ve güveninin bir sözel yansıması olarak karşımıza çıkıyor. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki önemli olaylardan biri Atatürk’ün Samsun’a ayak basmasıdır. Türk Milleti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken büyük bir lider Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı ve Samsun’a ayak basarak kurtuluş yolunu açtı. Dolayısıyla Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 İstanbul’dan başlayan yolculuğu bir kurtuluş dönemini simgeler. Samsun’a ayak basışının taşıdığı önem Atatürk’ün Büyük Nutku’nu 19 Mayıs 1919 Samsun’a çıkışı ile başlatmasından da anlaşılıyor. 

Bu şanlı tarihimizden ve sahip olduğumuz değerlerden de anlaşılacağı gibi bu topraklarda büyük mücadeleler verilerek özgürlük ve bağımsızlığımız kazanıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün biz gençlere bırakmış olduğu bu emanetin kutsallığını ilelebet taşımalı bu uğurda her türlü fedakarlık için hazır bulunmalıyız. Biz Türk gençliğine armağan edilmiş bu günü, en derin duygularımla kutluyorum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
TANGÜN BAYDAR Arşivi
SON YAZILAR